Darilo oče - sin

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Prijavi se na davkariji, davka ni. Nad 5 jurjev moraš prijavljat.
Resno?
Jah, potem pa najbolje posojilna pogodba, ki potem ''izgine''.
Rok je = vsa darila večje vrednosti, ki si jih prejel od rojstva naprej :) prvi dedni red nima roka
Sedaj mi je jasno, zakaj se toliko družin skrega pri dedovanju. Je sin dobil rabljenega Jugiča, hčerka Stoenko in evo ti, gremo odvetnike futrat, kdo je več dobil in komu sedaj več pripada. :valjamse:
 
  • Všeč mi je
Reactions: zakajaltersuxu

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Če se dinarčki ne bodo vračali, bo to navidezno posojilo... in s tem darilo.

Kot so gori omenili, najbolj simpl je keš ...

Samo obdarjenec malo težje večje zadeve potem kešira ...
Imaš prav. Potem bi bilo fajn čez par let podpisati še dokument potrdilo o celotnem vračilu kredita v gotovini vsak mesec x. Če je pa oče ta denar zapravil v Avstriji na prijateljicah noči :cool: pa to ni več problem sina. :valjamse:
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.121
451
83
Pa naj foter direkt nakaze za investicijo, namesto na sinov racun. Drugace pa meni je foter nakazal 20k+ zraven za stanovanje pa nisem nic prijavljal, poziva pa tudi nisem nobenega prejel. Mogoce sreca/nakljucje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi in Hanzi

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.064
1.272
113
Darilna pogodba klice po problemih. Zdaj odvisno, kaki ljudje so dedici in ali si bojo skakali v zelje. Ampak kakor jaz razumem, jim vseeno pripada nujni delez?

Pogodba o preuzitku je en tak institut, ki bi prisel v postev. Ampak to se ponavadi uporabi, ko so dedici skregani ali pa je en izmed njih (ali vec njih) kak bedak recimo.
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.241
113
Tile nasveti zgoraj so bolj tako, 1 proti priblizno.... Najdite nekoga ki pozna zadeve v nulo. Npr dolocbe ZD glede tega, da se darila ne uposteva, ce ob daritvi daritelj to izrecno navede......do tega, da če za očo ne bo ostalo nič, obdarjenec ne bo nic vracal sodedicem....in finese glede nujnega deleza.....
 

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
Moje izkušnje so take. Ko sem kupoval prvi objekt preko sp, mi je oče nakazal XX.000€ direktno na poslovni račun brez papirjev/pogodb/računa. Ni bilo nobenih pritožb iz fursa. Kako je računovodkinja to gledala in reševala ne vem.
Drugič - Lansko leto je moj oče vsakemu otroku podaril XX.000€. Za vsakega od nas sem izpisal darilno pogodbo. Denar, ki sem ga jaz dobil je šel v celoti za delno poplačilo stanovanjskega kredita. Ni bilo nobenih pritožb iz fursa.

Pomoje, če furs vidi sledljivost denarja in vidi, da gre za družinske člane, da ne bi smel biti problem.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Ni problem v tem, da starsi dajo, ampak v tem, da se zna to cez leta sproblematizirati zaradi dediscine.

Zal je tako, da vsaka familija verjame, da je nad tem, dokler ne pride do zapuscinske. Marsikatera familija, ki se je prej odlicno razumela, je pa zaratila potem na polno.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Tvoj sestavek je pravilen. Kot rečeno je možnost za to relativno majhna, ker je oče že tudi ostalim dajal darila. Ampak ja, kaj dejansko bo, se bo pa videlo ob dediščini... ;)
 

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
Ja, to je pa drugo. Pri nas imamo glede kdo je kaj dobil vse spisano pri notarki - ko je oče delal prepis hiše na mojega brata. Takrat se je tudi zabeležilo kdo od česa odstopa, kok je kdo kej dobil itd.. To smo podpisali in to je bilo to.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Še enkrat: težave se pojavljajo v drugi liniji "prvega" dednega reda. Vnuk smatra, da mu po pokojnem očetu pripada nujni delež na dedovanju po dedku. On od prvotnega dogovora ni imel nič in ga ne briga da je oče to požegnal.

Izročilna pogodba je najelegantnejša rešitev, če se vsi strinjajo.
 

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.676
6
48
Murska Sobota
Tile nasveti zgoraj so bolj tako, 1 proti priblizno.... Najdite nekoga ki pozna zadeve v nulo. Npr dolocbe ZD glede tega, da se darila ne uposteva, ce ob daritvi daritelj to izrecno navede......do tega, da če za očo ne bo ostalo nič, obdarjenec ne bo nic vracal sodedicem....in finese glede nujnega deleza.....
Tako dobljenemu ostanku se doda vrednost vseh daril, ki jih je zapustnik na kakršenkoli način dal tistemu, ki bi po zakonitem dedovanju prišel v poštev kot dedič, pa tudi vrednost daril, danih dedičem, ki se odpovedujejo dediščini, in tistih daril, za katere je zapustnik odredil, da naj se ne vračunajo dediču v njegov dedni delež.
34. člen...

Ja, najt bo treba nekoga, ki se spozna na to :) ne na pamet

Moj nasvet, še vedno, star kot svet = keš v roko, brez lapanja po gostilnah in doma.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Ni problem v tem, da starsi dajo, ampak v tem, da se zna to cez leta sproblematizirati zaradi dediscine.

Zal je tako, da vsaka familija verjame, da je nad tem, dokler ne pride do zapuscinske. Marsikatera familija, ki se je prej odlicno razumela, je pa zaratila potem na polno.
Točno. Mi smo zaratili že prej, je rabla moja soproga precej mesecev, da je prežvečila realnost v smislu kakšen rata brat, ko dobi občutek, da bo kaj zamudil in kakšna rata mamica, ko dobi občutek, da bo sine kaj zamudil. To sem jaz pričakoval in me niti ni presenetilo. Se pa zdaj bolje živi, ker vemo pri čem smo, pa prioritete so se mal zamenjale.


Kolikor vem, se v takem primeru podpiše izročilna pogodba, se pa morajo dediči strinjat, ker od darila lahko dediči zahtevajo kasneje nujni delež.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.241
113
34. člen...

Ja, najt bo treba nekoga, ki se spozna na to :) ne na pamet

Moj nasvet, še vedno, star kot svet = keš v roko, brez lapanja po gostilnah in doma.
Ja, tisti ki se spozna na to, bo uposteval (glede na situacijo - katere sploh ne poznamo saj so doticni oča še živi...) še 35, 38, 40 in 46. člen.....
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
To bi bil balkanski način oz. pretekli način.
Zadeva se pa lahko potencialno zaplete, če davčna vpraša sina, od kje mu kar naenkrat teh 60 jurčkov na TR. Namreč ne bo jih kar nekam vrgel.
Zato bi oba rada vse uradno in pregledno izpeljala. Da ne bo tako kot pri nekaterih politikih, ki so jim čistilke/kdorkoli že polagale več deset jurjev na TR ''z neba''.
Oče ob dvigu denarja na banki reče za pottrdilo o dvigu, lahko gor napiše tudi namen. (potrdilo lahko dobi tudi naknadno)
Sin položi na banko, zraven pokaže to potrdilo. Nekaj mesecev nazaj sem 20.000 tako položil. Seveda pomaga, če položi v nekaj dneh, ne čez pol leta.