Dizel ali bencinc?

sondey

Pripravnik
15. mar 2010
109
9
18
Počasi se pripravljam na menjavo avta in sem v dilemi, ali kupiti dizla ali bencinca? Trenutno imam dizla, vendar se mi zdi za novi avto bolj smiselno kupiti bencinca. Takole gre:

Delam cca 15kkm na leto, od tega je velika večina mestne vožnje (služba 2km, vrtec, šola 1km) ter recimo 1 do 2x tedensko kaka službena relacija + vikend relacije (izleti...). trenutno mi touran 1.9tdi služi ok, vendar vem, da je to še stara šola dizla, praktično bulletproof ter brez dodatnih dpfjev in ostale tehnološke šare, ki jo imajo današnji dizli. Prav zato se nagibam h bencincu. Sicer vem, da bo poraba (precej) večja a jebi ga, ne da se mi ukvarjati s temi težavi.. Pa še pozimi bo na kratkih vožnjah vsaj malo topleje v kabini - sedaj kar obolevam, ko se vozim po mestu, kabina pa tud, če ne bi prižgal gretja..

Najbolj gledam 2012-2013 scenica 1.6 16v ali c4 picasso 1.6 vti. Citroena bi rajši zadnjo generacijo, a je precej dražji od renaulta, tko da je scenic še najbolj verjeten. Touran podoben letnik pa tudi predrag + tsi motorji tudi znajo biti problematični, sploh 1.2 je baje slaba izbira.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Tudi če ti bo pil 3l na 100km več je to pri tvoji km 600€ na leto. Jaz sem 10 let vozil dizle, pa sem prešaltal nazaj na benz in mi ni žal.
 

sondey

Pripravnik
15. mar 2010
109
9
18
Sej tudi meni je bencinc bolj všeč, precej bolj kultiviran, tišji. Po drugi strani pa ima dizel lagodnejšo vožnjo zaradi navora, kar pri 1.6 atomsferskem bencincu ni ravno tako. več šaltanja bo potrebno.. če ne drugega se pa vsaj normalno zavrti v višje obrate, pri mojem tdiju je nad 3000 neuporabno in eno samo matranje za motor.
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.745
2.030
113
za šankom
ksz... pa saj si že sam odogovoril, za tvojo kilometrino sigruno bencinar, je pa sedaj na tebi, da se pametno odločiš kateri T bencinar boš vzel, niso vsi isto dobro in ne pijejo vsi isto malo
 

sondey

Pripravnik
15. mar 2010
109
9
18
saj pravim, da moj trenutni avto je dizel in z njim načeloma nimam težav, zato mi je glede porabe še vedno zanimiv za izbiro pri novem avtu, sploh ker imam namen kupiti enoprostorca. Vendar zanesljivost in strošek vzdrževanja pri novejših dizel mašinah verjetno ni ravno na takšnem nivojukot ta moj tdi, to me skrbi :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Flikca

boc

Majstr
1. avg 2007
2.366
432
83
KSZ: argumenti za enega ali drugega? A je se vedno, da je dizel drazji in visji stroški vzdrževanja ali se kaj tretjega?
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.023
567
113
Svetujem bencinca.
3 mesce nazaj menjal dizla tourana za bencina. za 15.000km-18.000km na leto se mi ne splača več dizla. poraba pa tut ni tolko večja. men kuri recimo 7l/100km, prej mi je pa dizel nekje 6-6,3l/100km. seveda, poraba v teh zimskih dneh je narastla na skoraj 8l/100 ampak vseeno.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.148
2.251
113
Dizel Touran ter TFSI Touran in enak način vožnje 6,3L vs. 7,0L? Bulšit, ne verjamem :) Bi se pa jaz TFSIja glede vzdrževanja veliko bolj bal kot klasičnega 1.9 oz. 2.0 TDI-ja. Na TFSIju ima marsikaj dragega za crknit. Mislim da je ta TFSI kar jeba z vidika vzdrževanja v primerjavi s tem kar išče avtor teme (klasičen 1.6 francoz)...
 
  • Všeč mi je
Reactions: model1a

sondey

Pripravnik
15. mar 2010
109
9
18
jaz peljem umirjeno in po bcju imam porabo sedaj pozimi 6.2l/100, s tako vožnjo predvidevam da bi na scenicu 1.6 imel okoli 8l/100, kar mi je nekje čisto ok. Strošek vzdrževanja mašine pa se mi ne zdi nič dražji v primerjavi z bencincem. Menjam enkrat letno olje + filtri, torej isto kot pri bencincu, ajde vsake dve leti je filter za gorivo, ostalo je enako. Seveda ob dejstvu da (imam mogoče srečo) se na mašini nič ne kvari. Turbina je pri 250000 še original, menjal sem enkrat vžigalne svečke + enkrat sem dal ščistit egr ventile, to je pa to. Verjetno pri novih dizlih ni ravno taka statistika?
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
Jaz bi bencinarja v tvojem primeru. Za tega Senica pa preveri porabo. Je imel znanec pa ni nikoli prišel pod 8 s porabo (tudi 10l). Čeprav je enoprostorec mi je malo veliko za normalno vožnjo. Sem se enkrat vozil z njim in je vožnja primerljiva moji. Moj Hyundai 1.4 CW teža je nekaj podobnega 1360kg v teh dneh kuri 6,7l (to je max odkar imam avto) na tank (poleti so bili tanki tudi po 6,0l).
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.646
1.576
113
Dizel Touran ter TFSI Touran in enak način vožnje 6,3L vs. 7,0L? Bulšit, ne verjamem :) Bi se pa jaz TFSIja glede vzdrževanja veliko bolj bal kot klasičnega 1.9 oz. 2.0 TDI-ja. Na TFSIju ima marsikaj dragega za crknit. Mislim da je ta TFSI kar jeba z vidika vzdrževanja v primerjavi s tem kar išče avtor teme (klasičen 1.6 francoz)...

Poglej si malo spritmonitor in tam primerjaj razlike v porabi, pa boš videl da se ne laže kaj dosti. Po mojih izkušnjah z 1.2 in 1.4 TSI pijeta z primerljivim traktorjem 1-1.3l več.

Za vzdrževanje pa se tudi motiš, je daleč od tega da je to kaki bau bau za šraufat. Zadnjih 5 leta vozim tsi in vsakič se smejim ko dobim račun na servisu, ker so cifre VEDNO kar lepo nižje kot prej na primerljivih traktorjih. In se zdaj sprašujem kaj mi je traktorja sploh bilo treba. Če seštejem vse stroške turbine, šobice, LMM in vsa ostala dizl navlaka ki crkuje, bi se z bencincem par let zastojn vozil za ta denar.
@ Avtor, 1.2 TSI je imel v svojih začetnih letih ogromno težav, kasneje ne več
 
  • Všeč mi je
Reactions: sipu

sondey

Pripravnik
15. mar 2010
109
9
18
Steve: to vem ja, ne vem pa od katerega letnika so bili 1.2 tsiji pošlihtani že s tovarne ven? Ker prvi letniki, ki so jih srali in so jih pod garancijo porihtali so bili po updejtu manj zmogljivi, vsaj tako izkušnjo je imel moj prijatelj z octavio 1.2 tsi, mislim da 2010 letnik. Lani zamenjal za novo octavio 1.0 tsi, s tem motorjem pa je zelo zadovoljen. Vprašanje, do kdaj? :cool:

No, bi prišel tudi touran tsi v poštev a je cenovno kar precej oddaljen od scenika / picassoja.
 

koliko

Guru
21. avg 2007
4.223
2.049
113
SV SLO
Bencin tudi sam delam približno 15.000 km na leto in za te km je dizel nesmisel. Pa še smrdi. Ni ga čez bencin. Če si ne moreš privoščiti porabe goriva 8-10l na 100 km je boljše da sploh ne nabavljaš avta. Za 10.000 - 15.000 km na leto da se razumevamo.
Pa, da se malo pohvalim naročenega imam novega Mondea 1.5 ecoboost. Moj prvi novi avto...
 
  • Všeč mi je
Reactions: alesn

sondey

Pripravnik
15. mar 2010
109
9
18
Itak, pri taki kilometrini poraba + 2l ni glih problem, + 4l je pa ze ena razlika v dnarju. Pa se, ponudba rabljenih bencinskih enoprostorcov je res mizerna, vse samo dizl. Mogoce se po aferi razmerje malce izboljsuje.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.867
5.128
113
ne samo enoprostorcev. Saj praktično nobenega normalnega avta nemoreš kupit bencinerja rablenega. Da hočeš nekaj z spodobno opremo je itak samo dizl.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.646
1.576
113
Ja samo to je samo pri nas. Poglej kot zanimivost golfa. Pri nas rabljenih tsi je mogoče 10% na avtonet. V Nemčiji na mobile.de prek polovice. Je kolega kupoval bmw1 bencinca. Je pri nas obupal in si ga je dal pripeljat iz Nemčije
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.309
941
113
Tudi sam vozim T dizla in zelo podobno relacijo kot ti. In naslednji nakup bo 99% T bencinar.