Deske za dvignjeno gredico

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.320
9.059
113
še enkrat :

to je glavna poanta visoke grede: plasti


vse ostalo je samo "visoka"
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.282
23
38
Murska republika
Te visoke grede so kar velik strošek sama izdelava in potem polnilo če ga nimaš pri roki in ga moraš nabavit je kar hudo, s te se je soočil tudi eden izmed mojih sosedov ki je mislil da je to samo tako , ja šele potem je videl daje potreboval dračje volno listje in zemljo in to ga je kar lepo udarilo po žepu, seveda pa še les za gredo.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
A to so cm.ji??

V kakem stanju si sposoben vzdrževat 20 cm debelo plast listja? Se gleda ob nasutju?
V čem je pa štos lesa na dnu?

OK ne štekam poante...

Sem do zdaj mislil da na dobro rast vplivajo organske snovi v zemlji, kislost/bazičnost rudninske snovi, zračnost, vlažnost (prepustnost za vodo)....a vidim da temu ni (več) tako.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.556
688
113
les spodaj je predvsem zaradi drenaže, ostali organski material zgoraj zaradi gnitja > hranilo, toplota.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.201
4.672
113
Vsaka plast ima svoje prebivalce, tudi trohneči les. Kot si napisal, dejavnost teh mikroorganizmov daje toploto in rastlinam dostopne snovi. Posledica je zgodnejši pridelek in večja intenzivnost pridelave na površino na dokaj na raven način.
Jaz sem denimo hkrati sadil sadike zimske solate. Tri v visoko gredo, preostanek tik ob gredi. Ostali parametri torej približno enaki, tudi vrhnji sloj zemlje visoke grede je iz vrta. Nekaj časa oboje pokrito s tkanino. Te tri glave smo pojedli pred kakima dvemi ali tremi tedni, iz vrta pa jemo sedaj, vendar še niso čisto prave velikosti. Kak teden se dobi na koncu zaradi malo hitrejše rasti, spomladi pa je tudi možno prej začeti gojiti rastline v visoki gredi zaradi kake stopinje razlike v temperaturi zemlje. Trenutno deževno obdobje pa je tako ali tako čista zmaga za visoko gredo.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Aha...se pravi ustvariš neke vrsto izolacijo, kar ti omogoča višjo temperaturo zemlje in hitrejšo rast (sploh v prehodnem obdobju, ko je zemlja na tleh mrzla).
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.320
9.059
113
Tako je. Les zadržuje vlago in ko je epska suša, zadeva laufa.

Pravil kolega ki ima znanca ki se je začel ukvarja z malo večjo vrtnarijo, da je naredil "gomile" kvazi visoke grede, pa je prvo navozil kupe drv in odpdanega lesa. Vsi sosedi so se zgražali češ, da je to za kurit za zimo itd. No poleti ko je vsekalo sonce, se je samo smejal.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Citat:
Uporabnik msenjur pravi:

se vidi da ne vrtnariš...

jap, sklanjanje je tisto.... sej ni samo pobiranje... je tudi večkrat treba popleti, pa kdaj zaliti, pa tko...

smile-1.gif

Vidi se ne nič
grims-1.gif


OK...solato posadiš dvignjen (1 x), ko jo pobereš spet enako...kul.

..samo kaj ko moraš hudiča vsak dan zalivat...a ni laže kanglo spustit tik ob tla in zalivat...ali jebolje jo držat v višini ramen in zalivat.

Praši babnico
wink-1.gif


Ne rečem..nimaš vrta, obstoječe stanej je tako tako..si navoziš zemljo in nekaj urediš.

Samo na vrtu postavljat dvignjeno gredo je meni bosa. Si pa v trendu, to drži :p.

hysterical-1.gif
Če se greste vrtnarjenja in se nekaterin ne da pripognit, toplo priporočam, da-
-ali pozabijo na vrt
-ali posadijo vrtnine v cvetlične lonce in naj jih postavijo v dnevno sobo na okensko polico.

a pol se bo pa tema odprla, kako prefrezati dvignjeno gredico ........
A lahko poveste, s kod ste te, ki dvigujete gredice zaradi prepogibanja???