Davčna zgodbica

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Danes sem plačeval položnice preko 'klik'-a, tako kakor to delam že nekaj let.
In med ostalimi sta bili tudi dve položnici za 'davek od premoženja', moja in od soproge.

Ker je način plačevanja v kliku s shranjenimi 'hitrimi plačili' v veliki meri poenostavljen (odpre ti zadnje plačilo za nek naslov), sem takoj opazil, da je s številkami nekaj narobe. Razlika je bila poleg tiste v letnici tudi v "referenčni številki" In ko sem pravilno vpisal vse, kar je bilo na letošnji položnici, je 'klik' javil, da ne bo šlo: "referenčna številka ni pravilna !"
Kaj sedaj?
Poklical sem na DU in uspel govoriti s tremi sicer več ali manj prijaznimi referentkami, ki so mi vse po vrsti najprej hotele razložit, da ne znam brati, nato pa, ko sem jim lepo počasi prebral kaj piše na odločbi in na položnici, so mi predlagale naj grem plačevat na pošto ali v banko, češ "tam bo sigurno šlo čez", kar sem zavrnil - če je bilo plačevanje možno vsa pretekla leta preko klika, bo moralo biti tudi letos.
Nato so mi predlagale vpis drugačnih številk v polje 'referenca', kar sem na koncu kljub vsemu storil, čeprav šele po 'varovalki' - ime priimek referentke in dodaten klic čez nekaj dni.
In plačilo je bilo tokrat izvedeno brez težav, številka, ki mi jo je posredovala referentka je bila za klik sprejemljiva, če pa je bila prava, pa še ne vem.
OK 'so far so good' bi rekli angleži.

Zaključek: nekdo na DU je očitno 'zaštrikal' s podatki na položnicah, drugače si današnje izkušnje ne znam razložiti. Drži, da velja 'kdor dela tudi naredi napako', vendar so plačila po odločbi (ki jo prejmeš proti podpisu!) tako občutljiva zadeva, da se to ne bi smelo zgoditi.
Ob tem se lahko vprašam(o), ali je velik davčni dolg res krivda izključno na strani davkoplačevalcev?

LP
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.403
5.904
113
pri taščici
NUSZ je letos pri meni šel skozi. (tudi klik, hitro plačilo, saj veš durs je treba hitro plačat)
Kaj pa to pomeni "davek od premoženja" pa ne vem natančno. očitno ga nimam. ali pa ga imam pa sem davčni dolžnik. Bog si ga vedi. pravzaprav DURS ve.
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Sklicne številke na položnicah so SI12-XXX, je pa to model s točno določeno kontrolno vsoto. Če ni šlo za klasično položnico je lahko model SIXX kar davkarija često uporablja. Problem je če je DURS tole res štancal na klasične položnice po možnosti s prednapisano SI12 številko!
grin1.gif


(sem imel sam že en tak problem, sicer ni šlo za davkarijo ampak eno drugo "državno obiralniško službo", sklic je uslužbenka napisala kar na položnico kjer je bilo že izpolnjeno polje SI12 in jasno ni šlo plačilo čez zradi kontrolne vsote)
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
@Hanzi: NUSZ sem tudi jaz plačal brez težav na enak način, kakor vedno.
@Utisevalec: zanimivo, da je tako kakor pri NUSZ, tudi za premoženje vpisana SI 12, kar je bil problem. Tudi zadnje tri številke so se razlikovale.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.922
819
113
Na položnicah od davkarije se uporabljajo različni modeli sklicev.
SI12, SI19, SI.....
Vsak model ima točno doočeno obliko, ki ji mora ustrezati drugi del sklica.
Pri SI12 mora imeti drugi del sklica točno 13 ciferr, od katerih mora biti zadna kontrolna. (torej xxxxxxxxxxxxk)
Pri modelu SI19 je drugi del sklica xxxxk-yyyyk-zzzz
Model SI00 ima recimo poljuben drugi del sklica. Recimo SI00 1234567890120 je čisto veljaven sklic po modelu 00.

AMPAK pri Kliku pa program ugotovi, da je drugi del sklica (1234567890120) dejansko sklic posebne položnice in zato Klik zahteva, da v model vpišeš SI12, čeprav ti na položnici piše SI00.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Hvala za razlago, ki mi pa v mojem primeru ne pomaga kaj dosti.
Ker sem na tem področju totalni teleban, v okenca 'klik'-a pač prepisujem to kar je na položnici.
In če mi pošiljatelj (v tem primeru 'cesar') pošlje napačne cifre, klik pa to zavrne, predvidevam da nisva kriva midva s 'klik'-om, ampak 'cesar'.
In če je ta sposoben zaradi malenkostnih napak udariti z vsemi topovi (zapiranje lokalov, prisilna izterjava manjših zneskov itd), pričakujem njegovo točnost.
Morda pa sem le preveč naiven, ne vem.

LP
 

Crypto

Pripravnik
26. jan 2011
49
6
8
Ker sem sodeloval pri razvoju Klika vem, da nikoli ne ugotavlja ali zahteva modela reference. Glede na vpisan model in sklic le preveri pravilnost reference po pravilih.
In če smo že natančni, SI00 1234567890120 ni pravilna referenca, saj ima tudi model 00 nekatere omejitve na dolžino, ne preverja pa pravilnost z izračunavanjem kontrolne številke.

@Utisevalec : posebna položnica že nekaj časa ne obstaja več in tudi ni zakonito plačilno sredstvo. Za vsa plačila se uporablja UPN, ki je tudi nadomestil posebno položnico, UPN pa nikoli nima prednatisnjenega modela reference.

@oriolus : razmišljaš čisto prav, če so podatki na nalogu napačni, obstaja možnost, da tvoj denar ne bo šel tja, kamor bi moral. Zato imaš kasneje lahko sitnosti in je definitivno bolje, da preveriš podatke pred plačilom.
 

hgard

Majstr
22. jul 2007
4.040
493
83
Kdor ima certifikat si lahko na edavkih pogleda knjigovodsko kartico davčnega zavezanca. Tam so navedeni vsi davki in kaj (koliko) je že plačano, zamudne obresti, itd.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Ja vsak bi moral na UE po brezplačni certifikat, pride večkrat prav.
 

ThorZEN

Fizikalc
18. avg 2007
2.303
32
48
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
Pri SI12 mora imeti drugi del sklica točno 13 ciferr, od katerih mora biti zadna kontrolna. (torej xxxxxxxxxxxxk)

Skoraj pravilno.

Model 12 se uporablja, ko ima podatek P1 kontrolno številko in je dolžina podatka P1 skupaj s
kontrolno številko največ 13 znakov. Podatka P2 in P3 nista dovoljena.
 

bero1

Fizikalc
2. sep 2007
2.881
96
48
mb+ -20km
Citat:
Uporabnik hgard pravi:
Kdor ima certifikat si lahko na edavkih pogleda knjigovodsko kartico davčnega zavezanca. Tam so navedeni vsi davki in kaj (koliko) je že plačano, zamudne obresti, itd.

Kako? Jaz se ne znajdem na njihovi strani
redface-1.gif
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.535
5.518
113
eDavki

Vpogledi - Knjigovodska kartica davčnega zavezanca

Če podatkov še ni, klikneš "Pridobi nove podatke". Malo počakaš in ponovno naložiš stran, prikaže se ti stanje po kontih.