Filtri

bla11111

Pripravnik
18. apr 2012
113
-2
18
Zivijo,

sem amaterski fotograf.
Imam:

Sony A7iii
Sony 24mm-105mmF4
Sony 50mmF1.8
Rad bi kupil zascitne filtre, zanima pa me ali se splaca kupit Hoya filter za 30-40eur ali je OK, ce kupim neke noname filtre iz eBaya?
Isto vprasanje imam glede ND filtrov, pri teh je morda res bolje kupit Hoya ali podobno priznano znamko?
Pri zaščitnih filtrih pa mislim, da res ni neke ‘tehnologije’, samo steklo?
 
  • Wow
Reactions: irwin

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.223
9.462
113
kod Džej-Zija
Vsaka dodatna plast stekla ima dve posledici:
  • zmanjša prepustnost svetlobe,
  • in predvsem poveča notranje odboje.
Pri prepustnosti je pomembna debelina stekla, pri notranjih odbojih pa premazi (coating), ki slednje poskušajo izničiti. Očinek odbojev je zmanjšan kontrast in pojav flare-a. Profiči zato nikoli ne uporabljajo zaščitnih filtrov, namesto tega uporabljajo sončne zaslonke. Moderni objektivi renomiranih znamk imajo leče iz kvalitetnega stekla, ki se ga ne opraska kar tako, ob poškodbi se da pa tudi samo zunanjo lečo zamenjati. Če pa vztrajaš teh filtrih, kupi kvalitetno. Sicer si za brezveze kupil solidno opremo, saj sam znižuješ kvaliteto outputa. Pri polarizacijskih filtrih so razlike lahko velike.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

bla11111

Pripravnik
18. apr 2012
113
-2
18
Ful hvala za razlago. Se bom drzal reka, da nisem tako bogat, da bi kupoval poceni in kupil Hoya ND filtre.
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.458
1.835
113
na temni strani lune
Ne vem sicer koliko si "picajzlast" pri kvaliteti slike, vendar vsak filter malenkostno poslabša kvaliteto slike (nekje je to opazno, drugje pa ne).

Sam tez zaščitnih filtrov ne uporabljam nikoli. Vedno pa uporabljam sončno zaslonko (notri in zunaj).

Glede uporabe ND in CPL filtrov, je pa stvar odločitve posameznika. Kaj pričakuje in koliko je pripravljen odkartati €. Sam npr tega ne uporabljam prav veliko, vseeno pa pride prav občasno. Sam sem zadovoljen z znamko K&F. Uporabljam njihove navadne in variabilne filtre. Niso najcenejši, pa tudi niso najdražji. Kvaliteta je pa primerna in ne odstopa bistveno od Hoye.
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.427
858
113
Zivijo,

sem amaterski fotograf.
Imam:

Sony A7iii
Sony 24mm-105mmF4
Sony 50mmF1.8
Rad bi kupil zascitne filtre, zanima pa me ali se splaca kupit Hoya filter za 30-40eur ali je OK, ce kupim neke noname filtre iz eBaya?
Isto vprasanje imam glede ND filtrov, pri teh je morda res bolje kupit Hoya ali podobno priznano znamko?
Pri zaščitnih filtrih pa mislim, da res ni neke ‘tehnologije’, samo steklo?
Filtri so obvezna oprema!
ne kupuj pa no name firm, ampak priznane. So dragi, ampak delajo.
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Če imaš dražje objektive potem vsekakor kvalitetne filtre. Sprednja leča ni tako trda kot trdijo nekateri, ali pa vsaj tisti premazi kateri so čez lečo. Se mi je naredila raza na canon teleobjektivu L serije, od peska katerega sem pospravil v torbo brez pokrovčka.
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.458
1.835
113
na temni strani lune
Če imaš dražje objektive potem vsekakor kvalitetne filtre. Sprednja leča ni tako trda kot trdijo nekateri, ali pa vsaj tisti premazi kateri so čez lečo. Se mi je naredila raza na canon teleobjektivu L serije, od peska katerega sem pospravil v torbo brez pokrovčka.

Z nekim minimalnim odnosom do opreme, je UV filter v smislu zaščite bolj kot ne minimalen če sploh kak doprinos. Seveda lahko prepreči kako poškodbo, v generalu pa samo malce poslabša kvaliteto slike.
Sam na mojo opremo nikoli nisem tlačil UV filtrov (razen ko sem fotkal tekmo v paintballu).

ND filtri so pa druga zgodba, pa še tam je potrebno vedeti kdaj in zakaj jih uporabiti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mosseero

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.223
9.462
113
kod Džej-Zija
Če imaš dražje objektive potem vsekakor kvalitetne filtre. Sprednja leča ni tako trda kot trdijo nekateri, ali pa vsaj tisti premazi kateri so čez lečo. Se mi je naredila raza na canon teleobjektivu L serije, od peska katerega sem pospravil v torbo brez pokrovčka.
Jebiga, objektiva nikoli ne odlagaš na lečo. Posebej je bilo zgoraj napisano, če nimaš filtra, uporabljaj sončno zaslonko.
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Jebiga, objektiva nikoli ne odlagaš na lečo. Posebej je bilo zgoraj napisano, če nimaš filtra, uporabljaj sončno zaslonko.
Če imaš dovolj časa ga seveda ne odlagaš in tudi jaz ga ne. Če pa nimaš dveh bodyjev in menjavaš objektive in se ti hkrati mudi, pač vrzeš v torbo objektiv na hitro brez pokrovča. Zaslonk pa jaz ne uporabljam preveč rad se mi zdi relativno brezveze, razen na direktni sončni svetlobi kjer je zaslonka efektivna, pa še objektiv postane preglomazen. Se mi zdi bolj praktično dat nek kvaliteten filter gor za zaščito