EON ali NEO v drugi sobi?

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Mene pa nekaj zanima če ima kdo info. In sicer zadnjič sem ujel eno debato enega štromarja da je menda zdaj moderno da se kabelski sorejemniki dajajo v komunikacijske omare (kjerkoli že pač je ta montirana) in da je preteklost da imaš EON veni na prahu pri televizorju, v smislu da vse laufa preko pilota od TV-ja? Pa me zanima kako je s tem? Se pravi zagotoviti moraš HDMI kabel od EON-a do TV-ja, na podlagi česa pa potem kokuniciraš z EON-om? A televizija komunicira z sprejemnikom preko HDMI-ja? In v kolikor ja, potem je verjetno funkcionalnost tega TV pilota okrnjena? Verjetno deluje glasno/tiho, ,kanal gor/dol....? Hvala za pojasnila... lp
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.023
113
Za EON in NEO ne vem, ampak od T-2 STB komot upravljaš z daljincem od TVja, dela čisto vse, tudi guide, info o programu, številke itd... Če pa imaš primeren TV, potem si lahko naložiš tudi T-2 TV app, ki je popolnoma identičen po izgledu in delovanju tistemu, ki teče na STBju
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Ja to mi je jasno ampak jaz imam komunikacijsko omaro v drugem nadstropju, cca. 8m stran vmes pa je 20cm betonska plošča + ostalo na plošči.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Dajmo še to razčistit, EON, T2 ter ostali preko aplicije, a je ta kvaliteta slike oz. kodiranje popolnoma enako?
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.397
482
83
::1/128
EON box načeloma lahko upravljaš preko HDMI-CECa, ampak je precej odvisno od TVja, katera funkcije vse delajo (recimo številske tipke na marskikaterem TVju ne delajo čez CEC) ter kakšen je delay (če je opazen ali ne). Original dalinec je bluetooth ampak dvomim, da bo lovil do komunikacijske omare, ki je po možnosti kovinska (beri faradeyeva kletka) in na drugem koncu bajte. Je pa precej bolj enostavno in poceni box skrit zadaj za TV ali nekam v omaro poleg TVja, kot pa vlečt HDMI na drug konec bajte v komunikacijsko omaro, če je nimaš sluačajno ravno nekje blizu. HDMI je precej problematičen (beri drag) za daljše razdalje (tam nad 5-10m, pri 4K HDR pa še prej, ti skoraj ne ostane drugo kot optični HDMI za par 100, ali kaka kitajska varianta za slabih 100 če dela). Sicer pa ideja ni ravno nova, tam kjer cena ni ovira se da marsikaj, ampak za en EON box je pomoje brezveze.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.397
482
83
::1/128
Dajmo še to razčistit, EON, T2 ter ostali preko aplicije, a je ta kvaliteta slike oz. kodiranje popolnoma enako?
EON box in EON app imata identičen stream, če je govora o all-ip boxu. Če imaš pa hibridni box, kjer gre live preko DVB-C z višjim bitrateom bo pa slika na boxu (za live program) boljša.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Hvala za vrhunsko obrazložitev. Tudi sam tako razmišljam da bom box dal v predal regala pod TV-jem. Imam običajen EON Box oz. kasneje bo mogoče NEO na novi lokaciji. Kako misliš hibriden box?
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.324
666
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Hibriden box pomeni, da je prikljuecn preko koaksialnega kabla (kabelska TV) in preko etherneta (IP TV) ... Linearno TV torej gledas preko koaksialca, ce pa uproabis funkcijo "ogled nazaj" ali gledas iz videoteke, pa gre preko IP TV ... torej preko interneta oz. ethernet kabla, ki je prikljucen na router ...
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.397
482
83
::1/128
Torej nimaš boxa? Ali kako to izgleda fizično? Zakaj bi to imel?
Imaš box -> hibridni box, o katerem je govora. Izgleda tako kot je Jest napisal :)

Tipično če si na Telemachovem lastnem omrežju (tako coax kot fiber), namesto SDMC all IP EON boxa, ki je praktično Android TV box + EON Smart TV aplikacija z nekaj customizacije in gre vse preko mreže (IP), dobiš Kaon hibridni EON box, ki ima dodatno vgrajen še DVB-C tuner (torej imaš priklopljeno kabelsko preko coaxa + mrežo preko UTP), tako da gre slika v živo preko kabelske (DVB-C), medtem ko gredo vse ostale od demand vsebine (EPG, ogled za nazaj, video klub, itd.), ki jih težko broadcastaš preko kabelske, še vedno preko mreže. Seveda pa ni nujno vedno tako, nekateri imajo tudi na njihovem lastnem omrežju all ip box, ker mogoče takrat Kaon ni bil na zalogi, so imeli kakšne težave z njim, ali pa so stranke same izrazile željo, ker niso mogle ali niso želele vlečt do televizije coaxa. Pa tudi obratno, nekateri imajo hibridni box, ki ga uporabljajo v celoti preko IP, ker so SDMC EON all ip box razvili šele kasneje, in so na začetku vsi dobivali Kaone, samo različno so bili nastavljeni.

Zakaj bi to imel? Zato ker je Telemach v osnovi kabelski operater, ki ima že vzpostavljeno kabelsko omrežje, kjer vsi uporabniki na njihovem omrežje ves čas že dobivajo vse live kanale naenkrat preko DVB-C. S tem ko nekdo gleda live preko DVB-C ne troši dodatne pasovne širine za razliko od tega če vsakemu posebaj pošiljaš unicast stream. Pri par 100k uporabnikih, ki večinoma TV še vedno gledajo v živo, se precej pozna. Zaradi omejitev pasovne širine imajo po drugi strani tudi na unicast IP streamih nižji bitrate in s tem kvaliteto slike, torej z vidika uporabnika preko DVB-C vseeno dobiš nekoliko boljšo sliko. Konkretno pri Telemachu na IP poleg tega zaenkrat nimaš 4K kanalov in so le-ti dostopni samo preko DVB-C (torej preko hibridnega boxa ali pa če kabelsko priklopiš direktno v TV in gledaš preko vgrajena DVB-C tunerja, samo da tam potem nimaš ogleda za nazaj in ostalih naprednih featurjev. Če gre za Smart TV lahko edino poleg inštaliraš še EON Smart TV app in ročno preklapljaš na DVB-C v kolikor hočeš v živo gledaš boljšo sliko). Seveda če bi sedaj postavljali fiber only omrežje iz nule, vrjamem, da ne bi vlagali v razvoj takšnih rešitev, saj se vse počasi premika na IP in vsebine za zahtevo.

Sicer pa pri drugih operaterjih, ki v osnovi niso rastli iz kabelskega omrežja, ni dosti drugače, samo da gre vse preko IP, imaš pa običajno kombinacijo multicast in unicast prometa. Na boxu od Telekoma ali T-2 live gledaš live preko multicasta, kjer ravno tako ni potrebno streama pošiljati vsakemu uporabniku posebaj (sicer bi rabil bistveno bistveno več mrežnih in strežniških kapacitet), medtem ko gredo vse ostale vsebine preko IP unicasta.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 5450

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Jebeno :valjamse: Jaz itak imam do hiše v cevi potegnjeno zgolj optično vlakno, nobenega coaxialca tako da je to to.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.397
482
83
::1/128
Jebeno :valjamse: Jaz itak imam do hiše v cevi potegnjeno zgolj optično vlakno, nobenega coaxialca tako da je to to.
To nima veze. Če je vlakno od Telemacha, potem pride po optiki tako internet kot DVB-C kabelska.

Pri nas sta recimo 2 vlakni, po enem dobim BiDi (ena valovna dolžina za uplink druga za downlink) P2P Ethernet za internet, po drugem vlaknu pa DVB-C, ki gre v konverter in dalje coax po stanovanju. Tako da imam ravno na optiki tudi hibridni EON Box (poleg SmartTV appa in all IP boxa na mojo željo).

Sedaj za rezidenčne stranke (več ali manj vsi operaterji) gradijo samo še GPON namesto P2P Etherneta (torej namesto point-to-point optične ethernet povezave imaš na vsaki veji določeno število uporabnikov, med katerimi je optika pasivno razdeljenja in si potem s časovnim multipleksiranjem delijo 2.5Gb/s down, 1.5Gb/s up). V tem primeru imaš pri Telemach samo še eno vlakno, kjer imaš z valovnimi dolžinami ločen uplink, downlink in DVB-Cjem v obliki RF overlaya.

Je pa res, da če Telemachove storitve vzameš na tujem (recimo Telekomovem) omrežju, običajno nimaš kabelske, saj najamejo samo bitni tok na tujem omrežju. V tem primer drugo opcije kot vse preko IPja niti nimaš.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Ok očitno jaz tega ne potrebujem :) Hvala za obrazložitev! Sicer pa ja, omrežje je Telekomovo tako da vlakno je njihovo, bom pa verjetno imel Telemach torej vzeli ga bodo v najem od Telekoma.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.397
482
83
::1/128
Samo prej dobro preveri, kako se ta opcija obnese po možnosti pri nekomu iz vašega konca. Čim imaš enega ponudnika preko drugega ponudnika, je takoj še en dodaten faktor, ki gre lahko narobe, oziroma si odvisen od težav enega in drugega.

Spomnim se, da so bili v začetku EON paketov problemi zaradi večjega navala ampak naj bi razširili kapcitite do TS in je bilo potem ok. Sem pa ravno v teh koronskih časih spet zasledil na sosednjem forumu, da je nekaj ljudi pojambralo glede težav na TM preko TS optike, medtem ko meni tako na Telemachovi optiki kot na coaxu pri starših na drugi lokaciji vse špila BP. Verjetno je še največji problem, ker Telekomu sigurno ni prioriteta reševati težav za uporabike pri drugih ponudnikih, raje vidijo, da prideš k njim. Res je, da se vedno javijo tisti s težavami, tako da na netu prebereš samo eno plat, ampak zgolj kot dobronamerno opozorilo, da je za preverit.... Če dobiš primerljivo ponudbo pri operaterju, ki je lastnik omrežja, vsekakor razmisli. Pa kot s.p. se splača pogledat tudi kvazi poslovne pakete, znaš dobit hitrejši net.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zajtam

zajtam

Pripravnik
1. sep 2009
85
11
8
Samo prej dobro preveri, kako se ta opcija obnese po možnosti pri nekomu iz vašega konca. Čim imaš enega ponudnika preko drugega ponudnika, je takoj še en dodaten faktor, ki gre lahko narobe, oziroma si odvisen od težav enega in drugega.

Spomnim se, da so bili v začetku EON paketov problemi zaradi večjega navala ampak naj bi razširili kapcitite do TS in je bilo potem ok. Sem pa ravno v teh koronskih časih spet zasledil na sosednjem forumu, da je nekaj ljudi pojambralo glede težav na TM preko TS optike, medtem ko meni tako na Telemachovi optiki kot na coaxu pri starših na drugi lokaciji vse špila BP. Verjetno je še največji problem, ker Telekomu sigurno ni prioriteta reševati težav za uporabike pri drugih ponudnikih, raje vidijo, da prideš k njim. Res je, da se vedno javijo tisti s težavami, tako da na netu prebereš samo eno plat, ampak zgolj kot dobronamerno opozorilo, da je za preverit.... Če dobiš primerljivo ponudbo pri operaterju, ki je lastnik omrežja, vsekakor razmisli. Pa kot s.p. se splača pogledat tudi kvazi poslovne pakete, znaš dobit hitrejši net.
Točno tako.Če imaš optiko TS potem vzemi paket pri njih.V drugem primeru so same piz...rije.Zdaj ali je to slučaj ali kaj drugega si ustvari mnenje sam.Iz osebnih izkušenj povem da je to drugo.Pa če želiš čakati 1 teden da pride TS da pomeri optično moč ob nedelovanju storitev, potem vzemi drugega operaterja za opremo in paket.Velikokrat se napake rešijo po 7 dneh (pogodbeni čas za odpravo težav), brez da bi kdorkoli prišel osebno do stranke...Magija...:bruh:
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.287
818
113
Jaz imam NEO box v predalu. Tv je Samsung Q950TS in Soundbar Samsung. Vse skupaj upravljam s Samsung TV daljicem in dela vrhinsko. Niti 1x se ni zgodilo, da kajmne bi delalalo, ali pa, da bi rabil drug daljinec.