Dioptrija

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.792
75
48
Malo me je začel hecati vid, začel sem uporabljati bralna očala z dioptrijo 1,5. Pri fotkanju in avtomatskem ostrenju še gre, za predogled na ekrančku so že potrebna očala...
Kaj pa, če se ostri manualno? Pogled skozi okular brez očal... ko se bo meni fokusiran predmet zdel oster brez očal, bo oster tudi v resnici? Ali pa je bolje skozi okular gledati z očali, da vidim realno izostritev?
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Citat:
Uporabnik scorpion pravi: Kaj pa, če se ostri manualno? Pogled skozi okular brez očal... ko se bo meni fokusiran predmet zdel oster brez očal, bo oster tudi v resnici?
Če boš imel okular nastavljen na svojo dioptrijo, ali pa če boš gledal skozi z očali, ne bo nobene razlike v končnem posnetku.
Vprašanje, kaj ti je lažje.
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.792
75
48
Seveda ima okular možnost nastavitve dioptrije... jaz sem mislil, da se s tem izostrijo samo znaki v okularju (osvetlitev, zaslonka, itd...). No super, potem ne bo težav...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
Pa tudi leča/leče v očalih, očeh ipd. ti ne bodo spremenile fokusa ali pa prikazale drugačne (globinske) ostrine. V objektivo fotoaparata imaš par (10) setov leč ki projecirajo sliko na senzor oz. na prizmo/zrcalo ki jo ti vidiš na okularju potem. Zelo, zelo težko (v praksi nemogoče) bi bilo da bi ti recimo pri tvoji dioptriji videl nekaj na okularju čisto, na končni sliki bi bilo pa zamazano.