filter kabine...?

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
ok, zadnjič sem šel na pot in ko sem prišel v predor karavanke, sem bil v (ne lažem) slabih 30 sekundah popolnoma zarošen v notranjosti avta. rešil sem se z večanjem temperature in je po nekaj minutah bolj kot izginila vsa vlaga. naj povem, da sem dva dni nazaj bil na servisu (kjer so zadeve menjali-redni servis), en dan prej pa sem pral avto (avtopralnica). in da je bila zunanja temperatura 6 stopinj, v tunelu pa 22 stopinj.
je lahko rosenje posledica mokrega/zmočenega filtra? ker to je bilo res trenutna zarositev...?!
čez nekaj ur se mi je zadeva ponovila, prišel v območje megle in padec temperature iz 6 stopinj na 1 stopinjo. vendar tokrat postopoma, v kakih minuti ali dveh.
klimo (kompresor) imam stalno vključen, prav tako je ves čas nastavljena avtomatika. doslej nisem imel težav.
in ja, na treh servisih v avstriji so me gladko zavrnili...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
NIč ni narobe, se zgodi, meni tudi že, še najhuje, ko si prvič nekje in si naenkrat brez pogleda naprej. Možno je da imaš zamašene oddušnike za kondenz. Se naberejo listki in svinjarija not.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
ja ja, kapiram fiziko (vlaga gre zmeraj iz toplega na hladno...). le ta hitrost me je presenetila. pa čeprav dvomim, da se je to zgodilo vsakemu tisti dan, ko je pridirkal v tunel?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.870
5.138
113
vsakemu ne, ker je vsak avto drugačen, ker ma vsak drugačno nastavitev klime itd.
isto kaj se zgodi z očali ko prideš iz mrzlega not v kuhno kjer se juha kuha. V trenutku maš meglo
 

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.369
302
83
ok
imaš tipko za odroševanje sp.stekla?
nekateri avti imajo to ravno s tem namenom
kot že rečeno pa preveri pri zajemu zraka, ali ti kje zastaja voda
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Trenutno imam malo bolj "usrano" steklo znotraj - no se opazi pač - in mene moti, zarosi pa se še hitreje zato.
 

luciano

Guru
3. okt 2011
1.812
815
113
MB
"V obdobju, ko se zunanja temperatura pogosto vrti okoli +5 stopinj Celzija, se klima večkrat vklopi in izklopi, posledično pa kondenz, ki se nabere v kanalu klimatske naprave še ne odteče, ventilator izpiha na steklo oziroma v vozilo. Ko se temperature vrtijo okoli te številke predlagam, da se klima izklopi," pravi Kalan, ki priporoča redno menjavo oziroma kontrolo protiprašnega filtra. "Najboljša rešitev za vlago pa je dobro presušiti vozilo," še pravi Mehanik.

Več na: https://www.zurnal24.si/avto/bizarna-napaka-ki-vpliva-na-vlago-v-vozilu-245911 - www.zurnal24.si

Tudi sam opazim, da če imam vklopljeno klimo pri prihodu domov, se po nekaj časa zarosi sprednje steklo, kar pa se ne zgodi pri ugasnjeni klimi.
Poleti prav tako izklopim klimo kakšen km ali dva od doma, da se imajo kanali čas posušit.
 
Nazadnje urejeno:

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
ok, bomo pa klimo izklopili čez zimo :) bom probal ponoviti dogodek...
drugače pa, ja, če peljem kdaj tri ali štiri potnike, se okna začnejo kmalu rositi. takrat pomaga samo zvišanje hitrosti ventilatorja in je zadeva rešena.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.388
1.354
113
"in da je bila zunanja temperatura 6 stopinj, v tunelu pa 22 stopinj."

Po mojem ni nič narobe, in je svoje naredila samo temperaturna razlika.

Očisti šipe od znotraj, in tik pred zimo (ko je jeseni že konec) menjaj mikrofilter.

Klimo pa je tudi pozimi dobro prižgati 1x na mesec, da se ne izsušijo tesnila v kompresorju. Po mojem je sicer teorija, da bi se zaradi prižgane klime še bolj rosile šipe za kategorijo babjih čenč...
 

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.369
302
83
kako boš prižgal klimo pozimi, premagal zakone fizike?

še vsak VAG avto z avtomatsko klimo sem imel vedno na nastavitvi AUTO 365 dni na leto, vedno je bil servisiran na klimi pri profesionalcih, ki imajo letno umerjene in servisirane AC naprave za polnjenje in vedo, kaj delajo, nikoli problema s klimo, res nikoli
kolegi pa prižigajo tudi na enakih avtih klimo ročno, pa ugašajo, pa prižigajo, pa otroku poleti vroče ne bom AC prižgal da se ne prehladi božčekrevček notri pa vroče da je noro: ja pa daj prosim klimo na 28 poleti pa jo prižgi, pa bo vse OK
potem je ne servisirajo letno in ko jo enkrat le prižgejo itak odbije (vstavi poljubno) in jokajo "daj ti imaš veze, a bo kaj ceneje prosim"

dandanes prideš k mojstru, ki ti tvoj plin oz. "čobodro", ki jo imaš v sistemu, potegne v prozoren steklen kozarček in te hitro postavi pred dejstvo, kaj imaš notri in s katero mašino bo on to pocuzal (če sploh), al z uno za 5000€ k je nova al z eno za svinjarijo vlečt:D

najraje imajo "čebelice", ko hodijo od enega do drugega "strokovnjaka", vsak nafila, da barvo na polno, potem pa potegneš v kozarček pa samo barva
ali pa dajo "strokovnjaki" v sistem "sealant" tesnilec, pa ti gre AC mašina za 5K papa, če nimaš predfiltra
 
Nazadnje urejeno:

tony

Guru
23. jul 2007
9.388
1.354
113
V naši ljubi Kokoški, pa naj bo še tako huda zima, se v zaporedju zimskih 30 dni vedno najde kak dan s +10 stopinj C, ni hudič... Pa tudi če ne, 14 dni gor ali dol... Poleg tega so kompresorji različni, in na nekaterih avtih delajo še skoraj do ničle...

Kakorkoli pa, sam sem škrt in Gorenc in je to zame zapravljanje denarja. V garaži stoji 20 let star avto, ki ni imel nikoli filane klima, pa ta dela b.p. Verjetno cevi niso iz recikliranega aluminija...

Tudi fotrovemu renoju letnik 2001 je 15 let klima delal b.p., nato pa so začele puščati vse cevi. Zopet hudo nestrokovna diagnoza, ampak verjetno recikliran aluminij... :rolleyes:
 

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.369
302
83
20 let star sistem AC pa 5 let star sistem AC sta svetlobna leta narazen: tako kot bi primerjal tdi VP brez vsega na izpuhu VS nek modern CR TDI z euro6
npri 20 let starem avtu sem skoraj 100%, da brez polnjenja klime le-ta ne deluje več (če jo sploh uporabljate) oz ne hladi optimalno (7 stopinj na šobah v notranjosti)

kar se tiče novih kompresorjev da delajo do ničle pa ne bom komentiral, saj očitno ti ni jasno, kako deluje klima oz da se fizike pač ne da pretentati (če AC lučka gori, še ne pomeni, da klima deluje - hej, novi kompresorji že nekaj let "delujejo neprestanoma")
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.320
9.059
113
kako je s tem pri sveti trojici. Sklepam da problemov ni. Vsaj jaz jih ne opažam.