Fid za fidom

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Situacija je sledeča ...
Prva omarica v kleti, druga omarica v pritliču, tretja omarica v mansardi. Vsak ima svoj fid, vsi so po vrednostih enaki. Dovodni kabel potuje iz kleti do pritličja in nadaljuje v mansardo. Trenutno so omarice neodvisne, torej razvod nad fidom.
Jaz pa bi rad, da je v kleti razvod pod fidom, to pomeni da za fidom gre dalje dovod v pritličje in nadaljuje v mansardo. Z namenom, da lahko s fidom v kleti izklopim celotno bajto naenkrat.
Načeloma nekaj znanja imam, pač na vse 3 faze v kleti dam klemo pod fidom. Kaj pa z nulo? Med omaricami je 5x6mm2 kabel + še en dodatni ozemljitveni kabel. Se pusti v kleti razvod nule nad fidom ali se prav tako prestavi pod fid?
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Če že, potem je treba prestaviti vse štiri - faze in nulo, le ozemljitev ostane kot je.
Če so vsi fidi enaki bo zadeva špilala, ampak najverjetneje ti bo ob napaki npr v mansardi ven zabrisalo fid v mansardi in v kleti - torej celo hišo. Bolj smisleno bi bilo dodati glavno stikalo, če je v omari prostor seveda.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Imel sem električarja šalabajzerja, ki mi je nulo dal pred fid (torej mimo) in seveda je ob vklopu porabnika za drugim fidom vrglo v kleti fid ven (ker je skozi fazo stekel tok, toka na nuli pa ni zaznal). Potem je trdil, da je nekaj narobe z inštalacijami.pa to nek električar, ki je že 10 let s.p. in opravlja tudi meritve. Poslal sem ga domov in prosil, naj pusti kot je. S pomočjo googla sem ugotovil in nulo prestavil, da gre isto skozi fid. Sedaj mi dela kot je treba.

Tako sem naredil, ker v klet grem redko in če mi v kleti vrže fid ven, lahko traja par dni, da ugotovim. Poleti se je tako enkrat zgodilo ko sem pri tuširanju ugotovil, da nimam več tople vode, ker je najbrž med nevihto 2 dni prej vrglo ven. Meso v zmrzovalniku je na srečo ostalo zamrznjeno. Seveda imam sedaj kak fid po nepotrebnem. Hkrat pa me je motilo tudi to, da celotne bajte ne morem izklopiti kar v kleti. Recimo ko so estrihe delali, nisem mogel v bajto, da bi ugasnil luči, tako sem moral v kleti šlatat kable pod napetostjo in jih pulit iz fida.
 
Nazadnje urejeno: