Demografski trendi in naš pokojninski sistem

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
:)
Pokojninsko zavarovanje je davek z drugim imenom. Kot je davek RTV prispevek. Kot je davek DDV. Ni prostovoljne vključitve. Če sodiš v neko kategorijo, pač moraš te davke plačevati. In čeprav plačuješ davek in so denimo iz njih naredili avtoceste ali bodo mogoče drugi tir, si zaradi tega ne boš mogel domov odnesti m2 asfalta ali enega praga z železnice. Kaj šele, da bi to dobil izplačano, če bi se denimo preselil v tujino.
Ne dvomim, da bodo pokojnine še v prihodnje. Kot pa sem napisal, ti generacijski sistemi pred sto leti niso bili zasnovani z mislijo, da bi pokojnino dosegli vsi. Delovna doba mora biti tako dolga, da jih ali nas del umre že pred začetkom prejemanja ali dokaj kmalu po začetku prejemanja.
Kot je bilo napisano, marsikdo že sedaj dela več kot 40 let, da doseže pogoje za upokojitev. Poznam gospo, ki se ji je uradna delovna doba začela šteti s 15-im rojstnim dnevom. Prej v SFRJ nisi mogel biti zavarovan in je delala na črno nekaj mesecev. Sedaj je ima že preko 40 let dela, ampak ker zadnja desetletja dela v Italiji, ker je na obali bolj slabo za službe, realno računa na starost 67 let, ker prej Italijani ne bodo izpljunili denarja.
Od Bismarka dalje je bilo že ničkoliko pokojninskih reform. In najbrž že Bismark ni mislil izplačevat penzij tistim, ki niso v sklad nič vplačevali.

Tudi danes pokojnino ne desežejo vsi ki v sklad plačujejo, veliko jih umre že pred penzijo.

Denarja pa ne zmanjka zaradi tistih, ki penzijo dobivajo na osnovi delovne dobe. Zmanjka zaradi takih ki v sklad nikoli niso nič vplačali, iz sklada pa dobivajo.
Še Randolph bo nekoč prišel po njo, (in jo bo dobil v višini, ranga zgornjih 1% penzionistov), pa je Slovenijo le parkrat bežno videl. pa miljonarja Dončič in Dragič, ki davke plačujeta v ZDA tudi, ko bo čas za njo. In množica drugih športnikov, kulturnikov župnikov, borcev, in drugih "zaslužnih" ljudi ki zanje še nikoli nismo slišali, pa nimajo majhnih penzij. -v predeklosti pa je šel denar tudi v proračun, za železnice... in bogve še kam.

Le kaj dela beseda ZAVAROVANJE v imenu Pokojninsko in invalidsko ZAVAROVANJE?
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Gavran in muho

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
Kaj zavarovanje? To, da si ti potem lahko pameten ali pa naiven kot butel. Kaj dela NAROČNINA v nazivu RTV naročnina, a je le dodaten davek? Isto.

Sedaj, ko si vse to povedal in imaš seveda prav, mi pa povej, kaj boš TI (in kaj lahko jaz) naredil za to, da te ne bodo več kradli. No, povej. Razen tega, da si pameten na forumu, kako nas pa kradejo in smo nekateri preparirani s strani kradljivcev. Za razliko od tebe namreč jaz nekaj DEJANSKO DELAM, da bom lahko preživel potem, ti pa znaš samo puhljice plasirat, kako nas kradejo. No, kaj naj naredimo, povej?
In ja, tudi jaz sem takoj, da vsem, ki niso vplačevali, se odvzame penzija takoj. Sedaj pa to v praksi sprovedi, dokler ste taki kot sta vidva na eni strani in taki kot je Erjavec na drugi strani. Kot sem ti rekel, potreben bi bil medgeneracijski dogovor, ki bi zadevo postavil na VZDRŽNE temelje (in bi hrati pomenil, da vse strani IZGUBIJO, torej nosijo del bremena), ampak dokler so enoumneži, ki ne vidijo 1m pred seboj, na obeh straneh, se lahko le poslovimo od tega.
In pa povej mi, kako naj tisti ŽE ZAPRAVLJEN denar iz preteklosti, ko je višek šel v proračun, dobimo nazaj? A naj grem do očeta in mu izstavim račun: evo ti, si mi požrl penzijo, pa jo sedaj skašljaj nazaj ven. No, povej, kaj naj naredimo? Lahko je v pravljicah živet, eni pa raje realno gledamo na stvari in na podlagi tega reagiramo.
Bo pa čas sam poskrbel za to, ko bo zmanjkalo denarja in se bo vse skupaj sesulo. Samo takrat bo je.. za vse.
Se ne strinjam s tem, da se tistim, ki niso vplačevali vzame denar. Naj dobijo, če so zaslužni (and večina res ni..) ampak denar zanje nebi smel iz iz pokojninske blagajne. Iz pokojninske blagajne bi morali prejemat penzije samo tisti, ki so vanj vplačevali, na osnovi vplačil. Tako kot zavarovalnino lahko dobi samo tisti, ki je vplačal vse premije.
Kako dobit nazaj denar, ki je že zapravljen? Naj krije proračun, tako kot je proračun kril tvojo varčevalno vlogo z dokapitalizacijo NLB, po tem, ko so bančniki naredili bančno luknjo - tvoj privarčevani denar so namreč zapravili za posojila, ki jih nihče ni vrnil. Krivce pa na vejo in zaplenit premoženje. Zakaj bi varčevalci (penzionisti) morali nosit breme napačnih bančnih odločitev.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: muho

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Se ne strinjam s tem, da se tistim, ki niso vplačevali vzame denar. Naj dobijo, če so zaslužni (and večina res ni..) ampak denar zanje nebi smel iz iz pokojninske blagajne. Iz pokojninske blagajne bi morali prejemat penzije samo tisti, ki so vanj vplačevali, na osnovi vplačil. Tako kot zavarovalnino lahko dobi samo tisti, ki je vplačal vse premije.
Kako dobit nazaj denar, ki je že zapravljen? Naj krije proračun, tako kot je proračun kril tvojo varčevalno vlogo z dokapitalizacijo NLB, po tem, ko so bančniki naredili bančno luknjo - dajali posojila, ki jih nihče ni vrnil. Krivce pa na vejo in zaplenit premoženje. Zakaj bi varčevalci (penzionisti) morali nosit breme napačnih bančnih odločitev.
Aja, sedaj smo že pri bankah?
A nisi rekel, da je to ZAVAROVANJE. A pri zavarovanju se tudi prelivajo zneski med posameznimi tipi zavarovanj, pa potem se še malo krije življenje na visoki nogi, pa potem malo zategne in se recimo vzame od cest in da v zavarovanje. Loool. Upam, da ti je jasno, da je to en navaden k... davek.

Nisi mi odgovoril, kaj boš TI (in kaj lahko jaz) naredim, da to sranje rešimo.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
Od Bismarka dalje je bilo že ničkoliko pokojninskih reform. In najbrž že Bismark ni mislil izplačevat penzij tistim, ki niso v sklad nič vplačevali.

Tudi danes pokojnino ne desežejo vsi ki v sklad plačujejo, veliko jih umre že pred penzijo.

Denarja pa ne zmanjka zaradi tistih, ki penzijo dobivajo na osnovi delovne dobe. Zmanjka zaradi takih ki v sklad nikoli niso nič vplačali, iz sklada pa dobivajo.
Ša Randolph bo nekoč prišel po njo, pa je Slovenijo le parkrat bežno videl. pa miljonarja Dončič in Dragič, ki davke plačujeta v ZDA tudi, ko bo čas za njo. In množica drugih športnikov, kulturnikov župnikov, borcev, in drugih "zaslužnih" ljudi ki zanje še nikoli nismo slišali, pa nimajo majhnih penzij. -v predeklosti pa je šel denar tudi v proračun, za železnice... in bogve še kam.
Le kaj dela beseda ZAVAROVANJE v imenu Pokojninsko in invalidsko ZAVAROVANJE?

Fino bi bilo, če bi svoje nebluze podkrepil s številkami. Konkretnimi zneski, pa da vidimo, koliko je odliva zaradi takih, ki v blagajno ZPIZ niso plačevali, za njih ne plačuje proračun in vseeno dobijo pokojnino.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.089
3.033
113
Evo jaz sem svoj prostovoljni prispevek (beri odpoved) v skupno dobro že žrtvoval: za skupno dobro. To je služenju domovini in času učenja, da bom lahko koristil domovini. Pa dvomim, da sem jo s temi dejanji spravil v grob takrat leta ´91. Leta, ki sem jih oddelal pa tudi lahko po istem ključu podarim minulim generacijam.
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
Fino bi bilo, če bi svoje nebluze podkrepil s številkami. Konkretnimi zneski, pa da vidimo, koliko je odliva zaradi takih, ki v blagajno ZPIZ niso plačevali, za njih ne plačuje proračun in vseeno dobijo pokojnino.
Ja, bi bilo fino, da bi nam enkrat končno razkrili, koliko in kdo je vse pokradel. Pa lahko začnemo z preplačano maketo, operacijskimi mizami in miljardami v davčnih oazah.
Ampak smo do tam še daleč.
Še nedolgo nazaj je eu sodišče zavrnilo javni vpogled dokumentov o porabi javnih sredstev eu poslancev.
Izračun koliko kdo plača v 40-tih letih in koliko dobi ven, je pa nekoč krožil po mailih.

Lahko pa ti povem za tisti kot pravite "bolj pošteni 3 steber". do penzije se je na polici nabralo 10.000 eur. Kaj misliš, tko od oka, koliko €€€ pride od tega mesečne penzije ?
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.089
3.033
113
In zdaj še dopolnitev: denar tvoj, polica (okenska) pa od Igorja. Koliko bo .... (dopolni sam)
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Bistvo teme :

Osnovni problem pokojninskega sistema pri nas je politika !

Najprej osnove slovenskega pokojninskega sistema, v katerega je bilo v začetku leta vključenih 620.000 upokojencev. Zgolj 30 odstotkov jih je dopolnilo 40 let delovne dobe. Da sistem danes kljub temu lahko še deluje, približno 15 zaposlenih vplačuje prispevke za deset upokojencev.

Politika je tista, ki ni videla v krizah drugega izhoda, kot prisilno upokojevanje. Razne bonificirane službe, kot so ajzenpon, policaji, varnostniki itd, so samo rezultat premočnih sindikatov. Ko so udarile zraven še gospodarske krize v 80. letih in naprej, se je pa začela praksa predčasnih upokojitev, ko je bil delavec star morda okoli 50 let ali še manj - ker preprosto ni bilo dela več zanj :nigladek: . Sodobni management s svojimi grabežljivimi in ozkogledimi kremplji pa je to finto pozdravil. :nigladek:

Sedaj plačujemo ta izvirni greh.

Primer kot je v zgornjem članku - neka uradnica, fikus v JU, :

Moj predlog je, da ko nastopijo pogoji za upokojitev, nastopi upokojitev! Brezkompromisno!
Torej se je sprostilo delovno mesto. Če pa želi (tista bivša uradnica) delati še naprej, naj prejema pokojnino v celoti (saj jo je 40 let vplačevala), ter si najde honorarno delo kjerkoli, kdor jo bo pač hotel zaposliti. Zaradi mene tudi njen bivši šef na JU, če ima potrebo po njej (kot delavki).

Tisto delo naj bo pa plačano po delovni pogodbi, vendar brez socialnih prispevkov (pokojninsko, invalidsko, zdravstveno, izobraževanje, porodniško in nevem katere vse prispevke ki sodijo tu) - saj jih je v štiridesetih letih že poplačala. Dohodnino pa ja. Brez splošne olajšave. To pa spada k obdavčitvi dela.

To je to. Temu se reče Fer - play. Nategovanja z raznimi omejitvami so pa zgolj balkanska posla :gorjaca: . Če hoče človek delati - naj dela ! Z največjim užitkom, kajti ravno tu je najvišja storilnost.
 
Nazadnje uredil moderator:
I

Izbrisan uporabnik #9334

Še enkrat bom poudaril : ravno politika je tista, ki je naredila socialni problem pri nas ! :gorjaca: Ker se gre pri nas lahko politiko čisto vsak smrkavec z dovolj velikim gobcem, čeprav je brez pameti! :gorjaca:
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
Najprej osnove slovenskega pokojninskega sistema, v katerega je bilo v začetku leta vključenih 620.000 upokojencev. Zgolj 30 odstotkov jih je dopolnilo 40 let delovne dobe. Da sistem danes kljub temu lahko še deluje, približno 15 zaposlenih vplačuje prispevke za deset upokojencev.
Kako pa naj bi bilo drugače, saj je za starostno pokojnino zahtevana pokojninska doba 40 let za vse, šele od letos? (za mlajše od 65)
Za penzijo se računa pokojninska doba in ne delovna doba.
Tolk o strokovnosti pisca, al pa o zavajanju da bi prikazal kar najmanjši procent (npr porodniška ne spada v delovno dobo....) .
 
Nazadnje urejeno:

muho

Majstr
6. feb 2019
858
335
63
Potem se pa tudi vzdrži “pizdakanja” nad delom takrat izvoljene vlade ... in tudi sedanje (če res nisi šel volit).
Povej kako se odločiš med različnim dreki ,kateri ti najmanj smrdi, pa bomo tudi mi šli volit,
ker namreč, skoraj polovici volilnega imenika, nam smrdijo vsi enako