Delo v Avstriji - dohodnina, stroški ipd...

raY_

Pripravnik
20. avg 2007
122
0
16
Pozdravljeni,

Pričenjam temo v kateri upam, da razčistimo kaj vprašanj vezanih na dohodnino, stroške, ugodnosti za zaposlene preko meje - v Avstriji.

Zanima me na kakšen način rešujete obračun dohodnine? Vem, kako gre če oddaš dohodnino v Sloveniji. Pa vendarle se govori, da lahko oddaš obrazce za dohodnino tudi v Avstiji. Se lahko kdo okoli tega razpiše? Je kakšna prednost ?

Druga stvar o kateri mi noben od sodelavcev ne ve nič povedati je t.i. "Pendlerpauschale", kot nekakšno povračilo za potne stroške. Kako uveljavljate in kakšen je rezultat ??
 

vuk

Pripravnik
19. nov 2007
499
4
18
Lahko oddas v Avstriji (Arbeitnehmerveranlagung) ni pa nujno. Pendlerpauschale je povracilo za pot na delo. Preveri ali ti pendlerpauschale uposteva ze delodajalec, ce ne moras vloziti dohodninsko napoved-Arbeitnehmerveranlagung, kjer pac zaprosis za Pendlerpauschale (imas malo ali veliko, odvisno od ddaljenosti od delovnega mesta in casa trajanja poti. Sam jo uveljavljam in rezultat je par evrckov (potni stroski) na racunu. Seveda ne smes tega pozabiti tudi prijaviti v Sloveniji saj se ti poveca davcna osnova.
Lahko pa uveljavljas tudi otroske dodatke itd.
Malo pogooglaj pendlerpauschale ( www.avstrija-davek.com
 

raY_

Pripravnik
20. avg 2007
122
0
16
Te prav razumem, da:
- izpolnim Arbeitnehmerveranlagung – Antrag – L1
- za enosmerno razdaljo med 20 in 40 km dobim povračilo 123,00 Euro / mesec. Torej dejansko povrnejo za 12 mesecev znesek 1476 Eur? Ti nakažejo na tvoj račun tako hitro po prejetju sklepa, kot otroške dodatke? Kako dolgo se čaka na odločanje ?
- Teh 1476 Eur pa moram prijaviti v naši dohodnini ... Glede na to, da z avstrijsko minimano plačo na letni ravni preko končne meje splošne+ dodatne olajšave za delavce v tujini ne pridem ... Nimam škode pri našem izračunu !?
 

vuk

Pripravnik
19. nov 2007
499
4
18
- da
- odvisno kdaj vlozis. Vidim,da si 'vzel' veliko pendlerpauschale. lahko to utemeljujes napram davcni? Ne to ni ta znesek. Tole preberi: Das Pendlerpauschale wird nicht gänzlich zurückerstattet. Der Betrag vermindert aber die Steuerbemessungsgrundlage. Sie zahlen dadurch weniger Steuern. Torej se ti zmanjsa davcna osnova. Meni recimo se prizna grosse Pendlerpauschale - 3672 EUR, ker se vozim cca. 90 km v eno smer, z javnim prevozom bi pa trajalo vec kot 2,5 ure.
- prijaviti ali ne prijaviti je vecno vprasanje. Jaz prijavim, kako pa ti naredis je pa tvoja stvar.
 
Nazadnje urejeno:

raY_

Pripravnik
20. avg 2007
122
0
16
Veliki pendlerpauschale, ker je 38 km ( ca 7 po Sloveniji + ca 31 po Avstriji ).
....
Torej sploh ne morem pričakovati dejanskega nakazila ampak le zmanjšanje davčne osnove.
Na avstrijsko minimalno plačo itak ne bo za dohodnino plačat .... torej brezpredmetno ?
 

vuk

Pripravnik
19. nov 2007
499
4
18
Kaj pa cas glede javnega prevoza si uposteval?
Seveda dobis nakazilo...ker ti izracunajo manjsi davek kot si ga placeval, torej si upravicen do povracila tega dela dohodnine, torej dobis pendlerpauschale.
Jaz tud ne placujem nobenih dodatnih davkov v Sloveniji, ampak po zakonu si dolzan prijaviti. Zdaj eni ne prijavljajo nic, edni nekaj, eni pa pac vse.
 

xsara

Pripravnik
11. sep 2008
117
0
16
Zanimal sem se za delo za podjetje, ki je sicer avstrijsko, zanje bi pa delal v Sloveniji. Pogodba bi očitno bila avstrijska, če sem pravilno razumel. Nekako so mi omenili, da bi plačeval dajatve v Avstriji, razliko v obdavčitvi pa Sloveniji. A to drži ali so kakšne stvari, pri katerih je treba biti pozoren? Nekaj časa je bilo govoro o dvojni obdavčitvi... kako je zdaj s tem? Hvala za odgovore.
 

vuk

Pripravnik
19. nov 2007
499
4
18
Ce bi bil zaposlen v Avstriji bi placeval vse davke v Avstriji, v Sloveniji pa bi prijavil dohodnino in najverjetneje ne bi rabil nic doplacevati (odvisno od dohodkov seveda). Vec informacij glede dvojenga obdavcevanja pa najdes na www.avstrija-davek.com
 

Ganesh

Fizikalc
14. avg 2009
2.921
0
36
Allarround
rescue.facelock.net
Ne vem, če ni bila ukinjena posebna dohodninska olajšava, katere so bili deležni Slovenci, ki so rezidenti Slo in delajo v A. (za leto 2013 in naprej). Vem, da se je nekaj govorilo a nisem prepričan.

Če se je potem je potrebno preračunati dohodnino.
 

imi

Pripravnik
30. sep 2011
264
5
18
Posebna dohodninska olajšava za čezmejne delovne migrante je ostala zapisana v zakonu.
 

NVIDIA

Zelenc'
25. feb 2013
28
0
1
Pozdravljeni! Imam eno vprašanje ter hkrati prošnjo.

Lansko leto 2012 sem začel delati v Avstriji,in kar se tiče povračilo potnih stroškov (pendlerpauschale) sem se o tem pozanimal,šel sem na FINANZAMT Leibnitz ter tam sem dvignil uporabniško ime ter geslo za internetno stran FINAZONLINE.AT ,da bi to zadevo rešil kar preko spleta!
Pri tem pa se mi je pojavil problem,da tega nevem..Par mesecev že neprestano gledam vsepovsod po spletu,da bi kaj o tem našel,kako to stvar rešiti,pa ne najdem nikjer..
Vem da nas ni malo ki se vozimo delat v Avstrijo,in tudi ta pendlerpauschale koristimo,(preko spleta-FINANZAMT.AT) vas lepo prosim če bi mi kdo povedal postopek kak to rešiti?

Vnaprej se zahvalujem za odgovore. Lp
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.073
1.281
113
Da ne odpiram nove teme, bom nadaljeval kar staro.

Obeta se mi menjava službe in delo v Avstriji. Tisti, ki tam delate in se vozite. Pendlerpauschale se verjetno šteje samo do avstrijske meje, je tako? Zgoraj v tej temi sicer pišejo drugače, a dvomim, da je tako. Ali pač?
smile-1.gif


Še glede dohodnine. Se lahko uveljavlja kilometrina 0,18€/km in 6€/dan za malico?

Hvala.
 

D_K

Duplek
24. sep 2007
2.949
760
113
- Pendlerpauschale se lahko uveljavlja od doma do sluzbe.
- za olajsavo se z letosnjim letom lahko uveljavlja; kilomerina 0,18€/km, malica 11€/dan
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.073
1.281
113
Super, hvala za hiter odgovor. Torej recimo za 80€ ti pripada že velik pendlerpauschale? Glede na to, da povezava z avtobusom po moje traja eni 2 uri to relacijo. 3600€ letno nekje je, ne? To je bruto verjetno. Neto potem mesečno koliko?

Blefiram: davka v Slo je za doplačat 5.000€. Voziš se 90km v eno stran. to je 180km dnevno, 3600km mesečno. 43.000km letno. Torej 7700€. Torej ti že to pokrije celo dohodnino, ki jo maš za plačat?
 

D_K

Duplek
24. sep 2007
2.949
760
113
Pendlerpauschal je v tvojem primeru mesečno nekje 306€ bruto. In se v AT gleda kot davčna olajšava.
V večini premerov ga moreš potem v SLO vrnit, tak da kaj dosti s tem ne narediš. Najboljše pa je da si narediš testni izračun na strani od davčne.

Ne, kilometrina ti ne pokrije dohodnine, ampak zmanjša osnovo od katere so potem odmeri dohodnina.