Dobavni roki novih vozil

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.859
1.316
113
Preden se zapletete v to, kaj v pogodbi piše, je važno tudi kaj piše v obligacijskem zakoniku.

In tam lepo piše da obstaja par opcij dogovorov, npr če so oni z izpolnitvijo oškodovani. seveda obstaja tudi par opcij zate, npr. ne nosiš penalov, torej ti vrnejo celo predplačilo.
Denar dobiš nazaj, oni avto prodajo drugemu po trenutni tržni ceni.
ti se nisi pustu jebat, sam hodiš pa peš...

Bomo videli. Bom sporočil tako kot bo. Zagotovo pa ne bom peš. :)

Niso vse pravice na strani prodajalca, da se bomo razumeli. Če bodo komplicirali se zagotovo selimo v pravne vode. Odškodnina, dvojna ara, bla bla.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: zakajaltersuxu

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.859
1.316
113
Bodo pač rekli, da se je cena za 6% zvišala.
In ti ponudijo, kar v pogodbi piše. Al plačaš, al pa vračilo.
Se sploh ne rabijo s tistim "npr." ukvarjat.

Če bi bilo tako preprosto, bi to vsi delali. Je pa res, da večina ljudi pobožno pokima. Zagotovo se bo s tem ukvarjala kompetetna skupina ljudi, če pride do česa podobnega. Verjamem pa v to, da bo prodajalec spoštoval pogoje v pogodbi v smislu dogovorjene cene. Še vedno verjemem v poštene odnose. V nasprotnem primeru bi me moral že obvestiti, saj so cenik v vmesnem času že posodobili.
 
27. jan 2022
4.706
1.676
113
Če bi bilo tako preprosto, bi to vsi delali. Je pa res, da večina ljudi pobožno pokima. Zagotovo se bo s tem ukvarjala kompetetna skupina ljudi, če pride do česa podobnega. Verjamem pa v to, da bo prodajalec spoštoval pogoje v pogodbi v smislu dogovorjene cene. Še vedno verjemem v poštene odnose. V nasprotnem primeru bi me moral že obvestiti, saj so cenik v vmesnem času že posodobili.
Po moje so si tebe - bumbarja - že posebej označili s 3 !!! in ko se boš pojavil pred plotom od prodajalca, bodo že tekli ven z rdečim tepihom in pijačo dobrodošlice - seveda brezalkoholno, ker bog ne daj, da bi überwagen štrajfnil pri odhodu. :bonk:
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.859
1.316
113
Po moje so si tebe - bumbarja - že posebej označili s 3 !!! in ko se boš pojavil pred plotom od prodajalca, bodo že tekli ven z rdečim tepihom in pijačo dobrodošlice - seveda brezalkoholno, ker bog ne daj, da bi überwagen štrajfnil pri odhodu. :bonk:
Obnašaj se primerno. Če moje mnenje ni v skladu s tvojim razmišljanjem ali pričakovanji me mirno obvoziš in si misliš svoje. Ni potrebe po žaljivem tonu.

Ne vem zakaj tebe boli, če se jaz borim za svoje pravice in za svoj težko prislužen denar.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
.......alo banda...KULTURA OBNAŠANJA !

(začeli boste pošiljat platoje piva za odškodnino... :gorjaca: )
 
27. jan 2022
4.706
1.676
113
Saj se ne, le berem tvojo pogodbo, ki si jo sam pripel. Na tvojo srečo se morajo te cene precej umirit in do takrat, ko bo PS sposoben izdobavit tvoje vozilo, jih bodo že v hrbet metali. Temu primerno bodo tudi stali takrat.

So v družini čakali Škodilaka iz prvih naročil skoraj leto in pol - ko so ga dobili, jih je bilo kot smeti, pa še po boljši ceni, oz. z več opreme za isto ceni.
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
370
111
43
Če bi bilo tako preprosto, bi to vsi delali. Je pa res, da večina ljudi pobožno pokima. Zagotovo se bo s tem ukvarjala kompetetna skupina ljudi, če pride do česa podobnega. Verjamem pa v to, da bo prodajalec spoštoval pogoje v pogodbi v smislu dogovorjene cene. Še vedno verjemem v poštene odnose. V nasprotnem primeru bi me moral že obvestiti, saj so cenik v vmesnem času že posodobili.

ali pa se s tem še noben ne ukvarja, ker dejansko ne vedo kdaj avto bo. In jaz nikjer nisem napisal da tebi kot kupcu ne pripadajo nobene pravice; samo malo je pa iluzorno pričakovat, da take spremembe ne bodo vplivale na že podpisano pogodbo.
Žal poznam primer, ko se je prodajalcu očitno bolj splačalo vrniti predplačilo z obrestmi (pozor, samo ara se plača dvojno, ne predplačilo) kot pa prodat avto; pa so potem avto raje prodali drugemu.
*edit: pri tebi vidim da imajo še vedno napisano aro; kaki drugi prodajalci so to že spremenili :)

žal so avti zdele ko maske leta 2020 :) In ja, najbolj safe je vzeti nekaj kar imajo na dvorišču.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.564
942
113
Kaj ni glih poanta are, da jo lahko tudi prodajalec obdrži, če si kupec premisli? Predplačila ne more. Ne vidim smisla obveznega predplačila.
 
27. jan 2022
4.706
1.676
113
Ara

Ara je opredeljena kot znesek denarja ali drugih nadomestnih stvari, ki jih ob sklenitvi pogodbe ena stranka izroči drugi stranki v znak, da je pogodba sklenjena. Namen are je utrditi obveznost obeh pogodbenih strank, zato je pogodba sklenjena šele, ko kupec prodajalcu izroči dogovorjeno aro (razen če ni dogovorjeno drugače). Tudi če pogodba ni posebej izrecno sklenjena, se šteje, da je sklenjena, ko kupec prodajalcu izroči aro. Ko je pogodba izpolnjena, se ara vrne ali pa se všteje v kupnino.

Bistvena značilnost are pa je razvidna šele v primeru, da ena od strank pogodbe ne izpolni. Če tako na primer kupec nepremičnine v znak sklenjene pogodbe izroči prodajalcu aro (določen znesek denarja), pa potem prodajalec pogodbe ne izpolni (ne proda nepremičnine temu kupcu), sme kupec, ki je dal aro od prodajalca zahtevati ali izpolnitev pogodbe (in povrnitev morebitne škode zaradi zamude) ali vrnitev dvojne are ali vrnitev are in povrnitev nastale škode.

Če pa v istem primeru pogodbe ne izpolni kupec, ki je dal aro, potem sme prodajalec zahtevati ali izpolnitev pogodbe (in povrnitev morebitne škode) ali pa se zadovolji s tem, da aro obdrži.

Vendar pa je pri ari pomembno, da pogodbena stranka, ki je aro dala, ne more enostavno enostransko odstopiti od pogodbe (si premisliti) tako, da prepusti aro drugi pogodbeni stranki. Prav tako ne sme npr. prodajalec, ki je aro prejel odstopiti od pogodbe, tako da kupcu vrne dvojno aro. Ne, ampak ima kupec pravico zahtevati izpolnitev pogodbe oz. povrnitev škode.

V zgornjem primeru gre za ljudsko pojmovanje are (če je ara plačana, potem lahko odstopim od pogodbe, če to aro prepustim drugemu). Če pogodbeni stranki želita, da bi obveljal takšen dogovor, potem se morata o tem izrecno dogovoriti (dogovoriti se morata o tem, da imata ob plačilu are pravico odstopiti od pogodbe). V tem primeru ara velja kot odstopnina.

Predplačilo

Pravno gledano predplačilo pomeni vnaprejšnjo delno izpolnitev obveznosti. Predplačilo pa ni ara, zato zanj ne veljajo določila o vračanju in vračunavanju. Če potem, ko je dano predplačilo katerakoli od strank ne izpolni svoje obveznosti, potem ima nasprotna stranka pravico vztrajati pri izpolnitvi pogodbe ali pa pogodbo razdreti. V primeru razdora pogodbe morata obe stranka vrniti druga drugi vse, kar sta od sklenitve pa do razdora prejeli ena od druge. Stranka, ki je kriva za razdor, mora drugi stranki povrniti še morebitno škodo, ki je zaradi razdora nastala. Če je bilo dano predplačilo, se to vrača skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik in delavec44

Seba81

Majstr
25. avg 2009
2.031
115
63
Doma
Če bi bilo tako preprosto, bi to vsi delali. Je pa res, da večina ljudi pobožno pokima. Zagotovo se bo s tem ukvarjala kompetetna skupina ljudi, če pride do česa podobnega. Verjamem pa v to, da bo prodajalec spoštoval pogoje v pogodbi v smislu dogovorjene cene. Še vedno verjemem v poštene odnose. V nasprotnem primeru bi me moral že obvestiti, saj so cenik v vmesnem času že posodobili.
Ko sem jaz lani čakal dobavo avta, so tudi 2x popravili cenik v +, avto je bil toliko, kot je bila cena v pogodbi. Brez pregovarjanj ali česarkoli drugega....
 
  • Všeč mi je
Reactions: Davidoff
27. jan 2022
4.706
1.676
113
Citroen ima drugačne pogoje nakupa - jeseni (oktobra) smo imeli garantirano ceno do konca februarja, ko je bila obljubljena dobava - potem je prišel že konec decembra, ceno pa so vmes že povišali, ampak ne za nas.

Tudi zdaj ko sem spraševal ca novi C5X so mi rekli, da je cena garantirana po ceniku, še neki promocijski popust in dodatnih -1,5% so mi ponujali. Prva dobava bi morala bit v aprilu, pa so mi prejšnji teden rekli, da smo slovenci prvič v proizvodnji junija - torej najhitreje julija bodo tu.
 

Podobne teme

I
Odgovori
3
Ogledi
4.496