Dry Hopping

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Ker je vedno veliko vprašanj na to temo.

Sicer pa: Ker bom obsoten 16 dni od svoje pivovarnice me zanima ali je kdo že za toliko časa dry hoppal pivo. Jaz čez 10 dni nisem še šel, pa se bojim kakih priokusov po travi itd...
mnenja?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Če mene vprašaš, daš komot not tik preden greš. Sicer zna bit mal grassy, sam to v tednu dni izzveni pol.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Pozdravljeni,

si bom sposodil kar to temo, ker gre za dodajanje začimbe v fermentor po končani fermentaciji, vendar ne gre za hmelj.

Zanima me kako je z dodajanjem pomarančne, limonine ali grenivkine lupine? Koliko se teh lupin ponavadi dozira v fermentor (vzemimo primer z 10 l za lažje računanje) in koliko časa jih je dobro pustiti v fermentorju preden bi začele oddajati kakšne off flavour-je? Ali je podobno kot s hmeljem, ki da po določenem času travnat okus?

Dajo te lupine kako posebno stvar po nekem času?

Ali je bolje kupiti lupino na mojepivo ali je v redu, če kupim limone, grenivke, pomaranče in naribam lupino in namočim v vodki? Ali jo je bolje posušiti in nato dati v vodko in zliti v fermentor?

Najlepša hvala!
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Načeloma se z začimbami ne "dryhoppa" ampak dodaja v zadnjih minutah termičnega vretja.
Sam sem sicer tudi dryhoppal že z njimi.
Glede doziranja: odvisno kaj bi rad dosegel in kako sveže so začimbe oz. kakovostne, moral boš probati, težko rečem od oka...
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Enkrat sem delal stouta s cimetom in sem dodal cimet v zadnjih minutah. Pivina je zelo lepo dišala po cimetu, ko pa so kvasovke naredile svoje cimeta ni bilo več
smile-1.gif
Zato me zanima kaj narediti z začimbami.

Kako močno aromo dajo, če naribam lupino in ali bi bilo 100 g lupine na 50 litrov piva preveč? Bi hmelji sploh še prišli do izraza?
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Pozdravljeni,

zanima me kako ločite hmelj od piva kadar dry hoppate? Vem, da se to dela s cold crashem, vendar nimam nobene skrinje, ki bi mi to omogočala. Vrečk se izogibam, ker se mi zdi, da hmelj spusti manj arome. Ali pivo tudi kaj premešate kadar dry hoppate?
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Uporabljam kovinsko cedilno posodo s pokrovom kot za čaj iz mrežaste inox tkanine, samo da ima skoraj 1 liter ... pred uporabo razkužim v C-Oxiju. Smo imeli na "tastarem jara kača thread-u" tudi slikico na to temo in tam sem dobil idejo za nakup ...

Nope, brez mešanja - še tako se mi roke tresejo, da ne okužim, ko not mečem ....
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Citat:
Uporabnik bluefossil pravi:
Pozdravljeni,

zanima me kako ločite hmelj od piva kadar dry hoppate? Vem, da se to dela s cold crashem, vendar nimam nobene skrinje, ki bi mi to omogočala. Vrečk se izogibam, ker se mi zdi, da hmelj spusti manj arome. Ali pivo tudi kaj premešate kadar dry hoppate?

Najprej povej kak odelaš dry hop (oprema). Ker tu tudi leži razlika. Na splošno enojni fermentor ki je primarec, sekundarec in še točilni sod v enem ni ravno najboljši za dry hopping. Tu je dejansko edina opcija da se uporabi vrečke, cedilca ali pa se pač sprijazni z nekaj hmelja v pivu. Če upošteva šda hmelj v pivu lahko ali plava ali potone lahko to uporabiš da dobiš večino steklenic dokaj brez hmelja, začetne in končne bodo pač z malce več usedline.

Ena od opcij je uporaba celih storžkov ker ti tvorijo večje kose in ponavadi lepo lebdijo s tem je tudi lažje nadzorovat steklenienje ker pride do hmelja šele na koncu pa še tisti je v kosih in ga težko potegne v pipico (ko ga imaš pač sranje).

Glede agitacije (mešanje) pospeši izločanje arome in deluje pozitivno, samo vzemi v zakup druge probleme (dviganje usedline, možnost okužbe).

Skratka nekako je uporaba sekundarca in ločenega točilnega soda pri dry hoppingu "all-in-one" rešitev, ampak pretakanje je spet malce bolj zahtevno opravilo tako da začetnikom tole odsvetujem. Je pa recimo po izkušnjah arome precej več če pretočiš pivo iz primarca čez svež hmelj v sekundarcu kot pa če sam namečeš hmelj v fermentor.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Imam samo en fermentor, ki predstavlja vse v enem. Zdaj sem nekajkrat naredil tako, da sem dry hoppal za 5 - 7 dni v tem fermentorju po 14 dneh oz, ko se je fermentacija končala. Nato sem pivo precedil in ga pretočil v lonec v katerem sem kuhal. Pred tem, sem ga dobro opral in vanj nalil nekaj litrov vrele vode, jo odlil in nato flaširal iz tega lonca.

Za fermentor uporabljam 60 l sod od Plane. Do sedaj okužbe še ni bilo, je pa to delo s precejanjem sila težavno in živčno
smile-1.gif


Kako misliš, da pretočiš pivo preko hmelja v sekundarca? Samo preliješ hmelj in nato pivo že točiš v točilni sod in pričneš s flaširanjem?
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Jaz naredil v enem fermentorju vse.
V tistem loncu ko kuham in ko ohladim zlijem vse v fermentor tudi usedlino. Nato mi v par dneh povre vse v fermentorju, je žal full usedline ampak po kakih 20 dneh v isti fermentor dam še dry hop... pivo je takrat že kar precej čisto... nato po par dneh dry hopa naredim še ene par dni cold crasha, da se pivo čimmbolj sčiti in nato gre drito mrzlo pivo v keg in na CO2. Na tak način sem naredil že več kot 60 vrst piva...

Če bi pretakal se mi zdi preveč enega pomivanja, ker že tako cele dneve smo čistim kege, fermentorje, mašine itd
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Citat:
Uporabnik bluefossil pravi:
Kako misliš, da pretočiš pivo preko hmelja v sekundarca? Samo preliješ hmelj in nato pivo že točiš v točilni sod in pričneš s flaširanjem?

Hmej vržeš v sterilen prazen sekundarni fermentor in potem čezen preliješ pivo. S tem dosežeš da se doakj čisto pivo lepo meša s hmeljem kar pospeši izločanje arome in omogoča boljši izkoristek hmelja.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Pri IPA-h, ki imajo več alkohola (npr 7-8%) ponavadi delam 14 dni fermentacije, nato 10 dni dryhop in v flaše. Moti me da je po 14dneh aroma na vrhuncu, močno pivo pa še nepostarano/mlado. Ko se po 1 mesecu pivo lepo postara pa od dryhop-a ostane bore malo oz samo še "grassy".
Razmišljam, da bi ga v secondarju postaral za kakšen mesec in potem šele dryhop, cilj bil postarana IPA z svežim dryhopom.
Recimo 1 teden primar, 6 tednov sekundar in potem 1 teden dryhop, v flaše.
Je že kdo poizkusil na ta način?
Malo me skrbi, da bo priming potekal dolgo časa, zaradi manjše količine kvasa?
Sekundarca se ponavadi izogibam zaradi oksidacije (primarc je 25l (20l pivine), tako da bi moral imeti sekundar 20l pa ga nimam).
Prebral sem tudi že en kup testov, kjer sekundar ni dal nobene razlike, govorim za piva ki ne rabijo staranja...
 
  • Všeč mi je
Reactions: reflex

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Za razne double IPA, bolj močne ameriške IPA, black IPA sam vedno postaram osnovo, naredim šele potem dry hopping in na koncu stekleničim. Še za ostala navadna piva redkokdaj stekleničim pred 4mi tedni, tako da dry hop rekdokdaj delam pred 3mi tedni v fermentorju!
tongue-1.gif


Glede priminga če imaš dovolj kvasa se ne sekiraj, gre skozi tudi po 3h mesecih ali več.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Ali pa da delaš first worth hopping + močno hmeljiš že od zadnjih 15 minut vrenja naprej. In tako bolj vežeš hmelj v samo pivo, ki je tudi obstojneša. Za nameček pa še veliko dry hoppa.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Pri močnejših IPAh je bolj problem alkoholna stopnja, enostavno je mlado pivo tako kot da bi pil slabo "džus vodko", torej alkohol seka ven na polno. Če pustiš isto pivo da odleži v steklenicah postane ok, ampak zgubi pa "udarec" hmelja.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Za razne double IPA, bolj močne ameriške IPA, black IPA sam vedno postaram osnovo, naredim šele potem dry hopping in na koncu stekleničim. Še za ostala navadna piva redkokdaj stekleničim pred 4mi tedni, tako da dry hop rekdokdaj delam pred 3mi tedni v fermentorju!
tongue-1.gif


Glede priminga če imaš dovolj kvasa se ne sekiraj, gre skozi tudi po 3h mesecih ali več.

Pretakas v skundar,ali pustis v primarcu 4 tedne? koliko casa si upas pustit v primarcu brez posledic?
uporabljam pa kvas 05 ali pa 04...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Za razne double IPA, bolj močne ameriške IPA, black IPA sam vedno postaram osnovo, naredim šele potem dry hopping in na koncu stekleničim. Še za ostala navadna piva redkokdaj stekleničim pred 4mi tedni, tako da dry hop rekdokdaj delam pred 3mi tedni v fermentorju!
tongue-1.gif


Glede priminga če imaš dovolj kvasa se ne sekiraj, gre skozi tudi po 3h mesecih ali več.

Pretakas v skundar,ali pustis v primarcu 4 tedne? koliko casa si upas pustit v primarcu brez posledic?
uporabljam pa kvas 05 ali pa 04...

Čisto odvisno. Zadnje čase za dry hopping ki ga delam bolj "zgodaj" ponavadi pustim v primarcu in pretočim na hmelj v sekundarca ... potem po koncu dry hoppinga še cold crash, v točilni sod in v steklenice.

Za tiste ki jih pustim dalj časa pa pretočim "by the rules" v prvem tednu / 10 dneh in potem v sekundarca namečem hmelj ko je pripravljen. Ostala procedura dalje je enaka.

Sem kakšne bolj ekstremno hmeljene pretakal tudi že v 3 fermentorje, torej 3x pretakanje všteto s polnilnim sodom. Oksidacija ni problem če pivo popiješ v roku recimo 3 mesece, pri bolj močnih pa se čas še podaljša.

Glede max. v primarcu se ni za hvalit ampak sem tudi že 2-3 meseca tenstal pa je čisto ok izpadlo!
grin1.gif


Na splošno se pivovarji bojimo napačnih stvari zaradi česar velikokrat naredimo slabše pivo čisto brez osnovanega razloga. Oksidacija recimo realno ni problem, mnogo večji problem je da piješ zaradi strahu pred tem slabše pivo! Ne rečem da to sedaj vedno in za vse drži, ampak poskusi enkrat naredit drugače pa vidiš a je kaj efekta in če je koliko je pozitiven in koliko je negativen.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Za razne double IPA, bolj močne ameriške IPA, black IPA sam vedno postaram osnovo, naredim šele potem dry hopping in na koncu stekleničim. Še za ostala navadna piva redkokdaj stekleničim pred 4mi tedni, tako da dry hop rekdokdaj delam pred 3mi tedni v fermentorju!
tongue-1.gif


Glede priminga če imaš dovolj kvasa se ne sekiraj, gre skozi tudi po 3h mesecih ali več.

Pretakas v skundar,ali pustis v primarcu 4 tedne? koliko casa si upas pustit v primarcu brez posledic?
uporabljam pa kvas 05 ali pa 04...

Čisto odvisno. Zadnje čase za dry hopping ki ga delam bolj "zgodaj" ponavadi pustim v primarcu in pretočim na hmelj v sekundarca ... potem po koncu dry hoppinga še cold crash, v točilni sod in v steklenice.

Za tiste ki jih pustim dalj časa pa pretočim "by the rules" v prvem tednu / 10 dneh in potem v sekundarca namečem hmelj ko je pripravljen. Ostala procedura dalje je enaka.

Sem kakšne bolj ekstremno hmeljene pretakal tudi že v 3 fermentorje, torej 3x pretakanje všteto s polnilnim sodom. Oksidacija ni problem če pivo popiješ v roku recimo 3 mesece, pri bolj močnih pa se čas še podaljša.

Glede max. v primarcu se ni za hvalit ampak sem tudi že 2-3 meseca tenstal pa je čisto ok izpadlo!
grin1.gif


Na splošno se pivovarji bojimo napačnih stvari zaradi česar velikokrat naredimo slabše pivo čisto brez osnovanega razloga. Oksidacija recimo realno ni problem, mnogo večji problem je da piješ zaradi strahu pred tem slabše pivo! Ne rečem da to sedaj vedno in za vse drži, ampak poskusi enkrat naredit drugače pa vidiš a je kaj efekta in če je koliko je pozitiven in koliko je negativen.

Ja sej v tem je problem, bereš različne knjige in dobiš popolnma različne informacije: hot side aeration, autoliza, oksidacija, tanini in in stiskanje vreče npr... Za nekatere je to mit, drugim je to zakon.
Sam kuham enkrat približno enkrat na mesec in pol, takrat se skušam izognit čimveč napakam, ker bom potem to pivo pil toliko časa
smile-1.gif

Nekaj napak sem že naredil in jih sigurno ne bom več ponovil, ampak celo paleto pa res nebi preizkusil
wink-1.gif
 

Wofk

Pripravnik
18. jan 2014
182
0
16
Ali se lahko za dry hopping uporabi hmelj, ki ni bil uporabljen med vretjem ali je bolje uporabit hmelj, ki je bil uporabljen tudi med vretjem za aromo?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Če misliš glede vrste hmelja (domnevam da ne misliš istega hmelja v smislu da boš pobral tistega iz locna in ga dal še 1x v dry hop) je čisto svobodno kaj uporabiš.

S stališča učenja je bolje da uporabljaš enako vrsto hmelja, dejansko so "single hop" piva v tej fazi dobrodošla. Ne gre toliko za pravilo in okuse/arome, kot pa za to da spoznavaš vrste hmelja. Če ti to ni bistveno lahko kombiniraš kar želiš, zato pa je homebrewing!
grin1.gif