Evtanazija

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
Tema je namenjena resnim zadevam, drugače bi jo postavil v Spam.

Kakšno je vaše mnenje o evtanaziji? Pro / contra?

Sicer je tema odprta na splošno, zadeva pa med drugim tudi tole aktualno temo.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Pravica vsakega človeka bi morala biti, da odloča o svojem življenju in smrti. Seveda ob vseh mogočih medicinskih varovalkah.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.891
3.018
113
Pravica vsakega človeka bi morala biti, da odloča o svojem življenju in smrti. Seveda ob vseh mogočih medicinskih varovalkah.

Če bi upoštevali vse mogoče medicinske varovalke bi bili tam kjer smo danes. Vsak neozdravljivo bolan bi moral imeti pravico izbrati predvsem nebolečo smrt kar pa danes ne more. Poznam primere osebno ljudi ki so umrli za rakom na koncu ne veš več ali zaradi bolečin ali zaradi raka.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Varovalke mislim v tem smislu, da ne bi mogel kdo potamanit svoje žlahte zaradi dediščine in da bi se ugotovilo, da si človek res želi umreti, pa pri tem ni nujno, da je na smrt bolan.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N in Matey

muho

Majstr
6. feb 2019
858
335
63
Res je malo čudno, da še umret ne smeš, če tako želiš. Miljon človekovih pravic, človek pa še nad končanjem svojega lastnega življenja nima nadzora.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ceedevita

B81

22. jul 2007
34.457
8.934
113
Če si na smrt bolan, torej kjer se v večini primerih pričakuje smrt....bi moral imet to pravico, že zaradi človečnosti (npr. ko morfij več ne prime, doze pa ne smejo povečat, razen če je danes kaj drugače na tem....?).
 
  • Všeč mi je
Reactions: disc

emirATes

Pripravnik
9. apr 2012
159
7
18
Trendi so, da se starejših bolnih ne "muči" dodatno. Pod to "mučenje" se šteje tudi invazivne, drage, ... diagnostike. Tako družinski zdravnik(i). Pri hudo bolnih, neozdravljivo bolnih, takih z več pridruženih bolezni je sedaj v modi paliativna oskrba, ki jo nudijo svojci, ki največkrat nimajo medicinskih znanj. Za svojce to predstavlja dodaten negativni stres, ki najkasneje po nekaj mesecih preraste v psihično bolezen. Neke potrebne pomoči, nasvetov ne dobiš ne v patronaži ne v bolnišnici. Dobi pa sistem še vsaj enega bolnika.
Tako da, v primeru, ko še lahko razmišljaš, sem za evtanazijo. Sploh bi morali dati možnost odločanja še pred prihajajočim koncem, približno tako, kot je urejeno za darovanje organov.
Tega ne pišem kar na pamet, sem bil poleg šest mesecev 24 ur dnevno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ceedevita in disc

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
Res je malo čudno, da še umret ne smeš, če tako želiš. Miljon človekovih pravic, človek pa še nad končanjem svojega lastnega življenja nima nadzora.
Sam res... ...lahko si izmisliš kateregakoli od 64 (ali koliko je aktualna številka) "spolov", nimam pa pravice dostojanstveno oditi...:zavijazocmi:
 

Harleen Quinzel

Zelenc'
23. feb 2019
13
3
3
Mislim, da bi jo lahko legalizirali, ker na smrt bolan človek ima pravico do dostojne smrti, sploh, če se zaveda, da ga čaka dolgotrajno vegetiranje.
Po drugi strani pa je treba upoštevati zdravnike, ni vsak pripravljen asistirati pri samomoro.
 

B81

22. jul 2007
34.457
8.934
113
Po mojem si v Švici ali Belgiji človek sam stisne, ne zdravnik.
 

igiNo1

Guru
24. feb 2018
1.414
638
113
V Švici je evtanazija prepovedana. Pomagajo ti pri samomoru. Pri nas pa se še vedno delijo mnenja ali se naj evtanazija obravnava kot umor, pomoč pri samomoru ali kot rešitev ali odrešitev. Mene ni strah umreti, strah me je bolečega dolgotrajnega umiranja v plenicah. In dokler še lahko, kot je rekel patriot, vzameš štrik, ni problema. V letu 2016 smo imeli v Sloveniji 371 samomorov , 294 moških, 77 žensk, leta 2017 pa 412 samomorov, 328 moških , 84 žensk in verjetno ravno toliko neuspelih samomorov. Se pravi cca 1.500 ljudi si je vzelo ali hotelo vzeti življenje v dveh letih. Ali ni lepše, bolj humano, da se dostojno posloviš od družine in življenja z zdravniško pomočjo, ko vidiš, da ti ni več pomoči?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Harleen Quinzel

Zelenc'
23. feb 2019
13
3
3
Mene tudi ni strah umreti. Saj tako ali drugače enkrat bom, tako kot vsako živo bitje. Vegetirati mi pa niti najmanj ne diši. In biti nekomu v nadlogo. Pri evtanaziji se pogovoriš s svojimi ljudmi in se za to odločiš skupaj s tistimi, ki te imajo radi in te morda spremljajo pri odhodu v druge sfere. Samomor ( klasični) je druga reč. Se fentaš, bližnjim ni jasno, zakaj , si postavljajo vprašanja, morda se počutijo soodgovorne, krive....
Fino bi bilo zadevo legalizirat, da se ve pri čem smo, itak te ne evtanazirajo kar tako, samo zato, ker se ti ne da več živet.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: bizi in sad

koliko

Guru
21. avg 2007
4.229
2.057
113
SV SLO
Glede na razvoj vsega tega okrog evtanazije bo nekoč v prihodnosti obvezna s strani države takoj ko ne boš več delavno sposoben oziroma boš imel pogoje za upokojitev. Kaj boš brez veze obremenjeval državo in njene mlajše prebivalce pa zdravstvo s povečanjem čakalnih vrst....