DOHODNINA - akontacija..

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Pozdravljeni,

morda kdo pozna malo to področje ,ali pa mi morda lahko svetuje kje drugje naj zastavim moje vprašanje.

Zanima me namreč kako je z obračunom dohodnine v konkretnem primeru.

V letu 2017 sem prejemal štiri mesece nadomestilo za brezposelnost s strani zavoda za zaposlovanje ,ostale mesece pa nadomestilo za invalidnost s strani Zpiza-a.
S partnerko imava dva polnoletna otroka ki študirata.

Sedaj me pa zanima ,ali se od nadomestila za invalidnost sploh obračunava akontacija dohodnine ?

Ali sploh ima smisel da dava v olajšavo vsak enega otroka ? ( ko sem bil še zaposlen ,je bila to najboljša opcija da smo dobili vraæilo preveč plačane dohodnine)

Gre namreč za to ,da je potrebno vzdrževane družinske ælane vpisati nekje do začetka februarja ,izpisi iz zavoda ali pa zpiza so pa šele nekje konec februarja ,kolikor sem jaz razumel iz raznih zapisov. Se pravi da ne moreš narediti prej izračuna ,da bi videl ali vpisati otroka k sebi ali partnerki.

Plus ,če se od nadomestila za invalidnost recimo ne odvaja akontacija , potem tako ali tako ne moreš dobiti nič povrnjeno ? Ali se motim ?

Ali celo nenazadnje lahko mene partnerka vpiše kot vzdrževanega družinskega ælana ?? Kakšen je mesečni znesek ki gaprejemaš da si ali pa nisi vzdrževani družinski član ? Ali je avtomatsko da kakor imaš kakšen prejemek ,da nisi več vzdrževani ælan ?

Ima kdo kaj znanja na tem področju ?

Hvala.lp
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.323
372
83
Nisem ravno strokovnjak, zato samo del odgovorov.

Citat:

Sedaj me pa zanima ,ali se od nadomestila za invalidnost sploh obračunava akontacija dohodnine ?
Ne vem, najbrž od primera odvisno. Vsekakor pa se šteje nadomestilo v skupni dohodek na letnem nivoju, od katerega plačaš dohodnino.

Citat:

Ali sploh ima smisel da dava v olajšavo vsak enega otroka ? ( ko sem bil še zaposlen ,je bila to najboljša opcija da smo dobili vraæilo preveč plačane dohodnine)
To načeloma ni najboljša opcija, ker je olajšava za drugega otroka višja. Torej se ti splača uveljavljat oba otroka hkrati, sicer ti pripada le nižja olajšava, tista za prvega otroka. Če želiš z ženo podelit olajšavo ju npr. prve pol leta uveljavljaš ti, druge pol leta pa žena.

Citat:

Plus ,če se od nadomestila za invalidnost recimo ne odvaja akontacija , potem tako ali tako ne moreš dobiti nič povrnjeno ? Ali se motim ?
Ne motiš se.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Citat:
Uporabnik blazko pravi:
Nisem ravno strokovnjak, zato samo del odgovorov.

Citat:

Sedaj me pa zanima ,ali se od nadomestila za invalidnost sploh obračunava akontacija dohodnine ?
Ne vem, najbrž od primera odvisno. Vsekakor pa se šteje nadomestilo v skupni dohodek na letnem nivoju, od katerega plačaš dohodnino.

Citat:

Ali sploh ima smisel da dava v olajšavo vsak enega otroka ? ( ko sem bil še zaposlen ,je bila to najboljša opcija da smo dobili vraæilo preveč plačane dohodnine)
To načeloma ni najboljša opcija, ker je olajšava za drugega otroka višja. Torej se ti splača uveljavljat oba otroka hkrati, sicer ti pripada le nižja olajšava, tista za prvega otroka. Če želiš z ženo podelit olajšavo ju npr. prve pol leta uveljavljaš ti, druge pol leta pa žena.

Citat:

Plus ,če se od nadomestila za invalidnost recimo ne odvaja akontacija , potem tako ali tako ne moreš dobiti nič povrnjeno ? Ali se motim ?
Ne motiš se.

Tako nekako sem tudi predvideval...

Zdaj je potemtakem bistven podatek ali se obračunava akontacija dohodnine od nadomestila za invalidnost ali ne ?? Je pa treba vedeti da je trenutno to moj edini prihodek ,in pa prve štiri mesece leta nadomestilo za brezposelnost iz zavoda. Za vaod vem ,da se akontacija obračunava.

Gre namreč zato , da nebi jaz dajal enega otroka v olajšavo ,pa v bistvu nebi dobil nobenega vračila ker recimo da ni bilo nobene akontacije dohodnine ??

In pa kakšen je znesek na letni ravni ki ga lahko prejmeš , pa da se šteje da ni dovolj , in da me lahko partnerka uveljavlja kot vzdrževano osebo ?? Potem bi recimo partnerka vpisala tako mene kot oba otroka kot vzdrževano osebo ?? Verjetno je nek cenzus prejemka na letni ravni ,da si lahko vzdrževana oseba ?

Hvala.lp
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Poglej na obvestilu iz ZPIZ-a ali se odvaja akontacija ali ne.


Glede kalukacij je težko karkoli na pamet govoriti:
- potrebno je poznati tvoje dohodke
-potrebno je poznati partnerkine dohodke

in potem se lahko skalkulira komu se najbolj splača koristiti olajšave za otroke.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Sem gledal to vlogo za prijavo vzdrževanih članov.

Kaj pa če nisei siguren komu dati v olajšavo ? Recimo ali meni ali pa partnerki ?

Vidm da obstaja tudi opcija ,da recimo jaz prijavim k sebi za pol leta ,drugega pol leta partnerki , s tem da na vlogi od partnerke vpišem ,v to rubriko :

Uveljavljam razliko do celotne višine posebne olajšave za vzdrževane družinske člane, za katere posebno
olajšavo uveljavlja zavezanec …………………........, z davčno številko …………………….

svoje podatke in se potem,če se olajšava ne more izkoristiti pri meni ,upošteva pri partnerkini olajšavi / izračunu ??

Si pravilno razlagam ali se motim ?

lp
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Da.


Je pa tako, da če nisi siguren daj pač preračunaat nekomu, ki se na to spozna, ali pa naredi nekaj spletnih informativnih izračunov dohodnine z različnimi kombinacijami in preveri katera je za vaju najbolj ugodna.

 
Nazadnje urejeno:

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Citat:
Uporabnik prijam pravi:
Da.


Je pa tako, da če nisi siguren daj pač preračunaat nekomu, ki se na to spozna, ali pa naredi nekaj spletnih informativnih izračunov dohodnine z različnimi kombinacijami in preveri katera je za vaju najbolj ugodna.

Ali si z "DA" potrdil moje razmišljanje ,ali pa si potrdil da se motim ?

Predhodni izračun zna biti problem ,če ne dobim slučajno pravi čas izpiskov dohodkov ?
Za oddajo vloge olajšave za vzdrževane člane je pa ponavadi rok takoj v začetku februarja.

Pa tudi če izpiske dobim ,je verjetno smiselno da tam vpišem ,da se neizkoriščena olajšava pri meni,obračuna pri partnerki. ? Seveda če si jaz to pravilno razlagam.

lp
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Z DA sem potrdil, da v takem primeru v celoti (kolikor je pozitivne davčne osnove) najprej izkoristijo olajšave pri enem staršu, potem pa preostanek dajo k drugemu. Ni pa nujno, da je to najbolj optimalna opcija za čimnižjo obdavčitev.

Povzetek izplačanih dohodkov naj bi dobil najkasneje do konca januarja. Rok za oddajo pa je v začetku februarja.

Da, to je smiselno. V kolikor bo neizkoriščena olajšava pri tebi seveda ostala.