Električni vitel

Fe3

Thinc
13. avg 2007
1.054
16
38
55
Vzhodna Gorenjska
Nedavno hudo neurje je tudi v našem gozdu podrlo nekaj dreves. Gozd je na delu parcele, kjer je dostop s traktorjem trenutno praktično nemogoč, na hribu za hišo. Pred leti, ko smo spravljali lubadarce, je bila situacija precej drugačna.
Ker pa je hiša relativno blizu, je možnost potegniti električni podaljšek.
Ali obstaja kakšen električen vitel na 220 voltov, podoben tistim na prednjem odbijaču kakšnega terenca, s katerim bi se dalo potegniti kakšne srednjedebele hlode?
Če računam premer hloda pol metra, dolžino pa 4 metre, je prostornina 785 litrov. Pri gostoti frišnega hrasta 950 kg/m3 je teža torej pribl. 750 kg.
Zmogljivost vitla naj bi bila vsaj nekaj večja, recimo dobro tono...
 

PiLLLe

stranger
18. dec 2007
2.068
0
36
Ljubljana/Novo Mesto
Bauhaus ima meni se zdi enega, ce ne pa na roke z "flasncugom" tudi to lahko kupis v bauhausu, cena je pa 30 pa se mal evrov
smile-1.gif
 

Fe3

Thinc
13. avg 2007
1.054
16
38
55
Vzhodna Gorenjska
Dokler ne počistijo še nekaj parcel žal ne.
Ne mudi se hudo. Včeraj sem spravil en manjši hrast, ki se ga je dalo. Sem skoraj crknil od pomanjkanja kondicije, predvsem pa od vročine in sopare.
 

C152SLO

Fizikalc
21. avg 2007
1.444
1
36
Mogoče bi bilo boljše, da bi se odločil za vitel na motorni žagi. Preko škripca potegne kar precej takšen vitel.
Drugače pa mislim, da se pri računanju mase pozabil na eno zelo pomemben faktor. Namreč tistih 750 kg ali pa tona, ni pravilnih. Moraš računati, še silo trenja hloda, ki ga boš vleke. Tisto naredi pravi problem.
 

Fe3

Thinc
13. avg 2007
1.054
16
38
55
Vzhodna Gorenjska
Za vitel na motorki še nisem slišal, bi pa tudi verjetno prišel v poštev. Kakšna povezava bi bila dobrodošla.
Trenje in zatikanje za korenine vem, da je lahko problematično. Kolikšno vlečno silo ima recimo običajnen traktorski vitel?
 

C152SLO

Fizikalc
21. avg 2007
1.444
1
36
Evo, ti je že nekdo dal link. Mislim, da boš s tem bolj zadovoljen kot z kakšnim električnim. Po mojem laičnem mnenju z električnem nebi naredil kaj dosti, razen če bi imel 3 fazen štrom, pa vitel z takim motoorjem, da bi ga komaj prenašal
smile-1.gif


Traktorski viteli se začnejo nekje od 3 ton najprej (Tomo Vinkovič, AGT), potem 4,5t (Carraro) in pa seveda za večje traktorje še več.

Jaz sem osebno zelo zadovoljen z vitli od Krpana ( LINK). Po 15 letih še vedno dela, sicer je 3 tonski, pa je sigurno ven spravil cca 4000 kubikov lesa. Je bila pa lani res menjana sklopka (nam je lani lokalni orkan uničil cca 150 komadov smrek), ker sem jo zažgal
smile-1.gif
.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Krpana kupil 5 tonskega par mesecev nazaj.

Z dodatnim drsnikom in eno ketno pride okroglega jurja.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Aja, če se ti da zajebavat ti za male pare prodam Demagov reduktor in vitel pa si lahko sam narediš.
grin1.gif


Za vitel na motorki sem prvič slišal v vojski (inženirija) ampak nismo prakticirali.
 

testni_voznik

Pripravnik
21. jul 2007
880
0
16
Citat:
Uporabnik Fe3 pravi:
Za vitel na motorki še nisem slišal, bi pa tudi verjetno prišel v poštev. Kakšna povezava bi bila dobrodošla.
Trenje in zatikanje za korenine vem, da je lahko problematično. Kolikšno vlečno silo ima recimo običajnen traktorski vitel?

Ti se dogovori z lokalci, ki imajo konje za te reči in to bodo potegnili ven brez težav.
 

Fe3

Thinc
13. avg 2007
1.054
16
38
55
Vzhodna Gorenjska
wink-1.gif

Zgleda, da ne bo šlo drugače, kot s traktorjem in vitlom. Samo počakati bo treba, da se očisti pot do konca hriba. Pravzaprav se ne mudi toliko, ker smo smreke pospravili že pred nekaj leti. Škoda bi bilo samo, da da bi strohnelo nekaj klafter drv.