Čudni napadi. Zdravnik meni, da sem ok.

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.438
4.545
113
Ker me zdravnik ne jemlje dovolj resno, bom še malo povprašal tukaj.

1x do 2x letno se mi v kombinaciji hrane in športa zgodi antifilaktični šok. Začne se s srbenjem dlani, nato groznim srbenjem in rdečico po celem telesu, slabostjo in hitrim dihanjem. Ni tako hudo, da bi bruhal ali izgubil zavest.

Stanje slabosti se v kaki uri izboljša, celotna epizoda pa je za mano po nekaj urah ko ni več niti srbenja niti rdečice.

Žal ne uspem povezati določene hrane, je pa vsekakor povezano tudi s športom po hrani.

Skratka s temi informacijami sem bil pri zdravniku, ki me je odpravil z antihistaminom, da ga vzamem ko dobim naslednji napad (ne pomaga). Ni me poslal na alergijske teste ali kaj drugega.

Pretiravam ali naj grem samoplačniško? Kot rečeno se mi to dogaja le 1x letno v povprečju torej gre za res čudno kombinacijo neke pojedene snovi in športa, vsekakor pa ni prijetno.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
No to ni anafilaktični šok, lahko je samo bolj izrazita alergična reakcija. Anafilaktični šok se pojavi takoj ob stiku z alergenom in je izrazit in ponavadi zahteva urgentno ukrepanje oz. se sam po sebi ne postaviš na noge. Če bi bila alergična reakcija na hrano bi se pripravljala in trajala dalj časa ne pa eno uro in potem si ok.

Predvsem če bi bila alergija ne neko snov bi jo za anafilatični šok moral dozirat v veliki količini ali pa biti zelo alegričen na t osnov. Oboje pomeni da skoraj 100% bi moral težave zazanavat pri vsakdanjemu življenju. Recimo nekdo ki je zelo alargičen na npr. lešnike bo začel težko dihat in postal rdeč že če bo nekdo v bližini odprl kozarec nutele.

Simptomi lahko kažejo tudi na napad panike, sploh če nimaš dokazane neposredne povezave z alergeni oz. po večkratni ponovitvi napada ne moreš izolirat kaj v hrani naj bi ti povzročilo reakcijo. Če imaš predispozicije za napad panike (pogosto stres, lahko pa so tudi druge "psihološke" motnje) potem lahko napad povzroči tudi športna aktivnost ker je sam napad vezan na sproščanje adrenalina.

Tako da preden skačeš okrog dohtarjev samoplačniško poskusi še malo izločit psihološke dejavnike.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.874
5.459
113
Nekoč imel nekaj podobnega...brez slabosti in bruhanja....samo cel sem flekast (rdeč) ratal in okol vratu me je srbelo za znoret...pol ure...potem pa konec

Bil je veseli december...službena zabava...in smo malo dodatno "obremenjevali" telo....alko jedača itd...nič v prekomernih količinah...

Enako se mi je ponovilo za božič...s5 "obremenjevanje" telesa z "priboljški"

Kako kaj jetra?
 

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.982
2.713
113
Nekoč imel nekaj podobnega...brez slabosti in bruhanja....samo cel sem flekast (rdeč) ratal in okol vratu me je srbelo za znoret...pol ure...potem pa konec

Bil je veseli december...službena zabava...in smo malo dodatno "obremenjevali" telo....alko jedača itd...nič v prekomernih količinah...

Enako se mi je ponovilo za božič...s5 "obremenjevanje" telesa z "priboljški"

Kako kaj jetra?

Da ni bla kje za tabo na steni slika od Kučana? :fredi:
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.874
5.459
113
:) pa si me najdu...

Point je da lahko janez40 svoje telo preobremenjuje tako z športom kot z športno (nezdravo) prehrano... Razne ploščice pa energy drinki...
 

B81

22. jul 2007
34.433
8.920
113
Ker me zdravnik ne jemlje dovolj resno, bom še malo povprašal tukaj.

1x do 2x letno se mi v kombinaciji hrane in športa zgodi antifilaktični šok. Začne se s srbenjem dlani, nato groznim srbenjem in rdečico po celem telesu, slabostjo in hitrim dihanjem. Ni tako hudo, da bi bruhal ali izgubil zavest.

Stanje slabosti se v kaki uri izboljša, celotna epizoda pa je za mano po nekaj urah ko ni več niti srbenja niti rdečice.

Žal ne uspem povezati določene hrane, je pa vsekakor povezano tudi s športom po hrani.

Skratka s temi informacijami sem bil pri zdravniku, ki me je odpravil z antihistaminom, da ga vzamem ko dobim naslednji napad (ne pomaga). Ni me poslal na alergijske teste ali kaj drugega.

Pretiravam ali naj grem samoplačniško? Kot rečeno se mi to dogaja le 1x letno v povprečju torej gre za res čudno kombinacijo neke pojedene snovi in športa, vsekakor pa ni prijetno.

Ker sem na istem nekje od decembra, lahko napišem, da je tudi mene zdravnik odpravil z antihistaminom, pulmolog mi je pa "povedal", da imam astmo, kljub normalnemu dihanju brez piskanja, kašlja, odlično spirometrijo in z normalno RTG sliko pljuč. V bistvu ni najbolj vedel, je pa res, da večina ljudi pri njem ima pač astmo jebiga :)
Pumpice ne uporabljam, sem si pa dal narediti RTG celotne hrbtenice, ki je pokazala zožitev med 6. in 7. vretencem (se mi zdi). Šel sem kiropraktiku (Rugole, Rogaška), kjer mi je že maser pogledal slike in povedal, da težko diham zaradi tega kanala. Na masaži mi je nekak pomagal in malo "odprl" ali kako na rečem, ta kanal in sem dosti boljši od takrat naprej. V petek grem spet, kirokpraktik pove, da mi hrbtenica gre v drugo smer od S in da imam težave zaradi tega.
Največ problemov se zgodi zaradi nepokončne drže, sedenja in športanja (dvigovanje uteži, skleci itd...), kjer "stiskamo" prsni koš.

Tako da delam vaje za hrbet, za vecji volumen pljuč piham balon doma in sel bom še drugemu pulmologu.

Na tvojem mestu bi dal pregledat še hrbtenico, ker nepravilno športanje naredi več škode, kot koristi.