Crknjen disk

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
V laptopu mi je crknil disk , Seagateov SSHD 1TB. Disk se sploh ne vrti več. Zvečer sem comp normalno ugasnil, danes ni več diska. BIOS pravi, da comp nima diska.
Problem pa je naslednji, kaj naj naredim z diskom, da koga ga vržem v smeti nihče ne bo z njega prebral podatkov? Gor so podatki za katere ne želim, da jih kdorkoli kakorkoli restavrira.

Reševanje podatkov se mi ne zdi smiselno, ker imam home folder Linuxa backapiran celo nekaj ur delovanja pred okvaro. Win10 licenca je pa v BIOS-u, kot razumem, comp je bil kupljen z original Winsi. Edini pomemben podatek je partition table, ki jo pa brez problema naštudiram - kolikšne so particije.

Ostalo v compu dela, ker iz istega compa sedaj pišem, samo notri sem dal disk iz enega starejšega računalnika, gor je Linux, tako, da dela BP.
Nov disk je že naročen. Sedaj bo SSD.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Disk razstavi in fizično uniči vsako izmed plošč (prevrtaj / prereži). Nato pa vrži v smeti. Bonus pike če boš vsako ploščo vrgel v drug kontejner ;)
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
Fantje zdaj pa čisto resno. Kdo bo šel naključne diske ki jih najde med mešanimi odpadki restavrirat. Zadeve niso poceni in preproste za izvest.
Drugače pa prevrtaš ohišje in plošče pa je.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.896
5.456
113
Da ne odpiram nove teme...

Tudi meni je šel sicer zunanji disk...navaden HDD....se zaganja in zaganja a nikoli ne zažene...

Je še kakšna varjanta da karkol rešim? Da prestavim plošče v kak drug disk itd?

Pač gor so slike iz zadnjih 15let...
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
ja če najdeš identičn model diska lahko probaš elektroniko menjat.

Drugače pa naj ti bo to šola za naprej. Če ni na treh različnih mestih podatek ne obstaja.
So prepoceni zunanji diski, da ne bi delal backupa 1x mesečno potem pa nazaj v predal. Pa še kak NAS. in lahko rečeš da si ziher varen pred tako izgubo podatkov.
Večina nas pa rabi tako izkušnjo da umre disk z vsem da začnemo delat backupe :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.896
5.456
113
Se pravi mora bit čist identičen disk al se da kaj šmuglat? Firma je Trekstor.....kaj je pa fizično not pa ne bi vedel še za 1x....
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Mora biti čist identičen disk, še revizija firmwara mora biti ista. Pa brezprašno komoro moraš imeti, če bo disk odpiral. :)
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.285
2.270
113
NAS, RAID.
Enostavna varianta? 3 zunanji diski, ali res kaj "znanstvenega" - NAS, RAID?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
RAID te ščiti le pred (fizičnimi) izpadi diska. Ni pa to edina nevarnost.

Kopije morajo biti predvsem na različnih sistemih. Število diskov niti ni tako zelo pomembno. Če imaš ti doma NAS s tremi diski v RAID 1 (2xmirror+spare), ti to nič ne koristi, če ti virus izbriše (zakriptira) podatke iz vseh diskov hkrati.

Idealna kombinacija je, da imaš podatke na: (1) originalnem sistemu, (2) lokalnem NAS-u (RAID je zaželen, ni pa obvezen) in (3) zunanji disk (ki ga priklapljaš na ~1 teden).
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
je tudi ena izmed opcij ampak za domače uporabnika hitro predrago.
Phillips je napisal najboljšo varjanto. Lahko se pa tudi brez NAS-a reši. Pač daš na dva zunanja diska vsake tolko časa. Ampal je res važno da je disk nepriklopljen takrat ko se ne dela backup.
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Fantje zdaj pa čisto resno. Kdo bo šel naključne diske ki jih najde med mešanimi odpadki restavrirat.

... jest vsaketoliko najdem kak star ali crknjen komp zraven kontejnerjev z diskom not ... pogledam, kaj je gor, če dela in nato še restavracija podatkov ... ko bi vedel, kaj se vse najde ... :p :D
Mora biti čist identičen disk, še revizija firmwara mora biti ista.

Ni čisto nujno (oboje) - vsaj s starimi diski, čeprav je tako najlažje ... Pa tudi je lahko PCB elektronike zgoraj Ok, pa je problem aktuatorska elektronika pri ploščah (fuč drajv čip) ali slabi/oksidiran kontakti na konektorjih/kablih, bodisi notri ali med gornjo zunanjo PCB in notranjo interno elektroniko ... Je pa res problem zadnja leta zaradi diskov z ogromnimi kapacitetami po plošči ...

Pred leti sem "amatersko" reševal podatke z enega diska in to z odprtim delom z diski brez nobene "clean room" , so pa "plate" laufale, še preden sem odprl ... ratalo mi je ... pol pa itak "stolčeš zadeve s kladvom" za v smeti :cool: ...
 

wapiti

Pripravnik
12. mar 2015
30
0
6
Eno vprašanje če mi lahko kdo pomaga

Imam zunanji trdi disk, WD My book 640 GB usb 2,0. Ja kar star model. pa vendar nikoli ni bilo težav.
Težava je nastala ker mi diska več ne odpre oz. ne pokaže v računalniku. Ne na mojem ali drugem. Probal sem tudi z menjavo kabla. Zanimivo je da se disk vklopi, gori modra lučka kot vedno in računalnik da zvočni signal da se je priklopila nova naprava. a diska nikjer.

Kakšna rešitev? Imam nekaj podatkov ki jih nočem izgubiti na njem :)
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
razstravi ohišje in vtakni samo disk v mašino/drugo ohišje ter probaj. sicer pa...če so podatki RES važni, vzemi vse skupaj in nesi v anni/kotar ali kam drugam na reševanje. in pripravi nekaj stotakov za uspešno reševanje.