Francija (Alpe)

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
Po šestih letih sem letos končno prišla do dopusta. Na poti sva bila 14 dni, naredila pa sva nekaj km manj kot 4000. Prvi del dopusta sva preživela v Alpah, drugega pa v Provansi, ki ga opišem v novi temi.

predor pod Mont Blancom, 11611 m, cena za eno smer je 36,80 €
francija-65.jpg


Predor je hitro za nama in že sva v Franciji oz. v Chamonixu ... pričaka naju dež
frown-1.gif

francija-73.jpg


nastaniva se v kampu in odhitiva v mestece ...
francija-130.jpg


vse je neki leseno in zrezlano ...
francija-145.jpg


Po prespani noči se zbudiva v čudovito jasno jutro in ob sedmih že stojiva pred tole grozljivko ... z gondolo sva se povzpela na 3842 m visok Aiguille Du Midi. Tale gora je ena izmed 4 top zadev, ki bo zavedno ostala v mojem spominu.
francija-151.jpg


Zadeva je tako visoka da je treba prestopit, tole je vmesna postaja, gremo pa tja gor na najvišjo točko ... jaz sem z živci že na koncu ...
francija-228.jpg


Po grozljivi poti in 20 minutah si na vrhu in odpre se čudovit pogled na Mont Blanc ... vrh je tist ta zaobljen, pokrit s snegom.
francija-236.jpg


procesja alpinistov, ki se odpravlja na Mont Blanc, adrenalinsko ...
francija-237.jpg


levo od Mont Blanca ... 0 °C
francija-249.jpg


pogled v dolino
francija-319.jpg


tu pa sva že na ledeniku Mer de Glace
francija-447.jpg


do njega se pride z zobato železnico
francija-486.jpg


tud tam čebelarijo ... tele kučce so pa več ali manj sami apartmaji
francija-494.jpg


to pa je že jezero Annecy, v katerega se je blo treba obvezno vrečt ...
francija-533.jpg


Annecy
francija-590.jpg


Z... dej slikej k je lepu ...
francija-628.jpg


iii kok lepa cvetličarna, dej slikej še tu
smile-1.gif

francija-632.jpg


pot naju je vodila mimo jezera Lad du Bourget okrog katerega ni tako živahno kot je okrog Anesijskega
francija-663.jpg


To pa je že Lyon ... ker sva že bila tako blizu sva si ga šla pogledat ampak ni nič posebnega
francija-695.jpg


eno oko mi je vedno uhajalo k lepim stvarem
francija-802.jpg


še najlepši del Lyona mi je bil akvarij
francija-886.jpg


ker je bilo kar nekaj dežja (k sreči je padal samo ponoči) so nastali čudoviti slapovi
francija-954.jpg


nekje ob poti ... apartmaji in smučišča
francija-979.jpg


To pa je že Albertvill, Slovenci smo tam prvič sodelovali na zimskih olimpijskih igrah pod slovensko zastavo.
francija-996.jpg


Dvorana ... vse skupaj je sicer urejeno ampak zgleda vse skupaj precej žalostno
francija-1001.jpg


za en čas je bilo dovolj mest ...
francija-1021.jpg


vrh enega od prelazov
francija-1032.jpg


pogled v dolino
francija-1044.jpg


postanek na jezu ... uf je blo visoko
francija-1049.jpg


druga stran jezu ...
francija-1061.jpg


Val D'Isere ... prizorišče tekem za svetovni pokal v alpskem smučanju
francija-1069.jpg


smučišča so okrog in okrog ... če mene vprašate so vse proge črne
francija-1079.jpg


na vsakem klancu je polno kolesarjem ... ne vem a so se pripravljali na Tur de France al tam res toliko ljudi kolesari
francija-1085.jpg


Z... v akciji ... saj ga vidte tamle desno v travici ...
francija-1105.jpg


ta je bil prava pojava, sva si gledala iz oči v oči ...
francija-1093.jpg


Ceste na teh prelazih so odlične, kar pa za ostale ne morem ravno trdit ... sem se počutla kot doma.
francija-1104.jpg


in sva na vrhu prelaza, kar hitro sva odšla naprej saj je zelo pihalo, pa 1,5 °C je blo
francija-1120.jpg


razgledi so res lepi
francija-1128.jpg


francija-1135.jpg


hiše krite s kamenjem so neki posebnega
francija-1168.jpg


in gremo spet čez prelaz, pogled nazaj ponudi tole
francija-1220.jpg


francija-1233.jpg


francija-1249.jpg


francija-1263.jpg


sedaj pa samo še navzdol ... v Provanso
francija-1253.jpg


ne spreglejte tudi Provansalski del, ki ga objavim kmalu
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
Spala sva v kampih, vsako noč drugje. Cene so se gibale od 12 do 21 € (dve osebi, avto in šotor). Kamp sva običajno našla s pomočjo Garmina.

Hrana po gostilnah je draga ... dve pici, pivo in kokakola ... 30 € ... zato sva si največ kuhala sama. S seboj sva imela en tak mini bencinski koharček, ki nama je dobro služil. Parkrat sva zavila tudi k stricu MCDonaldsu, ki pa je bil cenovno veliko ugodnejši od gostiln ... od 10 do 13 € (2x krompir, 2x kola, 2x burger). Nekaj hrane sva imela s seboj, ko pa je zmanjkalo pa sva zavila v lokalni Mercator Intermarche . Te trgovine imajo običajno tudi svoje črpalke, kjer sva tudi tankala saj je bil bencin tu najcenejši ... 1,49 €/l ... videla sva bencin tud za 1.69 €/l.

Vsi McDonaldsi v katerih sva bila so imeli free WiFi ... drugače pa ima menda Orange neko dobro sceno ravno za take kot sva bila midva ... ne me vprašat kako deluje ... moj mi je neki govoru pa sem že pozabla. Pač vzameš net za en mesec al neki takega pa plačaš par € in ga koristiš kjerkoli si.

Vstopnine so razmeroma drage ... najdražji je bil Agile du Midi - 42,50 €/osebo (povratna), drugače pa so tam od 7, 8 € naprej. Kakšna stvar od zunej zgleda OK, noter pa je čist brezveze, recimo papeška palača v Avignonu. Prodajo ti gole stene, saj je vse zropano ... vse je napisano samo v francoščini, če hočeš angleško moraš pa audio guide nosit s sabo ampak tako nakladajo da si pol cel dan noter. Brez veze.

V 14 dneh potovanja sva zapravila 1600 € ... v tej ceni je vse spanje, hrana, bencin, vstopnine, neki spominkov ...
 

masterr

Fizikalc
14. apr 2010
1.502
0
36
ok. Cerkno
Si ljubiteljica hribov, jezer, slapov....res krasne slike, ampak meni so naše gore najlepše, zato pa tudi toliko turistov v naših Alpah.
Nekega dne bom tudi sam nekatere gore na slikha dosegel....razen, če me prej starost dohiti
 

Dygscxpixm

Fizikalc
2. jun 2009
396
70
28
Sončna Štajerska
Super potovanje in čudovita gorska pokrajina.
Letos smo nameravali prav tja, pa smo potem šli malce dlje. Morda pa gremo v francoske (in švicarske) Alpe drugo leto.
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
Vsak del kjer sva bila te najprej zelo navduši ampak si hitro zaželiš tudi spremembe, saj je ali vse gorato ali pa sve zelo ravno. Pri nas imaš nekaj kilometrov gore, potem malo ravno, pa grički .. tako razgibano, tam pa gre vse v skrajnost, vsaj tam kjer sva bila midva.
Če Provanso primerjam s Toskano sem definitivno bolj na strani Toskane. Tudi mesta so mi bila v Toskani lepša.