dvigalka za avto

hermann

Guru
19. mar 2014
9.216
5.776
113
Je deklarirana nosilnost (1,5T, 2T) dejanska nosilnost ali je to max teža avta? Ker načeloma reč nosi tam kakšno četrtino celotne teže avta in ne tono pa pol...

Oz. če drugače vprašam, je za menjat kolo na 1800kg težkemu avtu dovolj klasična trapez dvigalka za 1,5T?
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.052
390
83
44
dolenska
Dovolj. Pazi le, da nimaš kak nizek avto, ker potem boš mogel nevem kako se reče krokodilčka kupit. Jaz mam navadno 2 tonsko in sem do sedaj še vsak osebni avto dvignil.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.216
5.776
113
Avto imam precej visok (suv), 1800kg, uporabil pa bi v primeru defekta original dvigalko od 1500kg težkega karavana. Torej, če bo vse po sreči, nikoli.

Ko se doma spravim dvigovat imam itak hidravlično dvigalko z dovolj ton nosilnosti..
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.870
5.138
113
Z original dvigalko od karavana pozabi, da bi suv dvigno. Nima dovolj višine
 

afroC

Majstr
6. jun 2009
2.771
351
83
Konkretno se dvigalka, ki ima max. nosilnost 2000 kg kar konkretno matra pri 1970 kg težkem avtu, pri 1500 kg težkem pa gre za šalo. Pri težjem se čuti, da je potrebne bistveno več moči za dvig in tak nelagoden občutek je ob uporabi... oba sta sicer enoprostorca avta, če bi bil dvotonski SUV, vprašanje kako bi bilo glede višine, ki je nekje ca. 35 cm, verjetno bi bilo res premalo in s tem potrebno podlaganje dvigalke, česar pa se ne bi ravno šel...

Gre sicer za neko Unitec dvigalko za okrog 30 EUR, verjetno bom spomladi investiral v konkretnejšo zadevo z nosilnostjo 3 tone (namesto 2).
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.836
3.858
113
Je deklarirana nosilnost (1,5T, 2T) dejanska nosilnost ali je to max teža avta? Ker načeloma reč nosi tam kakšno četrtino celotne teže avta in ne tono pa pol...

Oz. če drugače vprašam, je za menjat kolo na 1800kg težkemu avtu dovolj klasična trapez dvigalka za 1,5T?

Sicer malo pozno, upam da te ni že pokopalo.

Pri trapezih je nosilnost variabilna, boljše dvigalke dobiš z grafom obremenitev glede na dvig. Bolj je dvigalka odprta (nizka) manjša je obremenitev ki jo prenese, recimo v čisto pokončnem položaju prenese največjo obremenitev. Pri neki klasični višini kjer prime rob osebnega vozila (15cm) imajo ponavadi trapezi 50% nazivne obremenitve.

Skratka 1.5t dvigalka za klasičen avto, po možnosti iz kompleta ki je prišel zraven vozila, NI varna za dviganje SUV ker boš rabil celoten hod dvigalke in je velika opcija da jo v spodnjem območju preobremeniš. Za SUV/terence imaš ponavadi 2T dvigalke ki so narejene za začetno višino 20+cm in omogočajo dvig do višine okoli 45cm (od tega tam od 25cm omogočajo 100% nazivno obremenitev).
 
  • Všeč mi je
Reactions: RoMeX in hermann

hermann

Guru
19. mar 2014
9.216
5.776
113
torej katero 2T trapez dvigalko priporočate, da nabavim? takšno, da ne bo popustila tretjič, ko jo bom uporabil... ker obstaja verjetnost, da jo bom uporabljal bolj pogosto kot samo v sili

pri nas sem našel nek heyner 2t za cirka 50€, ampak komentarji na amazonu pravijo prste stran, ker se reč polomi nekje pri četrtem dvigu :)