Hipotekarni kredit-za telebana

aks

Pripravnik
12. mar 2011
37
0
6
Vprašanje:
Vsi podatki so izmišljeni!!

Pri banki vzameš hipotrekarni kredit:

50000€ kredita-10 let. PRIBITEK+6M EB...
60000€ plačaš v 10 letih.

Sedaj pa če zadeneš na lotu in po 2 letih prineseš 50000€ - glavnico (ok malo manj ker si že odplačal nekaj v 2 letih) na banko.
Je to to ali jim moraš plačat 60000€ torej glavnico+ obresti?

VPRAŠANJE 2:
Vsako leto na banko prineseš 2000€ S tem poplačuješ glavnico, ki je tako MIMO PLANA nižja in kako sedaj banka določi anuiteto oz obrok glede na glavnico 50000€ kolikor si vzel ali popravlja izračun glede na to d ajo vsako leto malo poplačaš + po planu odplačaš.

HVALA za razlago ekonomisti.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.532
5.535
113
Vprašanje 1:
plačaš samo toliko obresti, kolikor si jih že znesel v banko in kazen za predčasno poplačilo kredita. Torej če imaš po 2 letih še vedno za plačati 45k€, plačaš: prvi dve leti po planu + 45k€ + kazen, ki pri spremenjljivi obrestni meri polovica stroškov odobritve (ponavadi)

Vprašanje 2:
Banka preračuna vedno znova obresti na glavnico, ki še je. Torej, če nižaš glavnico, so tudi obresti nižje. Ponavadi so ti preračuni zastonj.
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
1.) Stroškov predhodnega poplačila po zakonu že par let ni več (za fizične osebe), tako da tega ne boš plačal. Obresti za naprej od preostanka glavnice ti ne smejo zaračunati....ko boš zadel na lotu, boš poklical na banko in jim povedal dajte mi stanje na ta in ta dan in boš nakazal ta znesek
smile-1.gif


2.) Plačuješ anuiteto na znižano glavnico....v glavnem ker polagaš denar na kredit, se ti znižuje glavnica, na kreditu imaš preplačilo, zato imaš nižjo anuiteto. Najbolj se ti splača preplačevati v prvi polovici odplačilne dobe, saj na začetku plačuješ več obresti kot glavnice, bolj gre proti koncu dobe manj obresti plačuješ in več glavnice.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Poplacevanje mimo plana se placa. Ti sicer denar polizis a se vodi na drugem kontu. Sele ko prosis za poracun, ga placas in potrm naredijo preknjizbo.
Bilo nedolgo nazaj tako.
 

Matjaz1974

Fizikalc
10. okt 2007
1.732
33
48
49
Nekje po sloveniji
Obišči stran
Citat:
Uporabnik softi pravi:
Poplacevanje mimo plana se placa. Ti sicer denar polizis a se vodi na drugem kontu. Sele ko prosis za poracun, ga placas in potrm naredijo preknjizbo.
Bilo nedolgo nazaj tako.

Moj stanovanjski kredit (ki sicer ni hipotekarni) se lepo sproti odračunava. In ko vmes dodatno položim kak € se pozna navadno drug dan. Vsak konec leta se mi je obrok poračunal glede na dolg, ki sem ga še imel.
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Citat:
Uporabnik softi pravi:
Poplacevanje mimo plana se placa. Ti sicer denar polizis a se vodi na drugem kontu. Sele ko prosis za poracun, ga placas in potrm naredijo preknjizbo.
Bilo nedolgo nazaj tako.

Nakazuješ na svoj sklic kredita...tako da se ne more nikamor drugam na drug konto knjižiti. Ko prosiš za "poračun", ti pač zadevo prilagodijo z glavnico za kar pa plačaš aneks. Banke sicer ne marajo preplačevanja, ke si ti znižuješ glavnico in s tem dobijo manj obresti. (obresti na znžano glavnico). Če imaš kredit...poglej amortizacijski načrt oz. ti ga banka mora dati na zahtevo in malo poglej cifre
smile-1.gif
...tako v vednost.
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Vsako plačilo izven anuitetnega plana je t.i. reprogram za banko. Včasih ti banke tega niso zaračunale, dan danes pa ti veselo nabijejo stroške reprograma. Se pa to razlikuje od banke do banke.
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Citat:
Uporabnik feler pravi:
1.) Stroškov predhodnega poplačila po zakonu že par let ni več (za fizične osebe), tako da tega ne boš plačal. Obresti za naprej od preostanka glavnice ti ne smejo zaračunati....ko boš zadel na lotu, boš poklical na banko in jim povedal dajte mi stanje na ta in ta dan in boš nakazal ta znesek
smile-1.gif


2.) Plačuješ anuiteto na znižano glavnico....v glavnem ker polagaš denar na kredit, se ti znižuje glavnica, na kreditu imaš preplačilo, zato imaš nižjo anuiteto. Najbolj se ti splača preplačevati v prvi polovici odplačilne dobe, saj na začetku plačuješ več obresti kot glavnice, bolj gre proti koncu dobe manj obresti plačuješ in več glavnice.

Zaracunajo ti neki obracun ob predcasnem placilu za gorenjsko banko konkretno 90eur prejsnji teden.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.532
5.535
113
Zdajle bom šla v kratkem pogodbo podpisati, vendar tekom, ko sem iskala najbolj ugodno banko, sem čisto vsako vprašala, koliko me stane predčasno poplačilo in so rekli nič. Razen Gorenjska banka je rekla, nič, če doba ostane ista, ponavadi nekaj, če anuiteta ostane ista, ampak se da zmenit...

Zdej pa še enkrat, da pogledam v pogodbo predno kaj podpišem - kateri termin moram iskati. Reprogram?
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Meni v pogodbi NLB piše, da za predčasna plačila do nekega zneska (se mi zdi da 7000€) ne plačam nič stroškov predčasnega plačila. Kar je več, pa obračunavajo neke stroške. Preostali znesek kredita (koliko je glavnica in koliko znašajo obresti) vidim preko Klika, kjer je viden tudi račun, na katerega lahko nakazujem dodatna sredstva. Vsako dodatno plačilo je videno takoj ko se vknjiži, običajno še isti dan.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.770
6.368
113
No meni so na nlb rekli da se ne parkira ampak da pa zelijo ob vsakem preplacilu skleniti aneks ki stane toliko in toliko...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.564
9.241
113
Citat:
Uporabnik softi pravi:
Poplacevanje mimo plana se placa. Ti sicer denar polizis a se vodi na drugem kontu. Sele ko prosis za poracun, ga placas in potrm naredijo preknjizbo.
Bilo nedolgo nazaj tako.
NLB, ne?
grims-1.gif

Pri normalni banki je tako, da dobiš ob sklenitvi kredita TR in sklic in lahko na to kadarkoli in kolikorkoli polagaš. S tem direktno zmanjšuješ glavnico in to brez kakršnihkoli dodatnih stroškov. Pri meni je anuiteta ostajala enaka, če bi jo hotel znižat, bi moral sklenit aneks z nekimi zelo nizkimi stroški. Ampak nisem in se mi je posledično krajšala odplačilna doba. Tudi stroškov predčasnega zaprtja kredita ni bilo. Sem šel do svetovalke, jo vprašal koliko sem še dolžan in plačal tisti znesek + 10 EUR. Naslednji mesec se je kredit zaprl in sem dobil preveč vplačan znesek nazaj na TR.
grin1.gif

Je pa res, da sem potem na izbrisno pobotnico čakal ene 3 mesece, ker se mi ni mudilo in nisem težil. Sicer bi jo lahko tudi v 14-ih dneh dobil.
 

stop

Majstr
5. sep 2007
3.203
397
83
Las Vegas
Mene pa zanima ali je sploh možno vzet hipotekarni stanovanjski kredit do 1 leta ali max 1 leto? Nekaj mi zmanjka za opremo pa bi raje kredit vzel kolikor mi manjka ? Mogoče kak nasvet?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.564
9.241
113
Citat:
Uporabnik stop pravi:
Mene pa zanima ali je sploh možno vzet hipotekarni stanovanjski kredit do 1 leta ali max 1 leto? Nekaj mi zmanjka za opremo pa bi raje kredit vzel kolikor mi manjka ? Mogoče kak nasvet?
To je popolnoma nesmiselno, saj so stroški hipotekarnega kredita (vpis hipoteke, potem izbris, itd.) tako veliki, da se ti splača vzeti katerikoli drugi kredit. Če ne gre drugače in je to edina možnost pač vzameš hipotekarni kredit na daljše obdobje in ga potem predčasno odplačaš. Pazi le pri kateri banki in na pogoje predčasnega poplačila. Pri večini bank prideš čez brezplačno. Nekatere te pa znajo mastno nategnit pri tem.
 
Nazadnje urejeno:

stop

Majstr
5. sep 2007
3.203
397
83
Las Vegas
tole mi ne gre najbolj skupaj ... praviš ne kratkoročnega hipotekarca zaradi vpisov pravic... a nimaš pri dolgoročnem hipotekarcu enako vpise? Poleg tega pa so na dolgoročne kredite še pribitki večji?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.564
9.241
113
To sem pisal kot opcijo, da ti ne dajo hipotekarnega na 1 leto...
 

gulikoza

Pripravnik
23. sep 2007
237
0
16
Gre za razmerje ane...če vzameš 100 jurjev kredita in so stroški vpisa in izbrisa 1000 EUR, to predstavlja 1% vrednosti. Če vzameš 10 jurjev, pa 10 % ane...če to prišeješ obrestim je cena denarja takega kredita precej višja od nekega potrošniškega...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.564
9.241
113
Citat:
Uporabnik stop pravi:
ok potem se pri cifrah cca 10000 € raje vzame potrošniški kredit in bom ceneje skozi prišel
V teoriji in praksi bi moralo biti tako.