Goljufije delodajalcev, ki se dogajajo pri nas

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.128
2.291
113
v lokalni ostariji
Demz dej ne nakladej da rabis za 1mio orodja da zacnes slosarijo. Zacnes pomalem potem pa naprej. Moj znanec zacel z orodjarstvom z eno staro prvomajsko za par jurjev...
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Ja je, ogromna razlika je med profesijami. Strojnik npr. se ne zna pohecat. Mu poveš vic - on ti pa vrne nazaj, da zakaj stresaš neumnosti, če se pa ve, da je upogib nosilca točno E krat I deljeno z momentom itd. :obesise:

Poveš isti vic gimnazijcu, ti bo pa naredil skeč iz njega, da se bo cela dvorana režala.
Tole je krneki.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.496
8.856
113
Mr_Wolf Sam po 8 straneh mam eno pitanje. Za koj spolni organ pa ti ne delaš za minimalca, al pa ne, raj zastonj?
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
Demz dej ne nakladej da rabis za 1mio orodja da zacnes slosarijo. Zacnes pomalem potem pa naprej. Moj znanec zacel z orodjarstvom z eno staro prvomajsko za par jurjev...
Ne razumeš.
DEMZ je napisal, da tudi ko imaš v delavnici za 1,5 mio€ opreme, delovno uro svojega šlosarja še vedno lahko prodaš zgolj za 20 €.
Medtem, ko frizerka katere oprema v salonu je vredna 20 jurjev uro svojega dela prodaja po 50 €.

P.S.
Jaz lahko dodam, da 20 € je še dobro - pri CBD kalkulacijah za kakšne "avtomobilske" kupce ti take urne postavke za "navadna dela" ne bo nihče priznal.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Thrivial

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
Ne razumeš.
DEMZ je napisal, da tudi ko imaš v delavnici za 1,5 mio€ opreme, delovno uro svojega šlosarja še vedno lahko prodaš zgolj za 20 €.
Medtem, ko frizerka katere oprema v salonu je vredna 20 jurjev uro svojega dela prodaja po 50 €.

P.S.
Jaz lahko dodam, da 20 € je še dobro - pri CBD kalkulacijah za kakšne "avtomobilske" kupce ti take urne postavke za "navadna dela" ne bo nihče priznal.
Kar je logično, zato delaš tam na masi in s čim bolj avtomatizirano proizvodnjo.

Kar jaz najbolj opažam pri tipičnem SLO podjetniku je to, da enostavno ne razumejo, da ne morejo konkurirati velikim igralcem na trgu z avtomatizirano oz. robotizirano proizvodnjo že v prvih letih. Na račun tega in slabe stroškovne učinkovitosti potem znižujejo ceno svojega izdelka (da pridejo zraven), na ta račun pa v želji po čim večjem ostanku zase, znižujejo plače zaposlenim.

Rast je počasna, Magna in podobni niso zrasli čez noč do te točke, kjer so sedaj. Dobički v prvih letih so šli vsi nazaj v podjetje in ne za nakup dragih in luksuznih dobrin. Predvsem pa se na firmi ni pasla cela razširjena familija, ki nima dodane vrednosti. Pol pa imaš v SLO na vseh vodilnih mestih domače, o delu nimajo pojma, plača velikanska, firma v perspektivni dejavnosti pa jedva preživi iz leta v leto, ker jo družina izčrpava...
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
Oprosti, ampak tudi tebi očitno osnove "poslovne matematike" niti najmanj niso jasne.
.
Glej:
.
Na eni strani imaš frizerko, ki na uro naredi 3 frizure in za vsako pokasira npr. 15 EUR (+DDV).
Torej uro svojega dela proda za 45 EUR, za kar potrebuje 20 kEUR osnovnih sredstev/opreme, katero si kupi iz prihrankov, oz. zanjo najame kredit.
.
Na drugi strani pa imaš delavnico s "štanco" in enim delavcem.
"Štanca" na uro izpljune 3.000 izdelkov.
V ceni enega izdelka ti kupec/trg prizna 1/3000 - delavčeve ure, ki v tem primeru znaša 20 EUR.
Kaj ti misliš, da kupci ne vedo koliko izdelkov se "naštanca" na uro?
Nabavna vrednost "štance" pa je 1,5 mio EUR.
.
Še vedno ne razumeš?
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
?? kwa pa tebe mede?
Jaz sem pojasnil samo "anomalijo" med potrebno višino investicije v opremo in ceno delovne ure.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.864
5.466
113
Frizerka pa striže kje? V parku pod krošnjami? Al ma krede za 20-30let za 150-170k (plus 20k za sredstva) za salon?
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
ksz
Nekateri tukaj očitno ne razumejo tržnega gospodarstva.
zelo preprosto povedano : če je veliko povpraševanje in majhna konkurenca je cena ( storitve, izdelka ) visoka, drugače majhna
Vložek (finančni ) v to da se dela nekaj, nima direktne veze s ceno storitve/izdelka.
 
  • Všeč mi je
Reactions: alkoholik

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
815
113
Prav zanimivo je opazovati prireditve, ki jih uprizarjajo maturantje na maturantskih plesih srednjih šol. Razlika med oddelki (smermi) je ogromna.

Gradbeniki .... mmmja.
Strojniki .... še večji mmmja.
Elektroniki ..... mmmmja na kvadrat.

Gimnazijci - predstava za pokazat. Tu pa ni več "mmmmja". :D


Ja je, ogromna razlika je med profesijami. Strojnik npr. se ne zna pohecat. Mu poveš vic - on ti pa vrne nazaj, da zakaj stresaš neumnosti, če se pa ve, da je upogib nosilca točno E krat I deljeno z momentom itd. :obesise:

Poveš isti vic gimnazijcu, ti bo pa naredil skeč iz njega, da se bo cela dvorana režala. :D
Gimnazijec je v 4, 5 letih dodobra spoznal, da je znanje veliko vredno, dober blef pa še toliko bolj. Skeč naredi, ker se mu ne sanja več, kaj je E, I, moment in krat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.496
8.856
113
?? kwa pa tebe mede?
Jaz sem pojasnil samo "anomalijo" med potrebno višino investicije v opremo in ceno delovne ure.
Sam počas boste dobil sam še balkance, k se jim fučka, pa ti bo naštancu namest 3000 kosov, milion eur škode na mašini. Boš hitr najdu kak euro več za tistga k se lohk zaneseš nanj. Te osnove poslovne logike vam ponavad niso jasne.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
?? kwa pa tebe mede?
Jaz sem pojasnil samo "anomalijo" med potrebno višino investicije v opremo in ceno delovne ure.
Jaz pa tebi razlagam, da je je smešno ko podjetnik jamra kako ima nizko ceno ure, a sili v dejavnost v kateri so glavni veliki igralci z nekaj 1.000 zaposlenimi. Valda, da ima nizko ceno ure in svojega izdelka, če dela to kar delajo vsi oz. drugi že 100 let.

Ko se bodo lastniki in direktorji začeli ukvarjat s tem, da bodo iskali dobre posle in odličen kader, bodo imeli tudi uro boljše plačano. Dokler pa se ukvarjajo s tem ali zaposleni delajo 8 ur ali morda kako minuto manj, bo pa pri nas tako kot je.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.315
9.058
113
odličen kader, VS zaposleni delajo 8 ur ali morda kako minuto manj

Sej s tem išče dober kader ki ne zabušava, tako da ti mal na prvo žogo a ne.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Fantje ! :obesise:

Kot prvo, pokazal sem, da se da tudi zgolj s poklicno šolo čisto dobro živeti. Velikokrat celo bolje kot nekemu visoko izobraženemu. Kadrov v praktičnih poklicih pri nas skorajda ni več, posledično uvažamo delavce iz juga, ki so ... jebiga :zavijazocmi:. Saj so vmes tudi dobri, toda največ je takih, ki jih lahko samo prisloniš nekam in tam obstojijo. Zato lahko tak kader zaposluje samo visoko avtomatizirana proizvodnja, kjer je tehnološko čisto vse urejeno, delavec samo še poslužuje stroj. Ala Revoz, blagajne v hipermarketih itd.

Takemu delavcu boš težko dal jurja plače, če ima pa poslovodja jurja petdeset. Plače se pa raztala toliko, kot je dodana vrednost.

In sedaj tisto, kar ste naklofali zgoraj od Alkota naprej, je točno tisto, kar nas tepe že 30 let. Nihče se ne bi več ukvarjal s proizvodnjo, saj nam itak kitajci vse naredijo, delo pa itak premalo plačano. Kaj sedaj? Po vaše kar zapreti štacuno?
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
jasno da zapret če ni računice. razen če po tvoje razmišljaš ter jamraš in računaš na subvencije.
edina druga varjanta je delat drug produkt kjer je višja dodana vrednost. saj ne obstaja samo avto industrija da bi za njo delal in životaril pri vložku 1mio.