Covid-19 Covid-19 in zmedeni starši/šolarji/uČiteLji

sousis

Guru
16. nov 2019
1.490
988
113
Hm, kako pa je zdaj, če otroka zvije kakšen "navaden" virus? A še vedno 14 dni od zadnjih simptomov ne sme v vrtec/šolo? Ali je od 1.6. tako kot prej, vsaj 24 ur od zadnjih simptomov? (Ker če je 14 dni, potem verjetno ne dobiš bolniške za otroka za teh 14 dni, ampak si prepuščen dobri volji delodajalca pri dogovorih za delo od doma ali neplačan dopust ali kaj drugega...)
 
19. jul 2007
2.756
1.479
113
Hm, kako pa je zdaj, če otroka zvije kakšen "navaden" virus? A še vedno 14 dni od zadnjih simptomov ne sme v vrtec/šolo? Ali je od 1.6. tako kot prej, vsaj 24 ur od zadnjih simptomov? (Ker če je 14 dni, potem verjetno ne dobiš bolniške za otroka za teh 14 dni, ampak si prepuščen dobri volji delodajalca pri dogovorih za delo od doma ali neplačan dopust ali kaj drugega...)
Mi smo dobili navodilo iz naše šole, da se moramo ravnati po navodilih pediatra za posamičen primer.
Se pravi, če pediater presodi, da gre za navaden prehlad in predlaga 3 dni doma je to to, če predlaga 14 dnevno odsotnost ja pa potem to to. Nismo še preizkusili kako gre to v praksi :).
 

sousis

Guru
16. nov 2019
1.490
988
113
Hvala, mi bomo očitno sprobali kako gre... Manj kot 10 dni vrtca, pa že prinesemo domov nekaj...
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.915
9.059
113
39
MB
Zdaj ce jaz nase solnike razumem, nic negre, nic nemorejo.

medtem pa beremo o slovenki z stipendijo za prestizno fakulteto na kateri bo studij v celoti opravljala na daljavo.

mba-ji se delajo na daljavo ...

itd
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
V bistvu je nekak tak ja. Ampak krivo je ministrstvo v 90%. Njim je gladko vseeno. Nobenih smernic kaj in kako, naj se vsak znajde sam. Boknedaj, da bi neke šnelkurse naredli iz storitev, ki so v skladu z GDRP. Ker 2/3 kaj se je uporabljalo med delom na daljavo ni v skladu. Računalničarji na šoli majo tak smešn % da brezveze. Marsikera manjša šola ga sploh nima. Druge ga majo za 10, 20% ali kaj podobnega. In potem je en dan na tedn na šoli.
6 mescev se že jajcajo z licencami za Office365. A šole dobile novih licenc majn kot so jih mele po prejšnji pogodbi, ene jih še niso dobile itd. Stara pogodba je potekla konec leta, zdaj so bli 6 mesecev na začasno podalšanih, ki so konec mesca potekle. Ko da nimajo podatkov kolko je šol in kolko zaposlenih.
Eni učitli jedva mejle preberejo, ma kaj mejle eni še računalnik nevejo vklopit če je slučajno monitor izkloplen. Pol pa morejo čez noč neke videokonference pa neke spletne učilnice pa to.

Sicer pa tolko kot se je na področje izobraževanja v računalništvo in v sistemizacijo ROID-ov vlagalo zadnih 20 let tolk so zaj ven dobli. Bol ali majn NIČ.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Če bi bla resnica nekje na polovici bi blo noro dobro, skoraj že kičasto. Žal pa je to realnost kaj sem napisal.
Že če bi meli polno podporo s smeri ministrstva bi bilo kičasto. Tak se pa že 10-20 let opozarja na določene večje pomankljivosti in ta korona jih je hvala spolnemu organu lepo na polno pokazala staršem, medijem, mah vsem. Obljublja se spet marsikaj (kot že ničkolikokrat). Kaj se bo pa razvilo bomo videli tam nekje oktobra ali novembra :) 1.9. še ziher ni pričakovat pametne rešitve iz njihove strani.

Pa če sem napisal svojo resnico pa nam daj ti pravo. Začneš lahko z računalništvom kot predmetom v OŠ. Kdaj se izvaja in katere vsebine se izvajajo? Kaj se od učencev, dijakov pričakuje glede rač znanja? Kdo jim je to znanje dal?

Enako se vprašaj za učitelje. Kaj se pričakuje od njih in v kateri stopnji formalnega izobraževanja so to pridobili?

Stvari so v čisti nuli.
 
Nazadnje urejeno:

tomi

Guru
1. sep 2007
17.915
9.059
113
39
MB
Sej nekaj ful od fikusov pricakovat tak ne mores, pac se zajebe generacije otrok, nic ni to.
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.643
2.360
113
Pomurje
Kdor ne misli dat otrok v šolo jih naj ne da.
Kateri učitelj ne misli učit, naj da odpoved.

Ostali pa v šolo po starem sistemu, ker drugega niti ne preostane
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Točno tako je kot je luka napisal. Šole oz. ravnatelji in učitetelji so prepuščeni sami sebi in temu kako iznajdljive računalničarje imajo ter koliko je ravnatelj računalniško pismem. Tam kjer je bolj je praviloma tudi iznajdljiv računalničar in imajo svojo infrastrukturo dobro urejeno ter so poskrbeli, da imajo učenci šolske maile, pa Office 365 dostpo in pri nekaterih še g suite, tam kjer so manj pismeni ravnatelji tega nimajo in je enim španska vas tudi e-učilnica na moodlu...Potem je treba upoštevati še dejstvo, da niso vse šole v velikem mestu, kjer imamo optiko, ampak je ponekot na podeželju še zmeraj slaba povezava s počasnimi ADSL linijami, otroci brez računalnika in brez računalniškega znanja (enako starši). Tam čisto nič ne pomaga, da so jim rihtali računalnike in internet, če pa otroci niso znali niti računalnika in tablice uporabljat :(
Poleg tega je OŠ za otroke pač nujno zlo, marsikateri je tam ker pač mora biti in bi se veliko raje igral doma, če je mlajši ali pa spal in delal neumnosti po mestu in vasi če je proti koncu OŠ, da ne govorimo o tistih, ki so s takšnimi in drugačnimi odločbami. Učitelji pa morajo vse te otroke NA DALJAVO "skupaj potegniti" in zmotivirati, da bodo delali naloge in se še kaj naučili, pa še sami se morajo naučiti uporabljati vse mogoče programe za video konference, pripravo e-nalog, reševanje e-testov, ipd.. Pa, da se razumemo ne zagovarjam šolnikov, marsikaj bi lahko naredili drugače v zadnjih letih, marsičesa ne razumejo, ampak tako kot je velika večina učiteljev delala in se trudila v času ostani doma obdobja, lahko rečem samo kapo dol. Ni bil hec delati z nezainteresiranimi otroki na daljavo v najbolj težkem pomladnem obdobju, ko jih razganja od hormonov...

Sicer pa je po mojem mnenju največji zajeb ministrstva v tem, da bi morali že zdavnaj poskrbeti, da bi vsi skupaj bili digitalno opremljeni in pismeni, ker ko bo ta generacija odrasla, bo digitalna pismenost bolj pomembna kot to, da znaš voziti avto.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in gr69

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Veš kak dolgo se že opozarja na to.
Ampak ne dajmo izbirni predmet programiranje v 4, 5 in 6 razred. Ker to je to kaj otroci rabijo. UBE v 7., multimedijo v 8. in omrežja v 9. razred.
A jebojih bog. Kaj pa osnove??? Kaj so to datoteke? Mape? E-identiteta? Kaj zavraga se sploh skriva v računalniku in kako to deluje? Kaj je programska oprema? Kako se mail pošlje? Kaj je to brskalnik? To jaz nimam... aja gugl morem odpret.
ah nepomembne malenkosti.
Govorni nastopi morejo bit na Powerpointou, raziskovalne v Wordu ali PDF, itd. Res? Znanja pa naj iz lufta cuknejo.
 

sousis

Guru
16. nov 2019
1.490
988
113
A jebojih bog. Kaj pa osnove??? Kaj so to datoteke? Mape? E-identiteta? Kaj zavraga se sploh skriva v računalniku in kako to deluje? Kaj je programska oprema? Kako se mail pošlje? Kaj je to brskalnik? To jaz nimam... aja gugl morem odpret.
ah nepomembne malenkosti.
Govorni nastopi morejo bit na Powerpointou, raziskovalne v Wordu ali PDF, itd. Res? Znanja pa naj iz lufta cuknejo.

S tem se čisto strinjam. Pa še to, da mora biti prav npr. v Powerpointu. Kaj pa Google Slides? Kaj pa OpenOffice? Prezi? Keynote? Milijon drugih alternativ? Ne, uči se jih uporabljat točno določeno "kladivo", namesto da se jim razloži kaj je poanta kladiva in pokaže ene par za primerjavo, pa naj si enega izberejo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
To me boš po moje po glavi, ampak meni je čisto logično, da je v MS orodjih in ne ostalih. Konec koncev imajo šole in otroci zastonj dostop do tega oz. bi ga lahko imeli in jasno je vseeno delež MS app-ov toliko velik, da je kar prav, da se naučijo vsaj uporabo teh programov. Ti pa iz prve roke povem, da ne zavernejo izdelka če je narejen v alternativni aplikaciji :)
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Veš kak dolgo se že opozarja na to.
Ampak ne dajmo izbirni predmet programiranje v 4, 5 in 6 razred. Ker to je to kaj otroci rabijo. UBE v 7., multimedijo v 8. in omrežja v 9. razred.
A jebojih bog. Kaj pa osnove??? Kaj so to datoteke? Mape? E-identiteta? Kaj zavraga se sploh skriva v računalniku in kako to deluje? Kaj je programska oprema? Kako se mail pošlje? Kaj je to brskalnik? To jaz nimam... aja gugl morem odpret.
ah nepomembne malenkosti.
Govorni nastopi morejo bit na Powerpointou, raziskovalne v Wordu ali PDF, itd. Res? Znanja pa naj iz lufta cuknejo.
Moja ima tak cool računalničarja, da že v 3. razredu na šoli prične s tednom računalništva in dobijo šolski mail, pa začnejo spoznavat osnove dela z mailom, brskalniki, ipd. Samo je to vse bolj malo, ker nimajo interesa. Njej je interes instagram, pa tik tok, pa te jajce. Tam zna naredit kaj češ, ostalo je do korone ni zanimalo, pa sva oba doma računalničarja po hobiju in delno poklicu...Naučila se je točno tolko, kolikor je rabila, da je spacala ppt in to je bilo vse.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Ja samo kolko je takih računalničarjev, ki imajo čas to delat. Predvidevam, da je na večji šoli kjer ga majo za 100% (al pa blizu temu) Ali pa ima ful podporo ravnatla. Ker drugače enostavno ne gre časovno skozi, če more še s svojim poukom kombinirat.

Pa še glede ppt-ja. Učitl nima podlage, da ocenjuje izgled predstavitve. Razen pri LUM ali TIT. Torej ali je plakat ali ppt ali alternativa. Ocenit more vsebino in ne izgled. Pa če je s kulico nakracano ali pa z bleščicami posuto.

Zakaj ravno MS orodja sousis? Ker imajo vsi dostop do O365 (v teoriji) in ker so najbolj razširjena.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
Ne rabi biti ravno MS - a je treba imeti malo več razumevanja, da so druga orodja “enakovredna” - in če kdo to razumevanje od te “garniture” (pa si niso sami krivi, ker bi moral “sistem” poskrbeti za ustrezno širino) pričakuje, se grdo moti. Razloge je že luka51 lepo razložil.
Pa da ne bo kakega nesporazuma - računalniška pismenost je splošni problem. Ker kar sem jaz za čas corona lockdowna in “težav” z uporabniki doživel se ne da opisati, ozr. spada v tiste najbolj hardcore IT šale. Popravek - tisto niso šale ... :(:rolleyes:
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Glede na vse zakone Zoom ni glih ok.
Drugače pa kako izobrazbo? Povej mi v kateri stopnji šolanja učitelj to izobrazbo pridobi?
Ko fax nardi zna glih povečat font in dat krepko v Wordu. To je vse kaj je znanja. Eni še računalnikov nimajo doma.
Pol pa tudi če nimajo računalničarja na voljo za 100%. Jih tudi on ne izobražuje kaj preveč
 
Nazadnje urejeno: