Focus, rahlo ropotanje pri vklopljeni klimi

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.324
944
113
Titograd
Klima letos prižgana vsega skupaj dobre pol ure, pred dvema dnevoma pa sem zaslišal 3 sekunde po vklopu ropotanje, ampak zelo potiho, komajda se sliši ob ugasnjenem radiu in prihaja nekje od spredaj...... težko lociram kje točno ker je tiho, odpret havbe še nisem imel časa
redface-1.gif
klima vklopljena na 1. stopnji.

Ko ugasnem gumb, 3 sekunde kasneje ropotanje tudi neha. Hladi sicer še, v minuti je avto občutno hladnejši, po servisni sodeč je 2 leti nazaj bil menjan "filter klime" (citiram), to je pa tudi edino v servisni, kjer je klima omenjena. Kaj bi lahko bilo narobe? Odkar ropota sicer klime iz previdnosti več nimam vklopljene, samo toliko da sem ugotovil da klima še hladi in kdaj zvok je in kdaj ga ni.

Avto je Ford Focus 1,6 vct, letnik 2005.
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.709
140
63
Lahko je napenjalec jermena, jermenica glavne gredi ali pa jermenica na klima kompresorju. (ali pa kaj tretjega pa ne vem)
Poglej jermen, če lepo mehko teče ali kaj opleta. Enako vse jermenice.

lp
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.324
944
113
Titograd
Sem imel kar tempiran dan in ni bilo časa sploh pogledat, sem pa danes nekajkrat vklopil klimo, tega zvoka več nisem slišal, ne glede na moč ali temperaturo pihanja, sliši se le rahel klik ko se kompresor zažene in ko se ugasne. To pa je verjetno normalno.

Itak sem nameraval iti pregledati klimatski sistem in ga napolniti, verjetno pri tem pogledajo tudi kaj okoli kompresorja, ne?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.917
5.461
113
Kompresor kdaj ko je klima dolgo stala pri prvem uklopu mal zaropota.......dokler olje ne namaže kompresorja....pač prvih par sekund mal na suho dela
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.324
944
113
Titograd
Saj morda je to ja, ampak me je zmotilo da parkrat ko sem ga imel vklopljenega pri tem, sicer vedno za največ 5 minut, ni nič ropotalo, zdaj pa kar naenkrat.
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
880
94
28
A je možno, da bi olja v klima kompresorju manjkalo? Se to kje vidi, se ga lahko doda?
avto VW golf letnik 2000

Hvala!
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.324
944
113
Titograd
Prej sem se peljal, vklopil klimo, lepo hladilo in nič ropotalo, ga z vklopljeno klimo ugasnem in ko sem ga spet vžgal je znova začelo rahlo ropotati. Grem enemu klima mojstru, saj znajo tudi fizično stvari pogledat, ne samo filat klime, ne?
 

joejoe

Pripravnik
30. dec 2007
812
1
16
Najprej preveri napenjalec jermena. Mojsti znajo zelo hitro rečt "ja, kompresor je hin" in ti nato prodajo "obnovljenega", ki zares tvoj, le da je očiščen.

Šponarji grejo, dobi se jih poceni (SKF). Naj ti najprej mehanih preveri, če je šponar fuč.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Hm meni je tudi lansko leto začelo rahlo ropotati ob vklopljeni klimi, vendar, ko pritisnem sklopko to ropotanje izgine
confused-1.gif
.