Demografski trendi in naš pokojninski sistem

erikson

Guru
25. avg 2007
21.279
5.201
113
Prezadovoljen je tudi, ko prebere v medijih, da so mu za cele 3% dvignili plačo (če...), ter za 1,5 % pokojnino. Ob 4,6% gospodarski rasti....
Premladi ste se upokojevali.

zavarovancev na upokojenca.jpg
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.755
5.382
113
2009 rdeča črta......kolk jih je šlo v tujino (Ok nekaj poberejo tudi upokojenci....zelena črta naraste vmes))
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Reševanje gospodarskih kriz s prisilnim upokojevanjem je neumnost brez primere. Mirno jo lahko enačimo kot veleizdajo proti lastni državi :gorjaca: .
To je natanko tako, kot bi ti nekdo rekel, da - nikar delati, raje lezi v senco in zabušavaj.

Človek je narejen za delo in ustvarjanje, torej naj dela - tudi do 110. leta, če ga doživi. Po izpolnjenih pogojih za pokojnino mu pa itak pripada pokojnina, saj jo je vplačeval v sistem. In nikakor neki deleži od pripadajoče pokojnine, kao procenti, če si se ravno namenil delat naprej ! POLNA ! Če si pa pri volji delat še malce naprej v pozno starost, je pa za narodov blagor - kdor tega ne razume, se naj gre zibat v veje. :bonk: . Problem pri nas je, da imamo na oblasti že od pradavnine, ravno te, ki bi se morali zibati v vejah, medtem ko jim dovoljujemo komandiranje in prodajanje megle. Skrivajo se pa pod izgovorom, da smo jih menda nekoč izvolili za neko komandiranje ... :bonk::bonk::bonk:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash in Mr_Wolf

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.755
5.382
113
Problem ki ga jaz v Demzovem postu vidim (ki mi sicer sploh ni napačen) je v tem da nimamo urejenega sistema del... Vsaj kar se upokojencev ki bi radi ŠE delali tiče...

Za vstop v delo imamo študentsko delo... Da dobiš malo delovnih navad...

Za sestop pa ni poskrbljeno kot bi lahko bilo.... Upokojenci bi lahko delali svojim zmogljivostiim primerna dela...prekladal papir v službah...se prestruktoriral v pisarniška dela...poučevanje....itd

Mislim da podobno majo Japonci...nek "linearni" sistem namesto piramide....ko postajaš starejši ne napreduješ avtomatsko v šefa na gor ampak ostajaš na oddelku kot nadzornik/učitelj tistim ki so prišli za tabo...

Še vedno delaš ampak si družbi koristen na drugačen način....
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Nočem več debatirati na Alterju, ker je izrojen. Me pa uspete vsake toliko sprovocirati, tako da ...

... " ne gre za nobeno sistemizacijo del, ali urejanje sistema del itd. Gre preprosto za življenje kot samo. Kdo na svetu mi sme prepovedati delati? Država Slo, kajpak, ta pa sme ! :bonk:

Državljan Slovenec je ustanovil državo Slovenijo, da mu bo organizacijsko vzdrževala najboljše možno življenjsko okolje.
Ni država Slo ustanovila slovenca :poreden: ! Slovenec je ustvaril državo Slo.

Gremo naprej. Če se gremo sistem delovnega ljudstva, pomeni, da nam bo država pomagala izobraziti otroke, da bodo kot odrasli najbolj možno usposobljeni za skupno sobivanje in delo. Potem gre ta, usposobljeni mlad človek v "delovno dobo", npr. za 40 let, v kateri služi denar samemu sebi, hkrati si vplačuje del zaslužka za primer nesreče ali kasneje za pokojnino, bolezen.

Po dokončanem delovnem obdobju 40 let je njegov fond izpolnjen, sedaj črpa denar iz skladov, ki jih je prej vplačeval 40 let. Dobiva pokojnino.
Obenem mu je v največjo čast delati še naprej, vendar obdavčenemu samo še dohodninsko, saj je socialne prispevke že v aktivni delovni dobi poplačal. :fredi: Tu se ne bi smela država nikoli več vtikati. Penzionist je svoje oddelal, poplačal sistem in če je še pripravljen delati, je zgolj njegova dobra volja ter neizmerna korist državi :fredi: . Država bo zato samo bolj gladko tekla ter imela predvsem profit.

In to je vse. Če človek hoče delat - naj dela in vsi mu moramo ploskat za to, saj je dela vedno bilo in bo - dovolj. Razen za lenuhe, za te pa zares ni nikoli primernega dela :obesise:.

Arbeit macht frei - odlično geslo, če ga nebi nacisti zlorabili.
 
Nazadnje uredil moderator:

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Seveda se s tabo popolnoma strinjam in je omejevanja dela upokojencem. :nigladek: Pa še only v Slovenija, da starejšega od 50 let noče nihče zaposliti. Imam sorodnico v ZDA, staro okoli 60 let, pa se tepejo zanjo, samo da objavi, da bi zamenjala službo.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Torej so fizikalci tisti, ki ne delajo v JS in v JS vsi zabušavajo in prelagajo papirje, jelde? :fredi:
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Fizikalec je nadvse častno delo. Tako kot mama, ki je pravkar rodila otroka.
Seveda je na začetku zelo pomembna papirologija, ( za moje pojme je to vsaj pol dela :fredi: ) - tako kot takrat ko se imata ate in mama rada ... ;) , potem pa sledi resno delo - tisto kar mama v nadaljevanju opravi.

Fizikalec je nadvse častno delo ! Če nebi fizikalcev bilo, bi krulil gor v vejah in iskal finte, kako bi se šel migracijo :p ., s trebuhom za kruhom.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888 in Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.133
113
Ali še malo drugače povedano - vsa dela / opravila / poklice je potrebno spoštovati.
Seveda pa to potem še ne pomeni, da je potrebno brez izjeme spoštovati vse delavce saj so eni bolj drugi pa manj pridni, milo rečeno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

igiNo1

Guru
24. feb 2018
1.411
632
113
iz migrantov debata na delo in delovno dobo in penzijo.

Demz = delo osvobaja. ja svoje si oddelal, zato v penziji uživaj. penzija je varovalo za stare čase ko boš onemogel. če si še SPOSOBEN delati delaj, nihče te ne sme siliti v penzijo, ni pa fer, da boš delal isto delo kot jaz, imel enako plačo in še penzijo, pa še drugemu jemal delo.

Matey = spoštovati je potrebno vse, da so eni bolj, drugi manj pridni, bi se moralo poznatii pri plači, ne pri spoštovanju.
 
  • Všeč mi je
Reactions: muho
I

Izbrisan uporabnik #9334

iz migrantov debata na delo in delovno dobo in penzijo.

Demz = delo osvobaja. ja svoje si oddelal, zato v penziji uživaj. penzija je varovalo za stare čase ko boš onemogel. če si še SPOSOBEN delati delaj, nihče te ne sme siliti v penzijo, ni pa fer, da boš delal isto delo kot jaz, imel enako plačo in še penzijo, pa še drugemu jemal delo.

Matey = spoštovati je potrebno vse, da so eni bolj, drugi manj pridni, bi se moralo poznatii pri plači, ne pri spoštovanju.

Ne, pripovedujem drugače. Že res da si svoje oddelal - toda oddelal si svojo zavezo sistemu, ki te bo odslej podpiral nazaj. S penzijo. Saj si jo redno vplačeval, celih 40 let, kajne!
Ker - sedaj se pričnejo starostne tegobe ... vsaj pol jih bo v prvem letu po začetku statusa pomrlo, zaradi bolezni, zdi se pa tudi , da ravno zaradi šoka upokojitve, ko človek naenkrat ne ve, kaj bi odslej sam s seboj :confused: . Tisti ki pa še vedno želi ostati aktiven - pa z največjim spoštovanjem naj bo ! Ob hkratnem prejemanju pokojnine (saj jo je plačal), ter redni plači za opravljeno delo.

Tisti pa, ki ga je strah da zato mladina ne bo imela dela, je pa kreten ! Dela je vedno bilo in vedno bo, dovolj. Če ga ni, si ga pa izmislimo. Temu se reče napredek. Človek v starosti okoli penzije je pa v bistvu najbolj učinkovit, saj ima znanje, ki ga mladci šele nabirajo. Mladec bo zaradi premalo izkušenj večkrat falil ... medtem ko bo penzionist zadel že prvič v polno :fredi: .
 

muho

Majstr
6. feb 2019
858
335
63
Ne, pripovedujem drugače. Že res da si svoje oddelal - toda oddelal si svojo zavezo sistemu, ki te bo odslej podpiral nazaj. S penzijo. Saj si jo redno vplačeval, celih 40 let, kajne!
Ker - sedaj se pričnejo starostne tegobe ... vsaj pol jih bo v prvem letu po začetku statusa pomrlo, zaradi bolezni, zdi se pa tudi , da ravno zaradi šoka upokojitve, ko človek naenkrat ne ve, kaj bi odslej sam s seboj :confused: . Tisti ki pa še vedno želi ostati aktiven - pa z največjim spoštovanjem naj bo ! Ob hkratnem prejemanju pokojnine (saj jo je plačal), ter redni plači za opravljeno delo.

Tisti pa, ki ga je strah da zato mladina ne bo imela dela, je pa kreten ! Dela je vedno bilo in vedno bo, dovolj. Če ga ni, si ga pa izmislimo. Temu se reče napredek. Človek v starosti okoli penzije je pa v bistvu najbolj učinkovit, saj ima znanje, ki ga mladci šele nabirajo. Mladec bo zaradi premalo izkušenj večkrat falil ... medtem ko bo penzionist zadel že prvič v polno :fredi: .
Kdor je v življenju resno delal, ne bo nikol takih traparij govoru :zavijazocmi: takšnim bi vam moral po 10 let delovne črtat, pol pa delaj, če tak rad delaš :evil:
 

Občasnik

Fizikalc
5. nov 2018
109
75
28
Ne, pripovedujem drugače. Že res da si svoje oddelal - toda oddelal si svojo zavezo sistemu, ki te bo odslej podpiral nazaj. S penzijo. Saj si jo redno vplačeval, celih 40 let, kajne!
Ker - sedaj se pričnejo starostne tegobe ... vsaj pol jih bo v prvem letu po začetku statusa pomrlo, zaradi bolezni, zdi se pa tudi , da ravno zaradi šoka upokojitve, ko človek naenkrat ne ve, kaj bi odslej sam s seboj :confused: . Tisti ki pa še vedno želi ostati aktiven - pa z največjim spoštovanjem naj bo ! Ob hkratnem prejemanju pokojnine (saj jo je plačal), ter redni plači za opravljeno delo.

Tisti pa, ki ga je strah da zato mladina ne bo imela dela, je pa kreten ! Dela je vedno bilo in vedno bo, dovolj. Če ga ni, si ga pa izmislimo. Temu se reče napredek. Človek v starosti okoli penzije je pa v bistvu najbolj učinkovit, saj ima znanje, ki ga mladci šele nabirajo. Mladec bo zaradi premalo izkušenj večkrat falil ... medtem ko bo penzionist zadel že prvič v polno :fredi: .

Če bi polovica ljudi umrla v prvem letu po upokojitvi, bi moralo precej več kot 50% žensk živeti vsaj 109 let in moških vsaj 88 let, da bi dosegli trenutno povprečno življenjsko dobo.
Dela ne bo vedno več že zaradi robotizacije. In ne moreš novih delovnih mest ustvarjati v nedogled, ker na eni točki postanejo večje breme kot korist, podobno kot infrastruktura.
 
  • Všeč mi je
Reactions: muho

muho

Majstr
6. feb 2019
858
335
63
Čakam Evropo, da začne skrajševati delovno dobo, ker uvoz migranotv so upravičevali s staranjem prebivalstva in posledičnim pomanjkanjem delovne sile.
Zdaj je čas, da pokažejo prve rezultate in začno s skrajševanjem :p
Je tako? ali mogoče lažejo :mad: ker obojega pač ne bomo kupili, migranti in podaljševanje upokojitvene starosti, pač ne gre vkup:gorjaca:
 
  • Všeč mi je
Reactions: membrain in 8888