Faza je, nule ni :(

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.710
99
48
V starejšem stanovanju, ki ga preurejamo sem ugotovil, da imamo na dveh (povezanih) vtičnicah samo fazo, nule pa ni. Očitno so jo nekoč nekje prebili, ko so kaj delali.. Fazenbrifer je tako seveda svetil, ko sem pred časom preverjal, če je vse ok, sedaj priklopljena lučka pa itak da ne.. Vprašanje = ali moram nulo pripeljati do te vtičnice iz iste varovalke ali je lahko iz druge?

Sta pa sicer samo dva vodnika, tako da je na vtičnicah izvedeno ničenje. Vem da je bilo že veliko debat okoli tega in da ni optimalno, ampak glede tega kaj dosti ne morem..
Razmišljam, da bi dal ničenje samo na bojlerju in štedilniku na navadnih vtičnicah pa ne..

Hvala!
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.193
3.356
113
Nula je nula iz leve ali desne, še vedno je nula. Torej je vseeno od kje. Če ne veš kaj počneš, kar se da iz tvojih zapisov prebrati, pusti na miru in dobodi nekoga, ki ve kaj počne. Če imaš ničenje in če se ti ničla prekine, dobiš fazo na ohišje. Prelistaj malo po netu, letos, ali že lani je eno za štedilnikom ubilo, prav na to varjanto.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.710
99
48
Ok, nulo pripeljem potem iz najbižje vtičnice, to bo rešeno.
Glede ničenja - ali predlagate potem ničenje povsod, nikjer ali selektivno (kje)? Opcije po ozemljitvenem vodniku žal ni..
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.925
1.249
113
Ok, nulo pripeljem potem iz najbižje vtičnice, to bo rešeno.
Glede ničenja - ali predlagate potem ničenje povsod, nikjer ali selektivno (kje)? Opcije po ozemljitvenem vodniku žal ni..
Opcija vedno je. Vprašaje je samo v €.
Naslednje vprašanje je koliko € je vredno življenje.

Lp
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.710
99
48
Opcija vedno je. Vprašaje je samo v €.
Naslednje vprašanje je koliko € je vredno življenje.

Lp

Blok je star 40 let, vsi kabli so direktno v stenah, do stanovanja ni ozemljitve..tako da težko.
Kaj pa FID stikalo, lahko brez ozemljitve vgradimo vsaj to?
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.193
3.356
113
Če nimaš tri žilne instalacije po stanovanju ti ne pomaga skoraj nič. Verjetno imaš še kje nulo vezano kam na vodovodne cevi. Potem FID sploh ne bo delal.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Dobodi štromarja da ti bo porihtal, sicer si v zelo nevarnem položaju.

Poglej možno situacijo : če nimaš nule, na dovodih pa več faz, se ti lahko mimogrede zgodi, da boš imel na vtičnicah 400 V :eek: .

Smo imeli primer pri znancu, ko mu je v glavni omarici ravno nula nekako odpadla. Vse aparate v bajti je skurilo, dobro da ni prišlo do požara.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
A tiste doze nekje pod stripom ni?
Če prenavljaš menjaj inštalacijo.
Mi smo pomenjal vse elektro vodo in maš mir.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Vprašanje = ali moram nulo pripeljati do te vtičnice iz iste varovalke ali je lahko iz druge?

Nula ne gre preko varovalk, v omarici ima svojo skupno klemo. Samo faze gredo preko varovalk.

Vsekakor pa naredi tako kot ti je napisala Sandra. Čeprav je izvedeno ničenje, nujno potrebuješ tudi ozemljitvene kontakte, že zaradi varnosti.
Stare lajtunge so en velik šit.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gavran

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.193
3.356
113
Ja to je res. Nikjer pa, ko delaš na novo. Ne vem ali prenavlja, popravlja načrtuje,....
 
  • Všeč mi je
Reactions: kalbo

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.710
99
48
Če bi povzel bi rekel delna obnova / pleskanje. Dali smo novo kopalnico in kuhinjo, ostalo pa prepleskali.
Sandra, tisto nulo sem rešil z lahkoto, ni bilo treba niti do doze, ampak po tleh, ob obrobnih letvicah iz bližnje vtičnice. Ni se mi pa zdelo smiselno sedaj celo stanovanje razkopat zato, da bi vgradil do vseh porabnikov in vtičnic tretji, ozemljitveni kabel. Zakaj? Imel bi ga edini v bloku, pa 40 let je bilo vse ok..
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
V bistvu si ga posral. Prenavljal si kopalnico in kuhinjo, kar je bistvo. Zamudil si idealno priložnost, za trožilno inštalacijo. Kaj ostane? Hodnik in dve sobi. Dva do tri dni dela, pa bi imel varno inštalacijo v stanovanju. Tko maš pa seštrikano.

Ravno zadnjič so kolegu to ušpičli in ob popolni prenovi niso zamenjal komplet inštalacije in ma še vedno dvožilno in ničenje z brikami. Klic, neki me trese mikrovalovka. Grem pogledat in kovinska mikrovalovka na kovinskem hladilniku s fazo na ohišju.... Še dobr da ga je sam mal stresl, lohk bi ga ubilo, če bi prijel z levo mikrovalovko in z desno hladilnik, vzrok pokvarjen razdelilec, ki je spustil fazo na ohišje. V sodobni inštalaciji, ki je bla lahko tko narjena že 40 let nazaj, bi enostavno ruknilo ven fid. Niso to heci in preziram štromarje, ki stranki ne svetujejo komplet zamenjave.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Če bi povzel bi rekel delna obnova / pleskanje. Dali smo novo kopalnico in kuhinjo, ostalo pa prepleskali.
Sandra, tisto nulo sem rešil z lahkoto, ni bilo treba niti do doze, ampak po tleh, ob obrobnih letvicah iz bližnje vtičnice. Ni se mi pa zdelo smiselno sedaj celo stanovanje razkopat zato, da bi vgradil do vseh porabnikov in vtičnic tretji, ozemljitveni kabel. Zakaj? Imel bi ga edini v bloku, pa 40 let je bilo vse ok..

Taka perspektiva ni prava: takrat je bila vsaj vsa inštalacija nova, danes pa je 40 let stara in iztrošena. Kdaj je večja možnost okvare?

Pri ničenju pa je, kot si videl (pretirano) pomembno, da je vse tip top - sicer lahko postane nevarno.

In še: obnove se seveda ne dela tako, da se še ozemljitveni kabel pelje do vtičnic (se ga pa pripelje do vseh pip?). Vso elektro inštalacijo se vrže ven in napelje novo.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #9334

V glavnem MUC , grdo si ga posral. Ko bo treba sedaj popravljat, bo krepko dražje. Bog pa varuj, da koga ubije in to zaradi šparanja. Ker elektrika vendarle ni hec.

Sedaj si zamisli, če ti nekoga strese, ti se boš pa zgovarjal, da so ti strokovnjaki na Alterju svetovali tako o_O !
Tako se preprosto ne dela, ne samo da je zadeva smrtno nevarna, še celo vžge se ti mimogrede vse skupaj sredi noči itd ... slabih scenarijev obupno veliko.

Bom še enkrat opisal dogodivščino svaka, ki je bil takrat mladi diplomant iz energetike, kabel in električno omarico je pa do takrat videl samo v knjigi - pameten pa kot sto hudičev, do vrha nafilan s teoretičnim znanjem. - "JAZ sem vendar inženir itd !!! In to uni !"

Torej, v elektroomarici je pozabil nulo zategnit, zaradi 50 Hz se je matica odvila in se kabel iztaknil. Na vseh vtičnicah po bajti je nenadoma dobil 400V, sežgalo je hladilnik, TV, klimo, mikrovalovko, njegovi ženi je pa v kopalnici fen zasvetil in umrl v roki ko se je ravno sušila.
Ena moja sošolka je bila pri 16. letih mrtva ko jo je ubilo v banji med tuširanjem - zaradi šlampaste ozemljitve.

Itd. Teh zgodb in to resničnih imam samo jaz kar precej, ni šans da bi zadeve poenostavljal. Če imaš pamet, majzelj v roke in razbij inštalacije in dobodi štromarja. Bo najceneje.
 
Nazadnje uredil moderator:
  • Všeč mi je
Reactions: tony in AndrejD