gibanje cen stanovanj v prihodnosti

lepijanez1

Zelenc'
6. okt 2022
3
7
3
Slovenci imamo razmišljanje, da so nepremičnina edina stvar za investicijo. Poleg hranjena denarja na banki se večina ne spozna na investicije. Zato najraje mečejo denar v nepremičnine v upanju, saj to pa ne more padit :bonk:

Pametni vlagajo v delnice. Kripto za tiste, ki raje malo več riskirajo. Je zelo tvegan in potencialno z dobrimi donosi! Edin nasvet pri kripto je, da ne poslušaš novic. Daješ notri in si pripravljen tudi izgubit.

Sem si naredil izračun, če bi investiral 120k€ v stanovanje. Bi dobil neko luknjo in bi sedaj mogoče lahko prodal za 200k€, kar bi naneslo nekje 80k€ dobička. Delnice 120k€ bi naneslo sedaj razpršeno nekje 90.000 plusa in sedaj kljub padcu 70.000€.. Seveda mislimo, da smo na izgubi, a večina ne zna računati, da imaš za oddajo delo, stroške za popravljanje itd.

Tako, da stari ljudje prisegajo na stanovanja. Mladi čedalje bolj v delnice predvsem tisti, ki so finančno pismeni!

Še v vednost v Nemčiji ravno sedaj. Lepo pada cena stanovanj zadnjič sem bil ravno v Nemčiji in si ogledal stanovanje. -30% od prvotne cene. Nemci so finančno pismeni, ne kupujejo in se ne za kreditirajo, kot slovenci.
 
  • Haha
Reactions: sandra in sajkek

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.674
6.232
113
Slovenci imamo razmišljanje, da so nepremičnina edina stvar za investicijo. Poleg hranjena denarja na banki se večina ne spozna na investicije. Zato najraje mečejo denar v nepremičnine v upanju, saj to pa ne more padit :bonk:

Pametni vlagajo v delnice. Kripto za tiste, ki raje malo več riskirajo. Je zelo tvegan in potencialno z dobrimi donosi! Edin nasvet pri kripto je, da ne poslušaš novic. Daješ notri in si pripravljen tudi izgubit.

Sem si naredil izračun, če bi investiral 120k€ v stanovanje. Bi dobil neko luknjo in bi sedaj mogoče lahko prodal za 200k€, kar bi naneslo nekje 80k€ dobička. Delnice 120k€ bi naneslo sedaj razpršeno nekje 90.000 plusa in sedaj kljub padcu 70.000€.. Seveda mislimo, da smo na izgubi, a večina ne zna računati, da imaš za oddajo delo, stroške za popravljanje itd.

Tako, da stari ljudje prisegajo na stanovanja. Mladi čedalje bolj v delnice predvsem tisti, ki so finančno pismeni!

Še v vednost v Nemčiji ravno sedaj. Lepo pada cena stanovanj zadnjič sem bil ravno v Nemčiji in si ogledal stanovanje. -30% od prvotne cene. Nemci so finančno pismeni, ne kupujejo in se ne za kreditirajo, kot slovenci.
Sam za 120k stanovanje dobis kredit, za 120k delnic pa ne. Normalen clovek ko pri 20ih odide od doma lahko po kakem letu sluzbe dobi kredit za stanovanje za 120k delnic pa ne.

zardi specifike kreditiranja nepremicnin je to najlazja pot do “pasivnega” ustvarjanja kapitala.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.917
4.973
113
Slovenci imamo razmišljanje, da so nepremičnina edina stvar za investicijo. Poleg hranjena denarja na banki se večina ne spozna na investicije. Zato najraje mečejo denar v nepremičnine v upanju, saj to pa ne more padit :bonk:

Pametni vlagajo v delnice. Kripto za tiste, ki raje malo več riskirajo. Je zelo tvegan in potencialno z dobrimi donosi! Edin nasvet pri kripto je, da ne poslušaš novic. Daješ notri in si pripravljen tudi izgubit.

Sem si naredil izračun, če bi investiral 120k€ v stanovanje. Bi dobil neko luknjo in bi sedaj mogoče lahko prodal za 200k€, kar bi naneslo nekje 80k€ dobička. Delnice 120k€ bi naneslo sedaj razpršeno nekje 90.000 plusa in sedaj kljub padcu 70.000€.. Seveda mislimo, da smo na izgubi, a večina ne zna računati, da imaš za oddajo delo, stroške za popravljanje itd.

Tako, da stari ljudje prisegajo na stanovanja. Mladi čedalje bolj v delnice predvsem tisti, ki so finančno pismeni!

Še v vednost v Nemčiji ravno sedaj. Lepo pada cena stanovanj zadnjič sem bil ravno v Nemčiji in si ogledal stanovanje. -30% od prvotne cene. Nemci so finančno pismeni, ne kupujejo in se ne za kreditirajo, kot slovenci.
Veliko ljudi potem v tem stanovanju živi ali pa ga renta. A renta ni donos?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.674
6.232
113
Renta je v resnici slab donos, sploh ce upostevas inflacijo (tud ce je ta v mejah normale). Govoriva za slovenski trg.
Torej kupit stanovanje na trgu in ga dat v rento pac ni neka hudo donosna stvar sama po sebi. Ustvarjanje kapitala je pa drug vidik tega
 

B81

22. jul 2007
34.459
8.936
113
Renta je v resnici slab donos, sploh ce upostevas inflacijo (tud ce je ta v mejah normale). Govoriva za slovenski trg.
Torej kupit stanovanje na trgu in ga dat v rento pac ni neka hudo donosna stvar sama po sebi. Ustvarjanje kapitala je pa drug vidik tega
Razen, če se to naredi iz strahu pred izgubo denarja, nepoznavanja drugih oblik plemenitenja, padca vrednosti, zapravljivosti.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.963
3.761
113
Ljubljana
hmpg.net
konec oktobra 2013 je bil S&P 500 okoli 2000 danes je cca 3700. Donos cca 85%
konec oktobra 2013 je bil Dow Jones okoli 15500 danes je cca 29600. Donos cca 90%.
q42013 do danes stanovanjske nepremičnine (vse) v SI donos 73%

Ali se splača tvegati? Posebej glede na to kaka je davčna zakonodaja pri nas.
 

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.160
1.184
113
konec oktobra 2013 je bil S&P 500 okoli 2000 danes je cca 3700. Donos cca 85%
konec oktobra 2013 je bil Dow Jones okoli 15500 danes je cca 29600. Donos cca 90%.
q42013 do danes stanovanjske nepremičnine (vse) v SI donos 73%

Ali se splača tvegati? Posebej glede na to kaka je davčna zakonodaja pri nas.
Delnice, cripto in podobno ima precej velika nihanja, tako da je donos tu odvisen predvsem al kupuješ na padcih al pa na ATH.
Nepremičnine, kolk je bilo padcev v zadnjih 30 let? Pa nepremičnina ti poleg donosa v vrednosti, daje tudi mesečne donose v obliki najemnin.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.674
6.232
113
konec oktobra 2013 je bil S&P 500 okoli 2000 danes je cca 3700. Donos cca 85%
konec oktobra 2013 je bil Dow Jones okoli 15500 danes je cca 29600. Donos cca 90%.
q42013 do danes stanovanjske nepremičnine (vse) v SI donos 73%

Ali se splača tvegati? Posebej glede na to kaka je davčna zakonodaja pri nas.
Kok je bila rast najemnin v tem casu? No o tem govorim.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.674
6.232
113
Jaz sem do leta 2012 zivel v najemu v 3 sobnem stanovanju. 700 eur na mesec. Kar je se danes cena dolgorocnih najemov. Ce bi sla 70% gor bi bila danes 1190 eur. Pa ni. Pac da mas danes 240000 eur na racunu in se odlocis da bos kupil stanovanje z namenom oddaje, tezko receva da je to neko zelo dobro plemenitenje denarja. Moje mnenje pac.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.309
5.832
113
pri taščici
Tole se je mislim da pozimi prodalo za nekih 30k. Bi takrat kupil, ce bi imel toliko zemlje da bi lahko pustil avto na svojem. Da ima sedaj 430m2 je moral sicer najbrz neksj m2 odkupiti od soseda.
Potem se je obcasno videl nek kombi in nek delavec okoli hiše.
Ce je tole energijski razred A2 potem je moja hisa A±++++++++++++++++++++++++++++++++. Po moji oceni je bila investicija v nakup objekta in obnovo vredna manj kot 55. No sedaj se prodaja za 155.
To ti je kapitalizem. Kaj se bo kupec nasral. Prav smili se mi.
Bistveno boljše hise se danes podirajo.
Prav ima me, da bi sel na ogled, da vidim notranjo renovacijo.(mislim da sem videl 5cm stiropor dostavljen enkrat, me zanima al ga je dal v tlake al kam?
 
Nazadnje urejeno:

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.157
2.256
113
Jaz sem do leta 2012 zivel v najemu v 3 sobnem stanovanju. 700 eur na mesec. Kar je se danes cena dolgorocnih najemov. Ce bi sla 70% gor bi bila danes 1190 eur. Pa ni. Pac da mas danes 240000 eur na racunu in se odlocis da bos kupil stanovanje z namenom oddaje, tezko receva da je to neko zelo dobro plemenitenje denarja. Moje mnenje pac.

Ne govorim da je zelo dobro plemenitenje denarja, je pa zagotovo zelo varno in predvsem redno in konstantno. In če res imaš, potem lahko tudi čakaš na cikel in ko je zadeva na vrhu prodaš. Sicer pa pusti LJ, LJ nepremičnine niso ravno najboljša naložba za oddajo v najem. Potem raje kupiš 3 stanovanja v MB in jih oddaš. Morda imaš prav, res ni šlo toliko gor, sploh ta manjša stanovanja so verjetno bolj zlezla gor kot večja, za 50% pa je v tisti stavbi kjer sem bil jaz zagotovo šlo gor. Jaz sem takrat plačeval 470EUR, danes isto enoto plačujejo krepko čez 700EUR.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.674
6.232
113
Tole se je mislim da pozimi prodalo za nekih 30k. Bi takrat kupil, ce bi imel toliko zemlje da bi lahko pustil avto na svojem. Da ima sedaj 430m2 je moral sicer najbrz neksj m2 odkupiti od soseda.
Potem se je obcasno videl nek kombi in nek delavec okoli hiše.
Ce je tole energijski razred A2 potem je moja hisa A±++++++++++++++++++++++++++++++++. Po moji oceni je bila investicija v nakup objekta in obnovo vredna manj kot 55. No sedaj se prodaja za 155.
To ti je kapitalizem. Kaj se bo kupec nasral. Prav smili se mi.
Bistveno boljše hise se danes podirajo.
Prav ima me, da bi sel na ogled, da vidim notranjo renovacijo.(mislim da sem videl 5cm stiropor dostavljen enkrat, me zanima al ga je dal v tlake al kam?
Ampak saj bi ti tudi lahko naredil enako. A si ti mal zavisten al kaj je fora? Pac clovek je zrihtal in zdaj prodaja. V to je vlozil denar in ocitno cas ce je toliko casa prenavljal. A bi blo bols da zadeva propade? Ne vem no
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.309
5.832
113
pri taščici
Ampak saj bi ti tudi lahko naredil enako. A si ti mal zavisten al kaj je fora? Pac clovek je zrihtal in zdaj prodaja. V to je vlozil denar in ocitno cas ce je toliko casa prenavljal. A bi blo bols da zadeva propade? Ne vem no
Glej, ni problem v tem da clovek zasluzi. Ampak da 100+ let star delbo vkopan objekt objekt spravis na A2 energijski razred....je treba pa.mal vec kot nekaj bal 5cm stiroporja, osnovna bauhaus vrata in nekaj fasadne barve.
Jaz bi zadevo podrl in naredil novogradnjo in tisto zasluzenon prodal cca 300k..
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.544
2.406
113
Glej, ni problem v tem da clovek zasluzi. Ampak da 100+ let star delbo vkopan objekt objekt spravis na A2 energijski razred....je treba pa.mal vec kot nekaj bal 5cm stiroporja, osnovna bauhaus vrata in nekaj fasadne barve.
Jaz bi zadevo podrl in naredil novogradnjo in tisto zasluzenon prodal cca 300k..
Lej 20k je vložil in bo verjetno šlo za ta dnar.... torej 50k za 100k€ profita. Kolk bi bilo treba za novo bajto, verjetno 200k€ + višanje cen materiala, recesija se lahko zgodi itd.... preveliko tveganje pomoje. Pa tudi cena je pomoje omejena lokacijo.... Pomoje je pametno naredu. 150k lahko skoraj vsak zbere, 300k je pa že problem. itd..... Torej, bi tvegal skoraj 4x več denarja za isti rezultat.

1665314946932.png
 
Nazadnje urejeno: