Covid-19 Covid-19 in zmedeni starši/šolarji/uČiteLji

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Ja, ampak delat video konference z OŠ je meni čisto mimo. Še odrasli zamujajo na sestanek, pa se priklopijo in jim nekaj ne dela, ali bi malo pozdravili kolege na drugem koncu slovenije. Sedaj pa si predstavljaj delati to z osnovnošolci, ki v večini nimajo interesa in bi bili raje na igricah ali kje zunaj. Ob dogovorjeni uri rabiš ene 15 minut, da pridejo vsi gor, potem še enih 5 minut, da se umirijo, potem pa imaš pod pogojem, da vsem vse dela ene 25 minut, da z njimi predelaš snov, ki bi jo v šoli predelal v 45 minutah. Ne gre to. Srednješolci so verjetno druga pesem, pa logično zainteresirani osnovnošolci, ampak takih imaš v vsakem razredu mogoče 10%.
Da ne govorimo o problemih v okolici mest, na podeželju, kjer imajo eni internet s tako hitrostjo, kot smo jo imeli v mestih pred 15 leti.
Ministrica in njeni nimajo pojma, kaj se dela na šolah, s čem se otroci vsakodnevno srečujejo in čeprav sem zagovornih dela od doma, so se tokrat res mimo odločili in je bilo to zaprtje šol nepotrebno, predvsem pa nedogovorjeno s tistimi, ki tam delajo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: nacek in gr69

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.442
4.546
113
Na naši šoli že pripravljajo teren, da se otroci (1 - 5. razred) po počitnicah NE vračajo v šolo, torej bo delo od doma. Za zelo dolgo časa. Ampak teren se ne pripravlja v smislu učenja otrok orodij, učenje učiteljev, prirpave tehnike, itd. Pripravlja se samo v smislu besed, da bodo doma.

Če je bilo lansko leto do marca že precej pokrito in so do konca šolskega leta bolj "hvatali krivine" v začetku tega pa lovili zamujeno, me sedaj kar resno skrbi kako bo, ker bo očitno več ali manj vsaj pol šolskega leta, še raje pa celo oddelano od doma. Šola je vaška in žal ravnatelj in mnogi učitelji (bolj učiteljice) niso na nivoju, da bi nudili kvaliteten pouk preko spleta. Poleg tega se bo mirno pričakovalo, da bodo starši spet doma in nudili vso pomoč ob svojih službah.

Nedopustno. Pa me ne skrbi za moje, ampak za mnoge druge otroke pa, ker so močno nazadovali že v prvem valu.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.214
4.696
113
ribicija : dvomim, da je v normalni šolski uri več kot 30 minut zbranega dela pri najboljših učiteljih. Tako, da bi bilo 25 minut resnega dela povsem spodoben rezultat in na koncu še več, če otroci dobijo samostojne naloge na osnovi tega. Res pa je, da so otroci različno sposobni in zavzeti za nek predmet in še zdaleč vsi ne morejo rešiti samostojnega dela brez "policijskega" nadzora in pomoči.
Če bo zaprtje za kak teden, ne bo hudega. Bodo malo potrenirali in bo naslednje zaprtje spet bolje. Če pa bo trajalo v kosu več kot en mesec, pa bo sranje. Vsekakor ukinitev šole za nižje razrede naredi hude probleme staršem. Tudi počitnice sredi leta od nekdaj niso najbolj prijazna ideja za starše. So pa za zaposlene v šolstvu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.728
2.340
113
Pomurje
Še vedno trdm, da bo se morala zgoditi ulica. Ali pa naslednje šolsko leto ponovit iste razrede.
In to naj povejo "danes", da vem otrokom rečt, da od "jutri" naprej si služijo kruh.

Do 1. septembra 2021 ne bodo posedali doma!
 
  • Všeč mi je
Reactions: zoom

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.442
4.546
113
ribicija : dvomim, da je v normalni šolski uri več kot 30 minut zbranega dela pri najboljših učiteljih. Tako, da bi bilo 25 minut resnega dela povsem spodoben rezultat in na koncu še več, če otroci dobijo samostojne naloge na osnovi tega. Res pa je, da so otroci različno sposobni in zavzeti za nek predmet in še zdaleč vsi ne morejo rešiti samostojnega dela brez "policijskega" nadzora in pomoči.
Če bo zaprtje za kak teden, ne bo hudega. Bodo malo potrenirali in bo naslednje zaprtje spet bolje. Če pa bo trajalo v kosu več kot en mesec, pa bo sranje. Vsekakor ukinitev šole za nižje razrede naredi hude probleme staršem. Tudi počitnice sredi leta od nekdaj niso najbolj prijazna ideja za starše. So pa za zaposlene v šolstvu.
Realno so te krompirjeve počitnice letos neumnost. Tako ali tako naj ljudje ne bi hodili nikamor (pustimo bedake na vladi, ki vpijejo, da bodi doma, po drugi strani pa držijo odprte hotele in upajo na cekine), torej si zaprt doma in na "počitnicah", starš pa dopust za varstvo in isto ždi doma. Lahko bi potegnili šolo kar naprej in zgoščeno delali do maksimuma, dokler bo mogoče. Če bi se pojavila potreba po zaprtju šol (samo v primeru hude epidemije v šolah, kar se do sedaj NI zgodilo) bi imeli kar nekaj dni šole narejene že "na zalogo" in ne bi bilo potrebno preiti takoj na šolanje od doma. S tem bi si kupili čas in zmanjšali neučinkovito šolanje od doma na minimum.

Sicer sem mnenja, da je zapiranje šol za mlajše popolna bedarija. Okuženi so povsod, a čudežno šole tečejo naprej brez težav in z veliko manj okuženimi kot pri klasični zimski sezoni prehladov. A pričakovati od vlade pametne odločitve je iluzorno.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.214
4.696
113
Meni so bile krompirjeve počitnice vsako leto neumnost. V tem času v našem podjetju praviloma nimamo dopustov. Sploh pa ne moremo brez toliko ljudi, kot ima šolske otroke. Tudi vreme v tem času ni najbolj prijazno, da bi človek sploh kam šel.
Osebno sicer nimam nobenih težav dopusta preživeti doma. Je hitro precej bolj bogata izkušnja kot poletno crkovanje nekje na svojih 4-ih metrih hrvaške obale.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Pri tamali so so na Zoomu združili paralelki, tako da.....


Maš prav in se strinjam. Za stanje so odgovorni vodstveni kadri. Povsod je tako.
Dost žalostno že to, da ti prvi dan šole na daljavo odpizdi Arnesov sistem. Saj so ja spomladi imeli generalko in par mesecev za priprave. Najbrž jih je presenetilo.

Pri nas imamo na šoli zdej eno leto novo vodstvo. Stvari, kjer se ravnatelj zna sam zmenit (zrihtal je okna, streho, kolesarnico, po ne vem koliko letih je zadeva pobeljena, vhod...) - te stvari laufajo, mu gredo.. "probleme", ki sem jih imel z mulcem - sva resila v 2 sestankih (prvic kaj bi rad&kaj bomo nardil.. drugic pa update).. reces lahko samo "vau kapo dol... oz. kva za vraga je prejsnji delal 3 mandate".

Šola na daljavo je pa kaos (sploh če primerjam kako delajo druge šole). Mal imam na sumu, da ima v zbornici premočen "sindikat" in da gospe "nočejo.. jim ni treba..". in ko sem povprasal kako bo na soli s temi zoomi/urniki .. organiziranim in tempiranim delom na daljavo sem dobil "... to je pa na strani učiteljev.. se bodo sami odločali..."... in dobiva naloge v solski moodle.. kaj dela - moram pa se pogledat... prvo rundo je bilo 0 od 0.. krneki

Btw - obstaja kje kakšno uradno navodilo / minimalni standard s strani Ministrstva kako naj bi pouk na daljavo potekal? Vse kar sem zasledil so bili A/B/C modeli...
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Mislim kaksne pišete. Šolski siszem je itak zgresen. To da bo neka skoda? Ne ker jih bodo naucili samo kar je nujno in ne bo balasta.

Počitnicesi pa razlagam da imajo malo frej od šole ter da so s starši magari doma. Spet obsedenost da se mora kam it.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Ja, ampak delat video konference z OŠ je meni čisto mimo. Še odrasli zamujajo na sestanek, pa se priklopijo in jim nekaj ne dela, ali bi malo pozdravili kolege na drugem koncu slovenije.
Bravo. Izpostavil si bistvo problema. Še odrasli so goveda, zakaj bi bili potomci v tem pogledu boljši?
Vseeno, ne vidim boljšega sistema za delo šolanje na daljavo od videokonferenčnih klicev.
Z dodatki in predpostavkami kot so:
- predavatelj ima nadzor nad mikrofoni udeležencev, v skrajnem primeru tudi nadzor nad prisotnostjo (ne moreš verjet kaj vse mularija počne med "poukom")
- posnetek "pouka" ali v določenih primerih kar vnaprej pripravljen posnetek predavanja
- tehničnih težav se ne rešuje med "poukom" ampak prej oz. kasneje. Poudarek je na PREJ.
.
.
.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.442
4.546
113
Mislim kaksne pišete. Šolski siszem je itak zgresen. To da bo neka skoda? Ne ker jih bodo naucili samo kar je nujno in ne bo balasta.

Počitnicesi pa razlagam da imajo malo frej od šole ter da so s starši magari doma. Spet obsedenost da se mora kam it.
Super, da jih bodo naučili samo kar rabijo, pa še to jih bodo naučili slabo. Še bolje, ker bodo drugo leto od njih zahtevali znanje enako, kot da Corone ni bilo, potem naj se pa slikajo. Sploh tisti otroci, ki že sedaj komaj vozijo, bodo počepnili.

Frej od šole ne rabijo imet, sploh, če bodo ždeli doma in se šolali od doma, ker to ni š od šole. Da so malo frej in doma ždijo s starši, je pa že sedaj, vsaj pri tistih, kjer starši ne bežijo od svojih otrok v delo. In bejž ga no, taki radi tudi z otroci kam grejo, čisto bogokletno, vem. Drugi jih pa poturijo starim staršem, ker oni "morajo" delat.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Ja, ampak delat video konference z OŠ je meni čisto mimo. Še odrasli zamujajo na sestanek, pa se priklopijo in jim nekaj ne dela, ali bi malo pozdravili kolege na drugem koncu slovenije. Sedaj pa si predstavljaj delati to z osnovnošolci, ki v večini nimajo interesa in bi bili raje na igricah ali kje zunaj. Ob dogovorjeni uri rabiš ene 15 minut, da pridejo vsi gor, potem še enih 5 minut, da se umirijo, potem pa imaš pod pogojem, da vsem vse dela ene 25 minut, da z njimi predelaš snov, ki bi jo v šoli predelal v 45 minutah. Ne gre to.

ja .. pa ne..

se zmer si otrokom dal "25 minut" snovi.. ne pa da jim nalozis v Moodle nek word z navodili/brez zive razlage, ki ga vsak po svoje prebere in razume.. in zdej pricakujes da bodo nardil kar ti mislis, da bodo.. pa da bodo otroc se razumel.. in se nekaj novega naucil?

kot stars bi bil z 25 minutami videokonference super zadovoljen.. imel bi obcutek, da nekaj delajo in da moj otrok ne tava v temi in izgublja v primerjavi z ostalimi... zdej imam 12 razlicnih moodle kljucev za 12 predmetov.. vse kar rabim je, da se se telovadnik&likovna zaaufata in zacneta s svojimi projekti ;)
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.442
4.546
113
ja .. pa ne..

se zmer si otrokom dal "25 minut" snovi.. ne pa da jim nalozis v Moodle nek word z navodili/brez zive razlage, ki ga vsak po svoje prebere in razume.. in zdej pricakujes da bodo nardil kar ti mislis, da bodo.. pa da bodo otroc se razumel.. in se nekaj novega naucil?

kot stars bi bil z 25 minutami videokonference super zadovoljen.. imel bi obcutek, da nekaj delajo in da moj otrok ne tava v temi in izgublja v primerjavi z ostalimi... zdej imam 12 razlicnih moodle kljucev za 12 predmetov.. vse kar rabim je, da se se telovadnik&likovna zaaufata in zacneta s svojimi projekti ;)
sam osebno definitvno "pričakujem" video konferenčni pouk. S tem otroke držiš urnika (vsaj približno), podajanje snovi je podobno kot v šoli, otroci lahko vmes sprašujejo, ko kaj ni jasno, učitelj lahko sprašuje njih v živo, skratka, meni osebno je to najboljša alternativa. Tudi na starše pade manj dela z dodatnimi razlagami in predvsem z napačnimi razlagami. Tudi pouk bo trajal primerno dolgo časa, skratka vzdržuje se neka šolska kondicija.

Problem je seveda tehnika, težave z opremo, itd., ampak tu bi morali narediti domačo nalogo ministrstvo z preverjenimi orodji, šole s pripravo in starši z domačo opremo (net + računalnik).

To, da zjutraj učitelj pošlje pdf, pa naj otrok sam bere in rešuje ni vredno nič. In marsikje je tako v prvem valu bilo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: cappy in ncnifrej

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.274
2.268
113
Za kaj se nebi krompirjeve počitnice letos ponucale za izobraževanje, tistega izpadlega, odpadlega, manj kakovostnega izobraževanja?
Vsaj ob sobotah ne bo treba ali celo v poletje, da o nepriznanem letu ali manjku znanja ne govorimo.
Naj bo izobraževanje tudi popoldne. Namesto domače naloge direktno po videu.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.442
4.546
113
Za kaj se nebi krompirjeve počitnice letos ponucale za izobraževanje, tistega izpadlega, odpadlega, manj kakovostnega izobraževanja?
Vsaj ob sobotah ne bo treba ali celo v poletje, da o nepriznanem letu ne govorimo.
Sam podobno razmišljam, ampak šolniki rabijo dopust, država pa cekine in pričakujejo, da bodo hoteli polni (ob jamranju, da se virus širi prehitro).
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
sam osebno definitvno "pričakujem" video konferenčni pouk. S tem otroke držiš urnika (vsaj približno), podajanje snovi je podobno kot v šoli, otroci lahko vmes sprašujejo, ko kaj ni jasno, učitelj lahko sprašuje njih v živo, skratka, meni osebno je to najboljša alternativa. Tudi na starše pade manj dela z dodatnimi razlagami in predvsem z napačnimi razlagami. Tudi pouk bo trajal primerno dolgo časa, skratka vzdržuje se neka šolska kondicija.

Problem je seveda tehnika, težave z opremo, itd., ampak tu bi morali narediti domačo nalogo ministrstvo z preverjenimi orodji, šole s pripravo in starši z domačo opremo (net + računalnik).

To, da zjutraj učitelj pošlje pdf, pa naj otrok sam bere in rešuje ni vredno nič. In marsikje je tako v prvem valu bilo.

se strinjam...

probleme s tehniko resujes individualno - ne pa da zaradi tega trpi/nazaduje/ne dela 90% razreda..
v bistvu me zanima vaša ocena - koliko % gospodinjstev nima enega racunalnika in interneta? Konc koncev - sem skor sigurn da preostalih 10% s slabim racunalnikom ima pa dober/zadovoljiv telefon, za poslusat Zoom

učitelj ki ne zna naredit reda preko zooma - ma pomoje tudi v razredu prcejsnje tezave..
 

sousis

Guru
16. nov 2019
1.499
993
113
Učitelj naj naredi red preko Zooma? Itak ima audio only, ker ima prešibko povezavo (ali učitelj ali pol učencev), da bi zadeva lavfala s 30 video streami. Nekdo nekaj zafrkava in si takoj izklopi mikrofon. Za ime ima napisano svoj najljubši lik iz igrice. Zdaj bo učitelj gledal po seznamu 30 udeležencev kdo je pred 5 minutami kaj rekel in kaj mu bo naredil? Rekel "ti ti ti, nehaj"? Itak jih polovica sploh ne posluša, nekaj se jih niti ne priklopi... Ocen ne sme dajat, ker ni napovedal ocenjevanja... Ne vem, se mi zdi malo optimističen pogled na zadevo.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Učitelj naj naredi red preko Zooma? Itak ima audio only, ker ima prešibko povezavo (ali učitelj ali pol učencev), da bi zadeva lavfala s 30 video streami. Nekdo nekaj zafrkava in si takoj izklopi mikrofon. Za ime ima napisano svoj najljubši lik iz igrice. Zdaj bo učitelj gledal po seznamu 30 udeležencev kdo je pred 5 minutami kaj rekel in kaj mu bo naredil? Rekel "ti ti ti, nehaj"? Itak jih polovica sploh ne posluša, nekaj se jih niti ne priklopi... Ocen ne sme dajat, ker ni napovedal ocenjevanja... Ne vem, se mi zdi malo optimističen pogled na zadevo.

kar poznam zoom...
- predavatelj ima možnost nadzora nad mikrofoni/kamerami udeležencev
- če se natrenira in otroke navadi - potem imajo v zoomu "rokco", ki jo dvignejo in dobijo besedo/vklopjen mikrofon (tud v razredu ni vljudno skakat v besedo)
- ime najljubse igrice.. prve 2-3x naredis "čakalnico" in otroke spuščaš noter samo ob pogoju, da imajo pravo ime vpisano.. če ga nimajo - nisi v učilnici... dobiš domačo nalogo z dodatkom po mailu..
- zelo verjetno jim lahko pošiljaš tudi povabila na "meetinge", kjer si mogoče lahko prednastavis njihovo ime (sem videl nek Contact list)
- ocenjevanje.. ne vem zakaj ne more dati ocen? moj starejsi otrok (srednja šola) ravnokar lepo piše ne vem kaj - nekaj "besno računa".. računalnik pred sabo - bere test, list pred sabo - rešuje test, telefon z vkljucenim videom ob strani - ki snema njeno resevanje.. v (ne vem koliko casa - par minut) po testu mora papir pofotkat in poslati učitelju na mail... če učitelj res komplciira pa potem v 24urah še papir na klasično pošto
 
  • Všeč mi je
Reactions: gas

sousis

Guru
16. nov 2019
1.499
993
113
Kolikor se spomnim imajo neke hude pravilnike in vsa ocenjevanja morajo biti napovedana. Ker če ne, se potem starši sončkov zbunijo in hodijo z odvetniki v šolo. (Ne vem, mi še nismo pri ocenah.)

Torej tiste, ki niso disciplinirani enostavno utišaš, izklopiš, ker pač ne igrajo po pravilih in jim s tem uničiš še tisti kanček motivacije, ki so ga mogoče imeli... Ali pa otroci ugotovijo, da je itak to en bullshit in da je vseeno, če vklopijo povezavo in so skoz na mute in vmes špilajo igrice. Ali pa se sploh prijavijo ne. Če imajo malo bolj razčefuknjeno situacijo doma, itak noben ne ve kaj se s šolo dogaja in jih tudi ne briga, dokler da mulc mir.

Odlaganje nalog v online učilnice se mi zdi ravno tako slabo, da se razumemo. Sploh, če so to naloge tipa "reši DZ str X, Y" brez razlage itd.

We're fucked either way.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.442
4.546
113
Poleg tega bi bilo dobro, da vsaj tisto kar so pripravljali, deluje, pa žal tudi to ne. Arnesov sistem je že drugi dan offline ali pa zelo nagaja med delovanjem. Zanimivo, da Teams pa deluje veliko bolje. Zopet vprašanje, zakaj nimajo vsi enakega sistema in imajo ene šole/šolarji prednost pred ostalimi zaradi boljših programov? Meni je vse to nedopustno in to ob tem, da se je točno vedelo, da delo od doma bo. Kako upa vlada uvesti delo od doma, če niso pripravili tehnike in programov za to?