DIY "panelni" zvocniki

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Sem naletel na zanimiv filmček, pa bi si sam sestavil nekaj takega.

Evo povezavo

Nato pa deli, ki so potrebni za to. Ne vem, pod kaj bi pri nas iskal tak "zvočnik". Resonančni zvočnik nič kaj pametnega ne vrže ven. Sicer bi si lahko tudi iz ebaya naročil.

To pa takole izgleda.

Na posnetku se mi še najbolj podobno zdi stirodurju, če bi ga uporabil kot panel.
Je še ene par filmčkov, in povsod pravijo, da je super glasbena izkušnja, ker zvok prihaja iz "povsod". Kot v živo muzika.
Skratka, je že kdo kaj takega poslušal, oziroma poskušal naredit?
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Temu zvočniku ne vem slovenskega naziva, je pa po angleško exciter. V resnici ni vse tako zelo lepo, kot se morda sliši. Prvo je to, da je glasnost omejena s tipom materiala, da ne začne razpadat, spet pa ne sme bit pretrd, ker potem resonira preveč in čez vse meje in pretežek, ker občutljivost pade močno. Tiste plošče so pa plošče za spuščen strop (vlakna + gips ali kak podoben material). Ima pa tudi prednosti v enostavni izdelavi. Aja pa basa nima skoraj nič :)
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Sem tudi neke bolj "basovske" exciterje videl. Tisti roza material na posnetku pa se mi zdi kot naš stirodur. Mogoče malo večjo plato daš, pa 2 komada gor za foro.
Skratka, če se mi bo dalo, bom pa mogoče naročil in se malo pohecal z izdelavo.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Sem tudi neke bolj "basovske" exciterje videl. Tisti roza material na posnetku pa se mi zdi kot naš stirodur. Mogoče malo večjo plato daš, pa 2 komada gor za foro.
Skratka, če se mi bo dalo, bom pa mogoče naročil in se malo pohecal z izdelavo.
Ko je prvi video prišel ven je bila na diyaudio forumu zelo obsežna debata o tem... Poročali so, da ima presenetljivo veliko basa...
Je pa cca tako, da vzameš stirodur plato 5cm debelo, jo pobrusiš z obeh strani, zaobliš robove in daš exciter cca 1/3 stran od vsake stranice.
http://www.puiaudio.com/pdf/Exciter_White_Paper.pdf
 
  • Všeč mi je
Reactions: upiwaly

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
lahko daš cca 1/3 stran, ampak je boljše če se držiš zlatega razmerja, tako dimenzij panela, kot lokacije exciterja, enako kot gre to tudi v klasičnih škatlastih zvočnikih. Drugače pa je problem, ker v taki dimenziji je panel neroden in iz praktičnih vidikov je boljše če je bolj ali manj pravokontni. Sicer pa tole vseeno vpliva bolj minimalno. Bolj je važen material panela.

Bas je, ampak ni to tak bas, kot si ga vajen iz klasičnega zvočnika. Gre za bobnast bas, enak kot pri bobnu zaradi vpete opne in boben ima enako tudi omejeno glasnost, ko jo presežeš, se opna strže ali pa vsaj deformira.
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
lahko daš cca 1/3 stran, ampak je boljše če se držiš zlatega razmerja, tako dimenzij panela, kot lokacije exciterja, enako kot gre to tudi v klasičnih škatlastih zvočnikih. Drugače pa je problem, ker v taki dimenziji je panel neroden in iz praktičnih vidikov je boljše če je bolj ali manj pravokontni. Sicer pa tole vseeno vpliva bolj minimalno. Bolj je važen material panela.

Bas je, ampak ni to tak bas, kot si ga vajen iz klasičnega zvočnika. Gre za bobnast bas, enak kot pri bobnu zaradi vpete opne in boben ima enako tudi omejeno glasnost, ko jo presežeš, se opna strže ali pa vsaj deformira.

hvala za informacije obema