Delitev stroškov investicije

Car

POSTman
4. avg 2007
8.299
1.178
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
V večstanovanjski zgradbi (5 stanovanj)smo se odločili za menjavo peči na olje za plinsko peč. Upravnik nam je poslal račun, ki se deli glede na delež lastništva po površini!? Za mene popolnoma nerazumljivo, Pričakoval sem, da se strošek razdeli na 5 delov, ne pa na delež lastništva po površini. Razumem, da se ogrevanje ipd. plačuje glede na površino, ampak investicije .....
 

luciano

Guru
3. okt 2011
1.812
815
113
MB
Mislim, da je tako prav. Plinska peč se kupuje za velikost objekta/kvadrature, zato je prav, da tisti, ki ima več kvadratov, tudi plača več.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.299
1.178
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Po moji logiki plačuješ več za ogrevanje, ne pa za investicijo. Torej, če imaš večje stanovanje, več plačuješ tudi za druge investicije, kot so npr. fasada, dvigalo ipd.
 

splash

Fizikalc
1. sep 2007
417
38
28
42
Tudi za zamenjavo strehe se plača po lastniškem deležu.
Nekatere stvari se obračuna po % lastniškega deleža.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ishtar007

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.260
5.819
113
pri taščici
Mal čudno si predstavljaš.
Imajo kar prav.
Primer
5 stanovanj
Tvoje 200 m2, 8 oseb
Ostala 4 po 50m2. Po 2 osebi.
Zakaj bi ostali plačevali enako kot ti? Tudi za stanovanje so dali samo četrtino tvojega zneska
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
Poraba vode je po osebi. Menjava vodnega števca je po %lastništva.
Poraba gretja iz kotla je po površini. Menjava kotla je po %lastništva.
Stzroški delovanje lifra je po osebi. Menjava dvigala je po %lastništva.
Govora je o vzdrževanju lastnine!
Zmaga večina :)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Poraba vode je po osebi. Menjava vodnega števca je po %lastništva.
Poraba gretja iz kotla je po površini (PORABI - MERILNIKI+fiksni del po kvadraturi). Menjava kotla je po %lastništva.
Stzroški delovanje lifra je po osebi. Menjava dvigala je po %lastništva.
Govora je o vzdrževanju lastnine!
Zmaga večina :)
Fixed!


Tole vse izhaja iz predpostavke, da je vrednost m2 stanovanja v istem objektu enaka za vsa stanovanja, kar pa vsi vemo da ni res (kletna stanovanja, mansarde, višja nadstropja brez lifta,...). Stanovanjski zakon postavlja kot merilo vrednost stanovanja glede na celoto, vendar "kdo bi se s tem zajebaval, če pa je po kvadraturi lažje".

OT: upravnik je pravilno razdelil, glede na vašo medsebojno pogodbo in/ali zakon. Lahko pa v medsebojni (medlastniški) pogodbi določite druga merila delitev. ;)
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
Zanimivo je tudi to, da je %lastništva narejen na oceni vrednosti stanovanja, kjer se med drugim upošteva tudi nadstropje (vrednotenje starih stanovanj) in v prejšnem postu omenjeni faktorji.
Drugače pa je popravek pravilen in umesen. Sem pač mislil, da je exploatacija/delovanje pač po enemu načinu (kakorkoli), investicija pa drugače!
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.299
1.178
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Naj malo osvežim temo.
Upravnik nam je poslal račune po kvadraturi, meni je odštel precej veliko teraso, cca. 30 m2. Sedaj se drugi pritožujejo, da plačujejo še moj del. Torej, kako je prav, bi moral upravnik upoštevati teraso pri obračunu ali ne?
 

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Mi imamo na položnici navedeno tudi kvadraturo ogrevane površine, tak da čist možno, da upoštevajo to.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Po moji logiki, bi morali vse povezano s centralno kurjavo delit po kvadraturi ogrevane površine, oz. po modelu za investicijsko vzdrževanje pa po vrednosti posameznega stanovanja glede na celoto, kjer je seveda jasno da m2 terase (kleti, balkona,...) ni enakovreden m2 stanovanja, seveda pa tudi ni vreden nič.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.299
1.178
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Pritožba je bila uspešna, odgovor upravnika:
Ugotovili smo, da je bil obračun zamenjave plinske peči napačno obračunan po 25. členu Pravilnika o upravljanju večstanovanjskih stavb, ki pravi, da se stroški, povezani z ogrevanjem, delijo glede na ogrevano površino. Pravilno bi bilo, da se strošek zamenjave peči obračuna glede na solastniške deleže glede na skupno površino, saj gre za investicijo v skupne naprave. Na oddelku obračuna bodo sedaj naredili nov obračun delitve stroška zamenjave peči glede na solastniške deleže na stavbi.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Solastniški deleže niso enaki kvadratura lastnika glede na skupno kvadraturo, ampak morajo biti upoštevane reducirane kvadrature, zato je predviden pravilnejši sistem: vrednsti posameznih enot, glede na vrednost celote.