Dilema...višja plača..., skladi..., pokojninski...

Emaster

Guru
Izključen uporabnik
1. sep 2007
1.070
528
113
...v senci...
Na kratko: Potrebno bo poskrbet za starost. Ali naj si dvignem plačo in vlagam v kake sklade ali mi naj firma plačuje kak dodatni pokojninkis steber,...same dileme. Ideje, iskušnje na plan...Kaj je ugodneje, donosnejše, manj obdavčeno...


Sem malo nakladal, pa upam da ste razumeli problem ...
 

sevlje

Fizikalc
25. jul 2007
1.913
0
36
44
Selška dolina
Vsekakor kot prvo priporočam, drugi steber oziroma dodatno pokojninsko zavarovanje.
Če ga imajo že v podjetju vpeljanega potem sploh ne bo problem, če pa ne pa ti svetujem, da pritisneš na nadrejene, naj začnejo delati v tej smeri.
Pri nas smo to uredili pred dvemi leti in izpeljano je približno takole (lahko da je kakšna napaka, ker se že nekaj časa nisem ukvarjal s tem):
Dogovor je naslednji: Vsak od delavcem določen odstotek svoje plače (mislim, da je max okrog 6% bruto) lahko nameni v takšno zavarovanje. Okrog tretjino tega zneska se zniža bruto plača delavca - to je tisto, kar sofinancira delavec. Naslednjo tretjino prispeval delodajalec, ostalo pa se privarčuje pri prispevkih, dohodnini in davku na dobiček.
Sicer imam že kar nekaj časa v planu, da to zopet malo bolj pregledam, ker sta me dva delavca prosila, da jima razložim, samo si še nisem vzel časa.
Če te zanimajo bolj natančni podatki predlagam da vprašaš na npr: prvo pokojninsko mi imamo pri njih in zaenkrat nimam pripomb.
Mogoče pa je tudi na forumu še kdo, ki je bolj na tekočem v zvezi s tem.

lp
 

Goran_82

Fizikalc
21. jul 2007
1.539
2
38
Pa če se odločiš za drugi steber do konca leta, dobiš še dodatno 10% popusta na zavarovanje avta in hiše. Če te zanima ta varianta, se lahko jutri v službi malo bolje pozanimam kako je s tem in ti javim.

LP
 

luka_lj

Pripravnik
5. sep 2007
182
0
16
No jst ti pa na lepo odsvetujm 2PS bil pri 4 strankah in ko so si vse podatke vrgle na papir so ugotovile da bi v 15 letih za 2 leti penzije celo prišparale tako da upam da ti ni to cilj?

Priporočal bi ti razpršenost nekaj direktno v sklade, nekaj pa preko naložbenih produktov z nizko ZV oz. na trenutke če bi rabil da bi jo povišal.
 

sevlje

Fizikalc
25. jul 2007
1.913
0
36
44
Selška dolina
Povej, kje imaš garantiran donos, da ti pri pologu 30 eur gre v sklad 90 eur in potem se to še plemeniti ( odvisno od družbe)
Če imaš takšno opcijo sem takoj zraven.

lp
 

blustar

Pripravnik
1. okt 2007
230
0
16
Pri pokojninskih skladih (drugi steber) imaš še davčno olajšavo - še to moraš upoštevat. Donosi sicer res niso tako visoki, ker imajo zakonske omejitve glede naložb (morajo bit predvsem varne).

Če prav razumem, si samozaposlen - ker se sprašuješ, če si dvigneš plačo? Potem se ti vsekakor splača izkoristit ta drugi steber (ne samo sebi, tudi ostalim zaposlenim s kolektivnim pokojninskih zavarovanjem) zaradi davčnih olajšav.

Za razliko (ker v drugi steber greš samo do višine olajšav) pa seveda vlagaš še drugam - v sklade, naložbena življenjska zavarovanja...