Covid-19 Covid-19 in zmedeni starši/šolarji/uČiteLji

sousis

Guru
16. nov 2019
1.490
988
113
delež MS app-ov toliko velik, da je kar prav, da se naučijo vsaj uporabo teh programov.

Mhm, zato so se včasih pri računalništvu učili Lotus 1-2-3 in Wordperfect. Ker so bili "največji" na svojem področju. Ali samo poglej razliko med Office 2007 (standardni meniji) in 2010 ("ribbon" meniji). Marsikdo je imel več težav pri prehodu 2007->2010 kot pa s prehodom iz MS na npr. OpenOffice.

Ampak to je moj problem, da mi gre na živce to učenje uporabe orodij po sistemu "klikni tukaj, klikni tam". Namesto da jim razložijo poanto orodja, princip kako se uporablja, različne načine kako se uporablja... saj vse ostalo so nianse oz. različne ikone.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
To me boš po moje po glavi, ampak meni je čisto logično, da je v MS orodjih in ne ostalih. Konec koncev imajo šole in otroci zastonj dostop do tega oz. bi ga lahko imeli in jasno je vseeno delež MS app-ov toliko velik, da je kar prav, da se naučijo vsaj uporabo teh programov. Ti pa iz prve roke povem, da ne zavernejo izdelka če je narejen v alternativni aplikaciji :)
Kul. Licence si pa iz riti povlečemo ane?
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.139
2.211
113
Dvomom, da vse predpisuje država/ministerstvo. Če učitelji ne prepoznajo poterbe bo nečem, to ni krivda države/ministrstva.
Če danes računalništvo NE spada pod osnovna izobraževanja je to problem. Zakaj pa imajo nekatere šole sprejemljivo rešeno računalništvo, ali karkoli drugega. Ker je šoli v interes!
Za telovadbo je potrebna oprema. Jo priskrbi šola? Za ??? je poterbno ???. Priskrbi šola? Rabiš računalnik? V tej krizi se je pokazalo, da tudi to gre. Tako kot audi za prevoz otrok v šolo.
Ne moreš prisiliti? Otok ne izpolnuje pogojev za napredovanje. Krive so šole in šolniki.
Gledam šolo. Sedaj ko ni več učenja v šoli, je parking nabolj zaseden z učiteljskimi vozili. Imajo žurko ali kaj?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.841
5.085
113
Nobena šola nima sprejemljivo rešeno.
Sprejemljivo bo rešeno, ko bo na vsaki šoli vsaj en računalničar z 100%. Na večjih naj bo en za pouk in podporo učiteljem in učencem en pa za strojno opremo. Naj bo obvezn predmet računalništvo že tam nekje v 4. Razredu. Ampak to osnove in uporaba in ne programiranje.
Trenutno je to neizvedljivo. Še za obstoječo sistemizacijo iz časov, ko je mela računalnik tajnica in računovodkina ni dovolj kadra. Da grejo na vseh šolah z vsaj enim na 100% v štartu 30-40% šol ostane brez, ker odpade flikanje po več šolah.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.150
4.596
113
Dober učitelj je od nekdaj bil pri svojem delu inovativen in iznadljiv. Tudi ta čas je dal na plano kateri učitelji so boljši, kateri pa slabši.
Resno šolanje na daljavo žal v Sloveniji ne gre. Živimo v kameni dobi komunikacij. Zadnjič bil na obisku pri kolegu nekaj km ven iz Kopra. Nobenega k...a signala moraš iti na pravi konec vasi, da opraviš pogovor brez prekinitev. Z dodatno anteno imajo nek A1 internet. Šolske stvari so praviloma reševali tako, da je en od staršev skočil na delovno mesto in tam potegnil stvari dol oziroma oddal. Tako so prihranili čas in živce.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
majo sedaj 2 meseca da pripravijo. če to ni dovolj časa potem nikoli ne bo dovolj časa. s tem da so ugotovili največje težave v prejšnjih mesecih.
ni fajn ampak žal tako je. naj pa dobijo zunanje informatike da to uredijo. lahko pa jokcajo kar nekateri definitivno bodo.
in zaradi parih mesecev bomo imeli tukaj jokače ki bodo tarnali kako so cele generacije zgubljene. CEEEELEEE generacije. cele.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Kul. Licence si pa iz riti povlečemo ane?

kolikor meni znano - srednješolci dobijo Office licenco v šoli. Pri nas je otroku to razlozil profesor računalništva na gimnaziji v eni prvih ur (mislm, da so dobili tudi "šolski mail").
Za osnovno šolo bi moral mal vprašat - ampak zna bit, da imajo enako. Informacija do učencev pponavadi ne pride - ker ima računalničar na šoli več dela.
Konkretno pri drugem otroku šolski računaničar svojega posla ne opravlja - spletna stran je v **** (tako po tehnologiji in izgledu - kakor tudi po aktualnosti in vsebini/kvaliteti novic).. posledično je cela šola "padla" v času korone.. po mailu so leteli wordi/ppt ... otroc so nazaj vračali kakor so vračali.. povratne informacije nobene. zares sta se z učenci ukvarjale pomoje 2 učiteljici (hvalabogu matematika med njimi - da je delala sama video geometrije na youtube).
V prvih X tednih so zamenjali pomoje glih vse "online call" sisteme, ki obstajajo.. ko so končno našli enega, ki dela (zoom) so ga pa uporabili glih ene 3x.

Od novega sistema (če bo res kombinirano) - pričakujem, da urniki veljajo. Če je 8:20 geografija - naj bo pa Zoom geografija. Učitelj ma, da je tam - in odpredava svoje. Učenci ma da so tam - in poslušajo/sodelujejo - imajo možnost vprašat.. Ko smo mi gor rasli - so učitelji potrebovali "tablo, gobec in kredo".. sedaj smo padli v IKT in je napredek očiten - potrebujejo samo še "gobec in zoom" :p.

Tko kot je bilo sedaj je fail (kljub lepim ocenam, da so starši sončkov srečni in ponosni).
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Kul. Licence si pa iz riti povlečemo ane?
Romzi licence za office 365 so tudi za OŠ for free. Res pa je, da mora šola pristopiti v sistem in urediti digitalne identitete učencem. Sem pisal zgoraj o tem, ene šole imajo to rešeno kot je treba, druge žal ne. Licenca velja ves čas šolanja na OŠ.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.139
2.211
113
Če ima profesor interes - plačan interes - da učenec gre na tekmovanja, da je pri dodatnem pouku, je tudi interes za informatiko.
Dokler bo kreg in fight med učitelji h katerimi dejavnostmi bodo šli dobri otroci, potem ena akativnost je.
Še enkrat. Kdo je zadovoljen - binarno :) - z učitelji, ki poučujejo vašega otroka?
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Še enkrat. Kdo je zadovoljen - binarno :) - z učitelji, ki poučujejo vašega otroka?

tkole bom reku.. ista šola, 90% isti učitelji.. dva otroka, 100% isti geni :p - med njima 3 razredi razlike
starejsi otrok (punca) pridna, zna povezovat znanja med različnimi predmeti, zna poiskat informacije - v bistvu niti ne vem, da hodi v šolo
drugi (fant) - sposoben ampak len, nemotiviran, uči se kampanjsko, za uspeh si šteje 4, 3 je po njegovem postala že čist uredu ocena

eni mi razlagajo "ja to sta fant pa punca različna", z ženo imava doma debato "kaj z mulcem nardit" - nagibam se k temu, da ga septembra izmenično brcava v rit in mu dihava za ovratnik

tko da vsega pa tud niso učitelji krivi :p
 
  • Všeč mi je
Reactions: Dr_S

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.437
113
Oceni 3 se reče dobro. Otrok prinese iz šole oceno dobro in vidva z ženo se sprašujeta kaj narest z njim. Zdaj se pa postavi v njegovo kožo in se vprašaj kdo tukaj koga jebe v glavo. Oziroma, če je res težava v tem da je otrok len.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Romzi

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Oceni 3 se reče dobro. Otrok prinese iz šole oceno dobro in vidva z ženo se sprašujeta kaj narest z njim. Zdaj se pa postavi v njegovo kožo in se vprašaj kdo tukaj koga jebe v glavo. Oziroma, če je res težava v tem da je otrok len.

če bi prinašal domov 3 - in bi on v to vložil največ kar zmore - potem bi bil tudi kot staš s 3 zadovoljen. zgresil si tole "sposoben ampak len, nemotiviran".
pa da ne zaidem s teme - in takim nemotiviranim učencem takole učenje na daljavo dela škodo alpa jim daje potuho.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.437
113
Nič nisem falil, samo nič novega nisi povedal. To so vsi. Si že srečal starša, ki bi rekel moj pa ni najbolj brihten? Nadarjeni in sposobni ampak leni.

Nadarjen in sposoben je tisti, ki z minimalni sredstvi doseže optimalen rezultat. Ne, ki da vse od sebe da doseže maksimum. Ga pač trenutno zanimajo druge stvari.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.352
8.716
113
če bi prinašal domov 3 - in bi on v to vložil največ kar zmore - potem bi bil tudi kot staš s 3 zadovoljen. zgresil si tole "sposoben ampak len, nemotiviran".
pa da ne zaidem s teme - in takim nemotiviranim učencem takole učenje na daljavo dela škodo alpa jim daje potuho.
Moj starejši je tak. In kaj mu nej, nej ga mlatim vsak dan sam zato, ker je tak kot jest? Ko so mu pa še joški začel dišat je ratal pa še slabš. Moja, ki je bla u šol pridna punčka, je norela ko zmešana, pa telefone ugašala, pa v sobo zapirala....Sem ji sam rekel, da tko ne bo nič dosegla, da se je pa z enim na las podobnim poročila in da mi gre kr dobro.
Mulcu sem sam rekel, da ima na voljo dve opciji, ker se jest s hormonov polnim pubertetnikom ne mislim kregat Prva opcija..... nardi OŠ, gre za peka in direkt u pekarno Grosuplje v proizvodnjo. On bo mel mir pred mano, jest pa pred njim. Če hoče bit pa strojnik (njegova želja), kar je druga opcija, bo treba pa vseen mal pomigat in nej računa, da mu bom še težil. Seveda je izstrelil ko iz topa, prosim še mi tež.
Od tega pogovora je blo bolje in je mulc ugotovil, da če migne vsaj mal, se ocene mal popravjo in je posledično frej ko ptiček na vej. Sej ne zahtevam petk, sam če znaš za 3 pa mal zafrkneš je to še zmer dve, če znaš pa za dve, je pa pol vsaka napaka šus.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Romzi licence za office 365 so tudi za OŠ for free. Res pa je, da mora šola pristopiti v sistem in urediti digitalne identitete učencem. Sem pisal zgoraj o tem, ene šole imajo to rešeno kot je treba, druge žal ne. Licenca velja ves čas šolanja na OŠ.
Exactly.
Sicer pa nikjer ne piše da bi morali uporabljati ravno MS. Tudi Open** rešitve so za OŠ čisto ok.
Problem je ker enostavno ni kadra in ni rešitev in se ne premika.
Delno se strinjam da gre tudi za problem sončkov. Samo za vprašat se je, kdo je v tej zgodbi (večji) sonček. Učitelj ali učenci?
Da mi po dveh, treh mesecih od doma nekdo iz PROSVETE reče da še vedno ne zna osnovnih veščin iz računalništva :( Razumem da sljadoledar iz sosednje teme ne zna.... ampak učitelj

Sicer pa si šolanje na daljavo predstavljam malo drugače kot večina:
- online predavanja oz. avdio/video (mirno je lahko na živih kanalih ali na kanalih al youtube) in pisne/elektronske vire priskrbi oz. predpiše minstrstvo. Ne vem zakaj bi vsak učitelj na vsaki OŠ pripravljal vsak svoje predavanje? Zguba časa.
- minstrstvo poskrbi za enotno platformo za vse šole in za potrebno opremo. Za učenece uredi potrebne licence, dostope do polno funkcionalnega emaila (easistenta,...), ......
- posamezni učitelji so na voljo za interakcijo z učenci - v čimvečji možni meri. Kaj je primerno za komunikacijo niti ni pomembno: Zoom, Skype, Jitsy, ... samo da funkcionira, če drugega ni, je lahko tudi e-pošta ali online chat, lahko forum, ni da ni. Samo da ni tako kot do zdaj: nič od tega :mad:
 

crnobog

Guru
29. apr 2009
3.344
1.716
113
Ne pozabit, da imamo še eno instiucijo ki se ji reče RTV. Če kdaj bi bila v teh časih res njihova naloga da nekako supportirajo distribuirano izobrażevanje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: nacek

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.502
113
Kar mene pogreje je to, da vlada v svojih idejah dejansko misli, da so recimo 9 letni otroci v 4. razredu OŠ popolnoma 100% sposobni biti sami doma VSAK dan, celo leto, po 9 ur, pridno predelati in razumeti snov, uporabljati računalnik, mail, PDF, Zoom, xx drugih aplikacij, narediti naloge, odgovoriti učitelju....resno? Ali potihem računajo, da bodo starši pač žrtvovali svoje službe in eksistenco, da bodo čepeli doma in nudili otroku support?

Ker menda je jasno, da bolje kot septembra ne bo nikoli. Čez zimo bo veliko slabše že zaradi ostalih respiratornih bolezni. Obeta se popolni kaos tako za šole, šolarje, starše, posledično firme in gospodarstvo. Če takole trzamo, zapiramo, paničarimo za okužene že sedaj (pa nihče ne rabi ne intenzivne, ne bolnice, večina še ve ne, da ima kaj), potem smo zaključili življenje s prihodom jeseni.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.031
4.047
113
Ker menda je jasno, da bolje kot septembra ne bo nikoli. Čez zimo bo veliko slabše že zaradi ostalih respiratornih bolezni. Obeta se popolni kaos tako za šole, šolarje, starše, posledično firme in gospodarstvo. Če takole trzamo, zapiramo, paničarimo za okužene že sedaj (pa nihče ne rabi ne intenzivne, ne bolnice, večina še ve ne, da ima kaj), potem smo zaključili življenje s prihodom jeseni.
Tako kot sem to napovedoval mesec ali dva nazaj.