Hitrost interneta 100/10 preko modema samo 20/10

astra_boy

Pripravnik
15. jan 2008
127
0
16
Direktno preko kabla imam hitrost 90/10 na optiki.
Pri uporabi routerja Linksys WRT54GL pa imam hitrost interneta 20/10.

Ali je mozno in kako povečati hitrost interneta preko routerja?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Z 10+ let starim routerjem boš težko kaj dosegel. G standard gre težko preko 20Mbps (kot tudi sam opažaš).

S 300Mbps routerjem (G standard) bi ob dobrem signalu skoraj moral potegniti 100Mbps, sicer pa poseži po ac standardu.
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.628
446
83
Tolmin
Stari dobri 54gl je bil odličen v časih ADSL za hitrosti do 20M/s za kaj več pa počepne.
Tudi friziran Yugo 55 je bil zakon - nekoč.
Si bo potrebno omisliti kakšen sodobnejši router novejšega letnika
grims-1.gif
 

astra_boy

Pripravnik
15. jan 2008
127
0
16
V redu hvala.
Z novim paketom bom imel hitrost 200/20.
Kater router mi priporočate?
 
Nazadnje urejeno:

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.094
6.479
113
Mikrotik pa roka. Sicer pa..ponavadi ponudnik zagotovi modem, naj mu dajo takšnega, ki že ima wifi vgrajen, da ne bo potem imel polno škatl.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.147
5.569
113
WRT54GL zmore 42 mbit wan to lan (tomato, ddwrt fw).
Če je hkrati aktiven še wifi (wpa2), potem zna hitrost znatno pasti, cpu je samo 200 Mhz.

Kdo mu bo nastavil mikrotika (https://www.mimovrste.com/usmerjevalniki-routerji/oem-brezzicni-router-mikrotik-rb951g-2hnd si imel v mislih ) ?

TL-WR1043ND za 39 na mv je dobra izbira, če ne potrebuje 5 Ghz banda.



par drugih opcij za 66//6,:
https://www.mimovrste.com/usme...211gbn-600-mbps
https://www.mimovrste.com/usme...c1200-dual-band


Ne kupuj routerja brez giga portov.
 
Nazadnje urejeno:

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Namesto "modema" vrjetno težko, ker v te domače routerje nimaš kam vtaknit optike oziroma ustrezna SFP modula za optiko. Če gre slučajno za GPON, zna biti problem s kompatibilnostjo SFP modula tudi z routerji, ki sicer imajo SFP port (npr. kak Mikrotik). Čeprav kolikor vem, na GPONu dajejo uglavnem Huawei ONTje, ki so potem z običajnim ethernetom preko UTP priklopljeni na njihov router (lahko pa tudi na tvojega).

Torej, če ti pride optika direktno v njihov router, ga ne boš mogel nadomestit v celoti (vsaj ne z enim od teh routerjev), ga pa lohk skoraj sigurno nastaviš (oziroma ti ga nastavijo pri Telekomu) v bridge mode in nanj brez problema priklopiš enga izmed omenjenih routerjev. V kolikor ti optika pride v ločen ONT in potem UTP v njihov router, lahko njihov router načeloma eliminiraš. Je pa problem, da na teh domačih usmerjevalnikih s privzetim FW ne boš mogel nastavit ustreznih VLANov, ki so potrebni za delovanje IPTV in telefonije. Zadevo lahko načeloma rešiš z alternativnim FW, je pa spet nekaj igranja, predvsem pa je težava, da dostikrat za novejše revizije teh routerjev sploh ni stabilnih verzij alternativnih FWjev. Jaz imam recimo na dveh lokacijah 1043ND v2 z OpenWRT in dela super, vendar za novejše revizije, ki se trenutno prodajajo, stabilne verzije OpenWrtja, kolikor vem, ni. Aja pa z alternativnimi FWji hardwaresko pospeševanje NAT tipično ne deluje in je WAN-LAN throughput precej manjši kot sicer.

Najlažje je uglavnem, če Iskratel ostane za IPTV in telefon, za data pa je samo bridge do tvojega usmerjevalnika (bilokaterega). V nasprotnem primeru je bolj smiselen nakup kakšnega Mikrotika, vendar moraš znat zadevo nastavit (ali pa dobit nekoga, da to naredi namesto tebe), da ti bo vse skupaj sploh delovalo.
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
No, ker meni z njihovim modemom iskratel v60 gre hitrost preko kabla 100Mbps, na wifi pa samo nekje okoli 30Mbps.
Zakaj imam potem optiko z mega hitrostjo, če je preko wifi ne morem izkoristiti? Kdo ima sploh dan danes kaj priklopljeno na kabel... tablice grejo prek wifi prav tako telefoni..
Na kakšen način torej lahko zadevo rešim?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.094
6.479
113
Pazi to, jaz imam od Telemacha optiko, njihov wifi modem in ne morem izkoristiti.

Celo v pogojih imajo zapisano, da se pač takšne hitrosti lahko dosega le s direktnim priklopom preko kabla.

[cenzura] ga, pač optiko dosega takšne hitrosti, ki jih wifi s težavo. Pa tudi če imaš primere wifi ruter, verjetno telefon/tablica/laptop nimata primerne.
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.994
-1.289
113
Citat:
Uporabnik Karakala pravi:
No, ker meni z njihovim modemom iskratel v60 gre hitrost preko kabla 100Mbps, na wifi pa samo nekje okoli 30Mbps.

Na kakšen način torej lahko zadevo rešim?

Preveri hitrost Wifi-ja na računalniku. Torej, je dovolj zmogljiv? Za dobro povezavo morata biti dva.
nahrung002.gif
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Citat:
Uporabnik Karakala pravi:
No, ker meni z njihovim modemom iskratel v60 gre hitrost preko kabla 100Mbps, na wifi pa samo nekje okoli 30Mbps.
Zakaj imam potem optiko z mega hitrostjo, če je preko wifi ne morem izkoristiti? Kdo ima sploh dan danes kaj priklopljeno na kabel... tablice grejo prek wifi prav tako telefoni..
Na kakšen način torej lahko zadevo rešim?

Jaz imam vse ključne naprave na kablu (PC, laptop, ko je na mizi, TV, receiver, ATV, kamere, strežnik, itd.), pa ne zaradi dostopa do neta ampak zaradi lokalne mreže (predvsem dostopa do NAS in varnostnih kopij). Na tablici in telefonu mi je pa tudi 60-70Mbps dovolj, kolikor dosegam preko WiFija z obstoječim access pointom. Če bi rabil več, bi investiral v AC access point.

Če preko WiFija z obstoječo opremo dosegaš samo 30Mbps, je bodisi WiFi na tem modemu res zanič, uporabljaš kanal, kjer je preveč drugih motenj (sosednji WiFiji, mikrovalovke, bluetooth, babyfoni, itd.), ali pa si enostavno predaleč oziroma je med odjemalci in klienti preveč ovir za zadovoljiv signal. Na 802.11n se da dosečt okrog 100Mbps, seveda na prostem kanalu in dovolj blizu APja. Za več rabiš 802.11ac, ki poleg tega deluje samo na 5Ghz, kar posledično pomeni, da rabiš za enako pokritost več dostopnih točk. Je pa uporaba 5Ghz že tako ali tako dobrodošla tam, kjer imaš an 2.4Ghz preveč drugih motilcev. Do določene mere tudi preko WiFija ni problem zagotovit višjih hitrosti, se pa ponavadi zatakne pri ceni.

Če ti preko kabla vse dela BP, lahko še vedno priklopiš na obstoječ router/modem neko drugo dostopno točko ali pa router, ki ga uporabljaš samo kot dostopno točko. Glede na to, da bi znal bit tak router bolši od Telekomovega, je smiselno dat njihov modem v bridge in svojo napravo uporabit tudi kot router. Če je problem pokritost, bo pa vrjetno potrebno poskrbet za več kot eno dostopno točko (do tja pa kabel ali powerline).

Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Pazi to, jaz imam od Telemacha optiko, njihov wifi modem in ne morem izkoristiti.

Celo v pogojih imajo zapisano, da se pač takšne hitrosti lahko dosega le s direktnim priklopom preko kabla.

[cenzura] ga, pač optiko dosega takšne hitrosti, ki jih wifi s težavo. Pa tudi če imaš primere wifi ruter, verjetno telefon/tablica/laptop nimata primerne.

Katero opremo pa imaš? Na njihovem Calixu gre baje preko vgrajenega WiFija (802.11ac) BP 200+ Mbps. Jasno, če je vmes par železobetonskih sten lahko pozabiš.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.094
6.479
113
Telemach 100/"unlimited"...mislim da sem preko kabla nameril preko 300 uploada. mbps jasno.

Wifi vleče nekje 7MB/s...je pa to nek lenovo laptop, model 20EV000RGE, ne vem če ima top shit wifi sploh not? pozabil pa sem kateri je modem...