F-117

tony

Guru
23. jul 2007
9.393
1.355
113
Zanimiv članek
zmaga.gif
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.948
2.414
113
Letalo je ze v penziji, alter pa odkriva skrivnosti obelodanjene 10 let nazaj.
smile-1.gif
 

BigPoppa

Majstr
19. jul 2007
1.287
351
83
Lani sem v Srbiji govoril z upokojenim policijskim inšpektorjem, ki je bil v tistem času dobro obveščen o dogajanju na območju kjer je bila zadeva sestreljena. Dejal je, da se je F117 spustil nizko zaradi tehnične okvare in bi padel tudi, če nebi nihče streljal na njega. Tako pa so ga zadeli zato, ker je prišel tako nizko. Kaj je res ne vem, se mi pa zdi dokaj verjetna razlaga.
 

Torus

Fizikalc
17. mar 2008
579
34
28
Citat:
Uporabnik map pravi:
Enkrat sem gledal en dokumentarec o tem, pravzaprav o prvem bombardiranju Bagdada. In je bil en intervju z pilotom, ki je prvi odvrgel bombe na Bagdad. O tem nevidnem letalu je povedal nekako tako. Gre za letalo, ki ima zmanjšano radarsko sliko, uporabljeni materiali deloma absorbirajo radarske žarke, deloma jih zaradi oblike po odboju ne usmerijo nazaj, ampak v drugo smer od radarja. Sama tehnologija "stealth" pa ne pomeni samo tega iz strojnega vidika, temveč tudi z taktičnega vidika. Formacije letal se čim bolj izogibajo radarjem, iščejo luknje med posameznimi radarji v obrambi, poslužujejo se konfiguracij terena, nizki leti itd. In to vse skupaj je zapakirano v oznako stealth.
467716-post_slo.gif


To je vse res. Radarska slika je precej zmanjšana in ne odraža letala ampak kako večjo ptico ali pa samo šum.

So pa takrat naredili Američani taktično greško. Vedno so uporabljali isti koridor, ko so šli bombardirat. Radarski operater je nekajkrat opazil ta šum na radarju in nekaj trenutkov kasneje so preletela letala. Tako se je naučil in ko je naslednjič zagledal ta šum je sprožil raketo. Tako naj bi letalo sestrelili oz. tako je govoril radarski operater ki se mu je to posrečilo. Je pa priznal, da so imeli veliko sreče z zastarelo opremo.

Menda sta pilot nesrečnega letala in radarski operater sedaj prijatelja
smile-1.gif


LP
Torus
 

motoristic

Fizikalc
18. avg 2007
1.309
18
38
Ljubljana
Citat:
Uporabnik BigPoppa pravi:
Lani sem v Srbiji govoril z upokojenim policijskim inšpektorjem, ki je bil v tistem času dobro obveščen o dogajanju na območju kjer je bila zadeva sestreljena. Dejal je, da se je F117 spustil nizko zaradi tehnične okvare in bi padel tudi, če nebi nihče streljal na njega. Tako pa so ga zadeli zato, ker je prišel tako nizko. Kaj je res ne vem, se mi pa zdi dokaj verjetna razlaga.

Ja, policijski inspektor je raziskoval podrocje padca...lepo te prosim, vojaska akcija, vojaski organi. Ocitno je ta inspektor pravi srbenda, sto sve zna - jako mudo i visoka živina
smile-1.gif
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Ma ja. Kroži ogromno zgodbic, pametovanj....itd. še najboljša in najbolj verjetna je tista, ko pravji Srbi" izvinite, nismo znali da je nevidljiv". O tej zadevi je so na netu tudi izjave Amerjev, kako in kaj se je dogajalo. Izjave Yu pilotov...itd. Pred časom sem velik tega pregledal samo iz lastnega interesa. Če vse te zgodbice združiš, bo še največja verjetnost, (sem prepričan v to), da so F117 zrušili čisto slučajno!!! Izjave Yu oficirjev, ki so takrat delali na radarju, so tudi bolj na majavih nogah, oz. nič oprejemljivega. major, ki naj bi bil odgovorni, da jim je uspelo, ima sedaj svojo pekarno nekje v Srbiji, čeprav se je hvalil, da ima posebno inovacijo glede vidnosti nevidnih letal. Če bi jo imel, bi verjetno lahko vsako jutro žemljico pojedel na drugem kontinentu, tolk bi mu ponudili za inovacijo ali pa da je ne izda inovacije, ne pa da je postal pek.
Izjava USA pilota (f16) je bila tudi ta, da so leteli v formaciji na večjih višinah kot f117 in naj bi jih ščitili, če bi se slučajno kater mig29 upal dvigniti. (f117 ni za letalske boje). In velika verjetnost je, da so Srbi videli kaj drugega, sprožili rakete (2kom) ta f117 je bil pa slučajno vmes in se je raketa nanj nalepila. Žarčenje radarja je lahko trajalo samo 15-20 sekund, ker drugače bi dobili raketo iz nasprotne strani. Ni vse v tehniki, očitno moraš imeti pri vsej tehnologiji tudi srečo. In Srbi so jo imeli. Dobili so samo neke ordene "kao" ratni heroji.... in to je to.
Manj verjetna možnos pa še zmeraj verjetna, je tudi ta, da so na slepo lansirali rakete v jate letal. Ali zaradi preizkušanja sreče, Amerji so moral prekleto pazit na te "slepe "zadeve... ali pa zaradi samega svojega ljudstva, da se vidi, da protiletalska obramba deluje. To so izjavili tudi YU piloti, da so se z mig29 morali dvigniti bolj zaradi Srbskega naroda, kot pa da bodo lahko sploh konkurirali NATO letalstvu. Mislim, da so vse mig29, ki so poleteli Nato sestrelili. (nekateri piloti so preživeli zaradi pravočasnega katapultiranja) Razen enega. Enega je sestrelila sama srbska protizračna obramba, ko se je pripravljal na pristajane na letališče Niš. Očitno niso verjel, da lahko njihovo letalo samo pristane, ne da bi ga sestrelili Nato.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.790
1.930
113
najrajš na babi
Dejstvo je, da je skrajni čas, da so dali letalo iz uporabe. V končni fazi ne gre za pravega bombnika ampak za jurišno letalo. Za tipične jurišne naloge je prepočasen, brez lastne obrambe, v zraku mora biti veliko drugih letal za njegovo varovanje. Edina prednost je "nevidnost". Dobro ga bosta lahko nadomestila F22 in F35. Klasični bombnik, kateri je lahko tudi strateški bombnik ostaja B-2.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Zdaj pa še poišči kdo je z zemeljsko artilerijo sklatil prvo letalo na svetu.
evil.gif


Čeprav je tudi on moral kasneje stati za trgovskim pultom, da je preživel.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Tega ne vem. Niti kdaj je bilo to.
Sem komentiral samo NATO&Srbia. Ker me je zanimalo in sem čekiral po netu.
Samo ne razumem, kaj ima to skupnega. Z "kuglo" zbiti letalo in odkriti sistem nevidnega v vidno
sprasujem se.gif

Mogoče je bila pa temu ponujena služba za pultom, kar bi mogoče v tistih časih tudi nekaj bilo. V zadnjem primeru sigurno ni, ker če bi res kaj iznašel, bi ga verjetno večino držav masno plačali za to izboljšavo starih radarjev.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik Torus pravi:
Citat:
Uporabnik map pravi:


To je vse res. Radarska slika je precej zmanjšana in ne odraža letala ampak kako večjo ptico ali pa samo šum.

Je pa priznal, da so imeli veliko sreče z zastarelo opremo.

Menda sta pilot nesrečnega letala in radarski operater sedaj prijatelja
smile-1.gif


LP
Torus
Ja, imeli so več sreče kot pameti, amerji pa nesrečo.
Pilot in operater sta se srečala v Ameriki in Srbiji. Na spetu je posnetek. Oziroma neki dokumentarec mislijo snemat. naslov naj bi menda bil "21 sekunda".