Daljinsko upravljanje avtovleke

matix

Fizikalc
22. jul 2007
2.132
0
36
34
Stric ima v lasti avtovleko in rad bi naredil daljinsko upravljanje, se pravi vitel gor-dol, miza gor-dol in dvig-spust, 6 kanalov skratka (ali 3?). Upravljanje je preko relejev z napetostjo 12V. Sam se na to preveč ne zastopim, zato sprašujem vas, zagrete elektro štručkote
smile-1.gif


Zdaj pa mene zanima, kako bi vi to izvedli. Potreboval bi seveda oddajnik, sprejemnik in zadevo, ki krmili te releje. Izkušnje s tem imam le iz modelarstva, ko smo imeli oddajnike, sprejemnike in servomotorčke. Mogoče bi lahko sedaj naredil isto zadevo, da bi servomotorčki pritiskali na kake tipke recimo.

V to investicijo ne bi rad vložil preveč denarja in tudi ne bi rad lotal kakšnih kompliciranih vezij, ker se na to ne spoznam skoraj nič. V bistvu iščem neko preprosto kmečko rešitev in potrebujem vas, da mi poveste kako zadevo izpeljat. Mogoče sem pozabil kakšne ključne podatke o relejih, zato me kar vprašajte, če kaj ni jasno.

Hvala.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Ali obstaja možnost da bi to "daljinsko" bilo na kabel? Vprašam iz preprostega razloga - zelo poenostavi zadevo in zmanjša možnost okvar ter nehotenih premikov ali napačnih komand.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Potem si si že sam dal idejo - kak enostaven modelarski sprejemnik - oddajnik za 6 kanalov. Ne rabiš da servomotorček pritiska na tipko ali rele, sigurno ga je enostavno predelat na tak način, da bi namesto servo motorčka vklopil nek rele. Ostalo je potem enostavno.
Bo pa 6 kanalov verjetno težko dobit, za 4 bi še šlo, ker to ima vsaka igrača.
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Saj si Futaba - uporabi svojo titulo
grin1.gif
- avionsko vodenje. Palčka za gas gor-dol, palčka za smer levo-desno in dva stikala. Na sprejemnik namesto servomotorčkov priključiš releje. Lahko pa na servomotorčke namesto zajl montiraš preklopnike (pašejo direkt na servo). Lahko pa tudi takole: klik
 

leni

gps navigator
17. avg 2007
1.549
0
36
S46.2296732 V14.5190865
www.sajko.com
Samo kolikor idim rabiš ti tri kanale in ne 6, saj ne moreš istočasno gor in dol dajat mize, recimo. Torej rabiš tri kanalne komande in tri servote ter, nekaj da ti bo napetost znižalo na 4.8V in pa 12V polnilec za oddajnik, ker verjetno stric ne bi bil vesel da bi mu avto na pol na mizi ostal ker bi se komande spraznile
wink-1.gif
Narediš kot je na tisti slikci iz linka daš v lepo lično škatlico in si zmagal.
 

Podobne teme