Forumska vojna

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.409
98
48
Ze takoj na zacetku naj omenim, da tudi jaz ravno ne blestim v vsem kar je napisano
redface-1.gif
...

Na forumih so osebe virtualne, ne vidis kdo je na drugi strani, niti ga ne poznas.
O njeni osebnosti zgolj lahko sklepas po komentarjih, ki jih pise.
Zato lahko na forumih pisemo marsikaj, resnicno, neresnicno, vcasih preko meje zdrave pameti.
Forume uporabljajo razlicni profili ljudi, od znanstvenikov do tistih, ki mislijo da so znanstveniki,
ter tudi povsem "navadni" ljudje. Eni vejo o eni stvari vec, drugi vejo vec o drugi stvari.
Nihce ne obvlada vseh podrocjev enako dobro !!
Eni imajo forum za zelo resnega, drugi le za zabavo, spet tretjim je to nacin zivljenja...

Forum je v prvi vrsti namenjen razpravam, informiranju, tudi izobrazevanju.
Zal pa opazam, da velikokrat postane bojno polje, z uporabo nekonvencionalnega orozja.
V smislu, kdo bo koga, kdo je bolj pameten, kdo naj gre se enkrat v solo ipd.

Vojno tako lahko dobis v vec primerih:
- Ce je tvoj komentar s podatkom zadnji v odprti temi
- Ce si tuj komentar skritiziral, se posebno z neargumentiranim odgovorom
- Ce "dokazes", da vec ves od drugih, ki so komentirali v temi
- Ce ne znas argumentirati celotnega komentarja, se spravi zgolj na posamezen podatek
- Ce pravzaprav ne znas odgovoriti, potem napisi zgolj "Preberi si"
- Ce ne poznas odgovora, si vzami cas, in prebrskaj po netu, ter ga podaj kot vseznalec


Ker verjetno spadam v malce starejso generacijo izmed tukaj prisotnih,
lahko iz prve roke povem, da je bilo pred 20+ leti povsem drugace.
Vsak odgovor je bil konkreten, oglasali so se le tisti, ki so dosti vedeli o stvari.
Bil je pregleden, in hitro si nasel kar si iskal. Iskanje po internetu takrat se ni
obstajalo, bil je Internet Starting Point, in gremo veselo klikati.
Seveda je posledicno bilo zaradi tega tudi vec vprasanj.
Anonimnost takrat se ni obstajala v meri, kot je sedaj. Takrat so vsi uporabljali
polna imena in priimke, zato tudi ni bilo zalitev.

Verjetno bi z dobro mero kulture to tudi danes imeli.
Tako npr. namesto, da zacnes stavek z "Kje si pa to slisal" ali pa "Ti nisi normalen" zacnes le z
"Jaz pa mislim..." pa dobi cisto drugacen prizvok. Nihce se ne pocuti ogrozenega, in
razprava lahko dobi veliko globlji pomen.
Seveda je moralna naloga tistega, ki temo odpre, da prej malce preveri, oziroma ce gre za vprasanje,
tudi sam vlozi malce casa v iskanje, in tako ne bodo drugi namesto njega to poceli.
Razen seveda z izjemo tistega, ki je racunalnisko nepismen oz. se ne znajde dobro na internetu

Zato le nekaj starih forumskih pravil:
- Nikoli ne pozabi, da lahko s svojim sporocilom koga prizadanes
- Nikoli ne napisi tistega, cesar bralcu ne bi povedal tudi osebno
- Ce komu odgovarjas, navedi komu odgovarjas
- V dobi elektronske komunikacije ostajajo besede zapisane, zato se ti lahko zgodi, da se slej ko prej
vrne k tebi kot bumerang
- Deli svoje znanje z drugiim
- Odpusti drugim njihove napake, tudi ti si bil nekoc novinec


p.s. Za slovnicne napake se opravicujem, na podrocju slovnice nisem bil nikdar dober
smile-1.gif
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Khm, 20 let nazaj? A takrat je to že obstajalo?
Sicer pa to kar drži.

Je pa treba ločit, da marsikdo sedaj to uporablja za sproščanje svojih frustracij ali malo heca. Itak obstajajo relativno resni forumi, kjer se da kaj pametnega zvedet, drugi so pač za sproščanje. Recimo tudi Spam kotiček na temu forumu.

Drugače pa fajn pravila.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Saj Alter je še koliko-toliko popucan, razen Čveka, kjer bi bilo potrebno kar nekaj uporabnikov banat iz podforuma in jim omogočit pisanje samo v spamu.

@sad - 20 let nazaj ni sicer bilo web forumov kot so danes, so pa že daaaleč nazaj obstajali Bulletin boardi, če se ne motim že v 70-tih.
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.409
98
48
Mal sem ze pozabu sicer, ampak spomnm se takrat bbs-ov, decnet na Vax sistemih, pa kasneje discussion groups, ta slednji se zdej obstaja, tud na googlu, takrat je mel Arnes to cez.
 
17. dec 2010
1.174
0
36
124
A softi se pa še ni oglasil ... Se ne upa, glede na to, kolikokrat na dan previsi na forumu in koliko je samo njegovih tem v Čveku, od tega jih je tričetrt že v naslovu brez glave in brez repa.
wink-1.gif


No, jaz sem en od teh očitno, ki ne spadam na forum ... predvidevam po tem, da kar koli napišem, ni v redu ... če ni norčevanja, so pa pametovanja ... Saj, zato, ker smo vsi anonimni, mi je čisto vseeno kaj kdo piše komu ... se le smejim, zraven pa še bolj napihnem vse skupaj, da še ja bolj debatirajo brezvezne stvari, če se že umiriti ne morejo ...

Čvek je poln "smeti" ... vse ostalo je na mestu ...
 

capl

sranjeslojaš
2. feb 2009
8.604
53
48
na podnu
Izkoristimo anarhijo, dok jo lahko, že v naslednjih letih pričakujem konec anonimnosti in polno odgovornost za vse napisano, s. koreja internet
hysterical-1.gif

Eni tepci pa še sami prosijo za to
stupid-1.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Eh, spomini... na softi-je in 8888-ke starih časov: Dan Barrett*, Folkert Rienstra,...


- hmm, mogoče sem tega zamenjal s kom, pač zelo oddaljeni spomini