Čile, Argentina, Aconcagua (6962m)

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36




0004.jpg


Letališče v Zurichu, nov medcelinski terminal. V celi stavbi je mogoče 10 takih stolov in so čisto na random. Udoooobno.





0011.jpg


Letališče v Santiagu. Kuža teka med potniki in išče... kdo ve kaj
smile-1.gif
.





0019.jpg


Hostel.





0020.jpg


In razgled.





0267.jpg


Prav iskal sem, da bi slikal, ampak na nobeni reklami ne vidiš indijanca, kljub temu, da predstavljajo znaten delež populacije. Rasizem?





0268.jpg


Vlaki podzemne imajo gume.





0274.jpg


Vožnja v prtljažniku pickupa po avtocesti...dobro no.



0275.jpg


Kolesarjenje po avtocesti...naj bo, še preživim.





0276.jpg


Ampak jogging po avtocesti??!!!





0280.jpg


Par slik...





0281.jpg


...za malo luštov in skominov...





0288.jpg


...na poletje.





0291.jpg


Javni...





0292.jpg


..fitnes.





0060.jpg


Za pot čez Ande morajo biti težja vozila obvezno opremljena z dodatnim hlajenjem zavor. Cesta se dvigne na 3200m in zadeva pride še kako prav.





0082.jpg


Ko misliš, da te nič ne more več presenetit...





0083.jpg


...najdeš sredi Mendoze tole žalost:





0084.jpg


Slovenski trg.



0085.jpg


Bele ploščice in kozolci izgledajo v živo še dosti bolj neugledno.





0086.jpg


Marija z Brezij.





0089.jpg


Joj, če se tole v vetru preplete.





0110.jpg


Naravni most v Punta del Inca.





0118.jpg


Vstop v nacionalni park Aconcagua. V ozadju vrh.





0126.jpg


Bazni tabor na 3200m...





0139.jpg


..nudi še kar zadovoljivo udobje.





0141.jpg


Zelene oaze...



0143.jpg


...hitro zamenja peščena puščava...





0144.jpg


...ter posledice...





0147.jpg


...neizprosnih razmer.





0152.jpg


Prihod v bazo na 4400m.





0156.jpg


Malo manj udobno domovanje.





0161.jpg


Shower anyone?





0166.jpg


Bodite pozorni na 8. znak od zgoraj.





0178.jpg


Ja, to JE stranišče.





0182.jpg


Na 4300m so Argentinci postavili hotel. Kapo dol.





0183.jpg


Izgleda sicer lepo...





0186.jpg


...ampak je notri tako zelo mrzlo, da si ljudje še vino grejejo.





0187.jpg


Za 12 Evrov dobiš: brisača 1x, milo 1x, šampon 1x in 7 minut tople vode.





0194.jpg


Labirinti ledu na višini okoli 5000m.





0193.jpg


Tu notri se človek mirno izgubi.





0201.jpg


Še malo manj udobno in malo bolj mrzlo domovanje na 5600m.





0222.jpg


Dan D. Počitek na 6200m in brezupni poizkusi, da bi se ogreli. Izgleda sicer toplo, ampak videz vara. Okoli -15 stopinj in močan veter.





0225.jpg


Proti vrhu.





0234.jpg


Vrh. 6962m visoko.





0343.jpg


Pot nazaj domov. Ah ti Švicarji...
smile-1.gif


 
Nazadnje urejeno:

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Lahko bi sicer napisal še konkretno lokacijo hostlov (ugibam, da Santiago, ampak kaj pa vem...
smile-1.gif
), hlajenja zavor, slovenskega trga,...

(moram mal pošimfat).



Ker pol bo pa res 1A reportaža.
zmaga.gif
:

(mah, kaj se lažem - tudi brez tega je že ena a
grin1.gif
; samo firbec me daje, kje konkretno si kaj pofotkal).
 
Nazadnje urejeno:

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Hvala!

Hostel je na Plaza des Armas v Santiagu, "morske slikce" so iz Vina del Mar, Mendoza je omenjena (Slovenski trg), v hribih pa gre za pristop iz Punta del Inca preko Plaza des Mulas in po severni strani na vrh.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

2k

+ oprema (razen šotorov) in priprave v naših in avstrijskih hribih (zimske ture po julijcih in na Grossglockner - kar je dejansko tehnično bolj zahtevno kot Aconcagua).
 

felicita

Pripravnik
8. okt 2007
529
0
16
Gorenjska
Si bil tole letos? Nekam malo snega je na Aconcagui za zgodnjo pomlad, ki je trenutno tam. Si mi pa obudil spomine, ker sem se tud jaz ene 13 let nazaj, oktobra, tam sprehajala. ( Puente del Inka ) in podobno. Moraš bit kar alpinist, da ti je tole uspelo. Vreme ste imeli idealno glede na slike, v malo slabših razmerah pa tale gora baje ni šala, pa če se je lotiš sam je tudi lahk samomor. Ne bi bil prvi Slovenec tam pokopan.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Letos februarja. Zdejle bi bilo precej zoprno v vsem tem snegu...
smile-1.gif


Mi smo lovili zadnje dneve sezone... minimalno snega (čeprav je vsako popoldne malo naletaval sneg, ga potem pobere čez dan) in dokaj dobra verjetnost, da prilezeš na vrh. Smo ujeli ravno zadnje trenutke... za nami ni bilo več nikogar na vrh letos.

Glede zahtevnosti pa vem... tisti dan, ko smo prišli v bazo, je ravno en Poljak ostal "za vedno" gor. Revež se je v slabem vremenu nekako ločil od skupine, se izgubil, potem pa ga je zajela noč. Naslednji dan so ga našli mrtvega, na pol zavlečenega v narbtnik, v katerem je hotel zasilno bivakirati. RIP.

Uspešnost pa znaša okoli 15% (od tistih, ki kupijo vstopnico za v narodni park (do vrha) ).
 

felicita

Pripravnik
8. okt 2007
529
0
16
Gorenjska
Uh, potem je še hujše kot sem si mislila. Grozn je takle slišat. Bravo v vsakem primeru, da si sploh uspel.
Jaz sem se tam že na tri tisoč počutila bol slab kot dobr. Tam gor pa dihaš že na škrge?
rolleyes-1.gif
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Kako je pa z višinsko boleznijo? Večina ima probleme že, ko pride na 4000 tam po Perujskih planotah. Tukaj je pa skoraj 3000 m višje.
 

medak

Pripravnik
18. jul 2007
730
0
16
www.potopisnik.si
Ko sem bil v ekvadorju sem šel na izlet na en vulkan. Hodit je bilo treba samo od 4500 do 4800m n.m.v. pa mi je bilo prekleto težko. porabli smo približno eno uro, pa še to brez kakih hudih ruzakov, tako da mislim da so tej ledeniki res pravi podvig.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Ni ravno prijetno... ampak razgled z vrha poplača ves trud.


Glavna finta je v aklimatizaciji... to ne greš v enem dnevu na vrh, ampak si na baznem taboru skoraj 14 dni. V tem času se "rekreiraš" po bližnjih pet-tisočakih in si počasi nosiš opremo na višinski tabor (na 5600m). Potem pa na koncu v enem dnevu lepo počasi do višinskega tabora, prespat in ob zori štartat na vrh. Kondicijsko pa moraš biti dovolj pripravljen (-a), da zmoreš zadnji dan vzpona 1500m gor / 2500m dol od jutra do večera... to je tudi najhujši napor cele ture.

Te pa vsak dvig nad aklimatizirano višino precej zmatra. Spet ene bolj, druge manj. Jaz sem jo kar dobro odnesel. Par glavobolov, ki pa sta jih lekadol in par urc počitka hitro sanirala. Drugače pa resnejši zapleti (pljučni in možganski edem, vneto žrelo je pri tako nizki vsebnosti kisika v zraku prav tako lahko smrtno nevarno) tudi niso redkost.


Še ena slikca, ki sem jo pozabil prilepit:


1532.jpg


Sončni vzhod na zahodni strani hriba. Daleč naokrog ni praktično nobenih hribov čez 6000m in vrh meče svojo senco na sam horizont.
 

landcruiser

Fizikalc
19. sep 2007
282
28
28
Fajn tura in super reportaža ...

Samo ena pripomba, k naslednji sliki - tole ni sistem za hlajenje zavor, ampak sistem za uravnavanje tlaka v pnevmatikah. Najbrž zadevo uporabljajo zaradi velikih temparaturnih razlik. Drugače se ta dodatek s pridom uporablja na terenskih in tovornih vozilih v vožnji po blatu in pesku.
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:



Za pot čez Ande morajo biti težja vozila obvezno opremljena z dodatnim hlajenjem zavor. Cesta se dvigne na 3200m in zadeva pride še kako prav.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Zanimivo...

Sem razmišljal tudi o tem, ampak glede na to, da so s tem sistemom opremljena izključno vsa tovorna vozila in avtobusi (drugje po Čilu in Argentini nisem opazil tega) in da to opremljenost rigorozno preverjajo na začetku vzpona... sem najprej pomislil na zavore.

Hvala za popravek!