Čiščenje vodnega kamna

marc

Fizikalc
26. apr 2008
1.187
20
38
Pred kurilno sezono sem mislil očistiti bojler na peči za centralno kurjavo, vendar hudič nikakor ne odstopi, tako da sem obupal in še vedno uporabljam takšnega kot je . Sicer sem odluščil za dober ˝hobuk˝ oblog, vendar so stene še vedno obložene. Ima kdo idejo s čim bi očistil vodni kamen v bojlerju, skozi luknjo, ki je velika samo cca.120mm. Razne kemikalije verjetno ne pridejo v poštev, da ne bi prišle v sistem s pitno vodo.
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
- s kovinsko palico stolčeš dol kolikor gre

- če je vse narejeno kot mora biti je ogrevalni tokokrog ločen od pitne vode, tako da kontaminacija ni problem

- v vsakem primeru pa za odstranjevanje vodnega kamna priporočam citronsko kislino, ravno dovolj kisla, da odstrani vodni kamen, hkrati dovolj mila, da ne uniči kovine, pa še zdravju ni škodljiva (za cel bojler bo šlo par kil, tako da nabavit v kakšni kmetijski trgovini, ker v Šparu po 100 g bo bankrot)
 

marc

Fizikalc
26. apr 2008
1.187
20
38
Tu gre za bojler za pitno vodo, za kuhinjo in kopalnico, voda za ogrevanje je drugje.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Se sam od sebe kamen lušči in prihaja do pipe? Če ne, potem se to ne čisti.
 

marc

Fizikalc
26. apr 2008
1.187
20
38
Zadeva je narejena tako, da je sanitarna voda v sredini, okrog nje pa je zalogovnik za ogrevalno vodo. Če je vmesna stena polna vodnega kamna, se pitna voda težje segreje.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Težje se segreje samo toliko, kolikor ti volumsko kamen zavzema prostornino bojlerja. Govorimo tukaj o nekaj milimetrih ali o 10 cm debelem sloju kamna?
 

marc

Fizikalc
26. apr 2008
1.187
20
38
Ne vem, če tvoja teza drži. Toplotna prevodnost kamna je neprimerno manjša od toplotne prevodnosti železa.
 

pikapoka07

Pripravnik
6. dec 2013
212
3
18
Pred kurilno sezono sem mislil očistiti bojler na peči za centralno kurjavo, vendar hudič nikakor ne odstopi, tako da sem obupal in še vedno uporabljam takšnega kot je . Sicer sem odluščil za dober ˝hobuk˝ oblog, vendar so stene še vedno obložene. Ima kdo idejo s čim bi očistil vodni kamen v bojlerju, skozi luknjo, ki je velika samo cca.120mm. Razne kemikalije verjetno ne pridejo v poštev, da ne bi prišle v sistem s pitno vodo.
Koliko lahko tole vrtiš naokoli? Za čiščenje kamna je odličen segret alkoholni kis (mešan z vodo), je pa res, da ga pri večji količini še nisem uporabila.
 

marc

Fizikalc
26. apr 2008
1.187
20
38
Hanzi imaš prav, res je integriran, tako da ne pridem niti do zunanje stene, da bi potolkel od zunaj. Bolj sem razmišljal, če obstaja kak mehanski način, mogoče ultrazvok ali kaj podobnega.