Čevapi na plinskem žaru

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Če delaš čevape na oglju, sploh če je rešetka nizko (kar je prav da je) boš moral zalit ali pa boš imel črne čevape z okusom po prežgani maščobi. Sedaj ali se zalije z vodo ali pa s pivom, ki ga imaš v roki je načeloma vseeno, tisti 5% alkohola v pivu ki izhlapi v 3 sekunde s čevapov nima nekega vpliva na njihovo dehidracijo. Sedaj na plinu zakaj bi grelce zalival s pivom ne vem, mogoče se komu zdi cool ideja, peki čevapov ne pripomore! ;)

Zalivanje čevapov s pivom/vinom v ponvi/plati je pa druga stvar, ampak tudi tu bi se dalo debatirat. Recimo čevapi z vinom so čisto ok (na vročo plato, popečeš z dveh strani v minutki in potem zaliješ in "kuhaš" dokler se spet ne začnejo prijemat/smodit). Enako kot se dela pečenice skratka. Drug način peke, drugačen okus jedi. A je narobe? Ni, samo drugače je.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.169
-8.269
113
Če delaš čevape na oglju, sploh če je rešetka nizko (kar je prav da je) boš moral zalit ali pa boš imel črne čevape z okusom po prežgani maščobi. Sedaj ali se zalije z vodo ali pa s pivom, ki ga imaš v roki je načeloma vseeno, tisti 5% alkohola v pivu ki izhlapi v 3 sekunde s čevapov nima nekega vpliva na njihovo dehidracijo.

Če je "ogenj" prevroč se zalije OGENJ in ne mesa. Sicer imaš potem pepel po hrani, ma to je davek na lenobo/neznanje, ker si ne pripraviš primerno vročega oglja pred peko.
Zdej če rad zalivaš ogenj s pivom, tudi prav :evil:
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Pa to so tiste srednješolske/študentske taborniške scene; rešetka iz pečice, poln ruzak piva, par paketov čevapov, par kil kruha, mogoče kakšno čebulo in v bližnjo šumo. Postavit par kamnov, zakurit ogenj z dračja in potem pečt čevape. Ko po 3h pirih ogenj končno pregori do žerjavice ali še to ne in naložiš gor prvo rundo čevapov ter maščoba naredi pravi požar, potem gasiš s tistim kar imaš (voda? kdo ima vodo s sabo). Pepel? To je samo dobro, dobiš malo nujno potrebnih mineralov, sicer pa itak vsak tretji čevap pade s tiste rešetke ali v pepel ali pa na gozdna tla tako da še malo humusa poješ (pravilo 3h sekund).

Glede piva se je tradicionalno zalivalo čevape s tistim iz nasprotnega tabora (union vs. laško) in se škoda ni delala, enako je veljalo za uporabo piksne kot pepelnika.

No vidiš tako dobrih čevapov kot so bili tisti (recimo srednja šola, kar je bilo "šole" so poletja bila v "baznem taboru" nad Bledom [Višce]) danes skoraj ne jem več. Ker čevapčiči in peka so polno doživetje ne samo basanje v sebe vrhunske hrane. Delno se to da občutit še na kakšnem večdnevnem festivalu, samo so tam že nekatere postarane sitnobe ki začnejo komplicirat (pa kako to, pa zakaj ono, pa dej sem-tja, pa jst tega ne bom jedel ... ). ;)
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Če delaš čevape na oglju, sploh če je rešetka nizko (kar je prav da je) boš moral zalit ali pa boš imel črne čevape z okusom po prežgani maščobi. Sedaj ali se zalije z vodo ali pa s pivom, ki ga imaš v roki je načeloma vseeno, tisti 5% alkohola v pivu ki izhlapi v 3 sekunde s čevapov nima nekega vpliva na njihovo dehidracijo. Sedaj na plinu zakaj bi grelce zalival s pivom ne vem, mogoče se komu zdi cool ideja, peki čevapov ne pripomore! ;)

Zalivanje čevapov s pivom/vinom v ponvi/plati je pa druga stvar, ampak tudi tu bi se dalo debatirat. Recimo čevapi z vinom so čisto ok (na vročo plato, popečeš z dveh strani v minutki in potem zaliješ in "kuhaš" dokler se spet ne začnejo prijemat/smodit). Enako kot se dela pečenice skratka. Drug način peke, drugačen okus jedi. A je narobe? Ni, samo drugače je.
Vsa filozofija okol peke je takšna, da se čevap peče na malo manjši temperaturi kot naprimer riba. In zmeraj obračati na rešetki. V eni roki lopatka za obračanje, v drugi pa pir za peka, ne pa za po čevapih. Ne zme biti zažgan okoli v sredini pa siv. Okus bo pa takšen, kakšna je masa. In nobeno zalivanje s pivi ne pomaga, kvečjemu škoduje.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.845
5.086
113
ni vseeno. V bilokaki žar jo daš bo litoželezna majn temperaturno nihala kor navadna ko gor mečeš meso.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Jaz sem se lotil, kako desetletje ali pa več nazaj...
In našel na googlu recepte za Leskovačke, Bosanske, Slovenske in ostale...
Hodu k mesarju in mu reku, zmelji mi toliko tega, pa tega, pa to... Pa doma mesu, pa začimbe, pa vraga in pol... Pa pol se zezat in na roke naredit pravo velikost...
Potem pa so bili kupljeni (žena je vedno kupla še "za ziher") boljši...
Probaj, eksperimentiraj, delaj, pa boš vidu...
Upam, da ti uspe in da boš potem recept delil tu... :)
Mešano meso (goveje, svinjsko), po domače: faširano meso iz mesnice, jaz kupim na Vrhniki v Sparu.
Zadevo soliš cca. 20g soli na kg mesa, po občutku in želji popraš, dodaš še česen (lahko v prahu).
Ne škodi kake pol deci goveje juhe.
Potem pa konkretno pregneteš (kot testo) in pustiš nekaj časa odležat (par ur).
Narediš svaljke in spečeš. Garantirano boljši, kot večina že narejenga sranja iz štacun (preslano, z ojačevalci okusa in kaj vem kaj vse je še tam notri), je pa tudi konkretno dražje, kg faširanega je preko 10€.
 
  • Všeč mi je
Reactions: LjuboB

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Čeprav imajo čevapčiči velikokrat "slabšalni" piknik naziv, so lahko prava mojstrovina in res dobra jed, če se jo seveda lotiš prav.
Za real deal, rabiš pravo maso, ki ga pač ne moreš kupiti v trgovini, tudi mesari redko obvladajo tole. Gre za pravo mešanico mesa (odvisno od regije oz. vere), ter predvsem dolgotrajno počivanje na hladnem, oz. tako imenovano hladno fermentacijo, ki naredi meso zares okusno.


2. zelo pomembna stvar je, pravi žar. Tukaj govorimo o oglju in rešetki, kje je postavljena je vseeno. Oglje naj bo bukovo in močno razžarjeno. Zmotno je prepričanje, da mora biti maksimalna temperatura. V takem primeru se bo stvar samo žgala...rešetko je treba dovolj dvigniti, tako ni potrebe po zalivanju oglja itd... Čevape se na zunaj lepo zapeče, da stric Maillard naredi umami okus, znotraj pa so še vedno sočni, vseeno pazite da pridete vsaj čez pasterizacijo, torej cca 64 st.c

Če je masa prava (dovolj mastna) je tudi vsakršno koli zalivanje z bilo čim bedarija.

Tole je real deal, tradicionalno. Seveda ni pa nič narobe če komu pašejo prednarejeni čevapi politi s pirom
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Čevapčiči (ali čevapi) je beseda turškega izvora (Makedonci jim pravi kebapi - zveni znano?).
Praktično vsaka vas na Balkanu ima svoj recept, zato govorit o pravi mešanici (mesa) nima smisla.
Zgoraj omenjen recept je povsem klasičen (nebosanski, ker vsebuje svinjino) in skrajno enostaven (nobene znanosti), po teh čevapih ti tudi ne ostane zoprn priokus, se ti ne riga in se ti jezik ne lepi za nebo. Pri kupljenih ranga 6€ kg pa .... :-(
Večina, kar dobiš v štacunah pa tudi po oštarijah je neko malo zažgano skropucalo, kar z malo domišljije ni težko presežt.
Mislim pa, da ima precejšen pomen tista o gnetenju in pa poudarek da mora meso nekaj časa odležat.
Jaz osebno tako ali tako prisegam na to, da mora keterokoli (doma pripravljeno) meso za žar odležati en dan v hladilniku, pred peko pa komot tudi kake 2 ali 3 ure na sobni temperaturi.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.355
8.718
113
A je podatek, da ste pekli na "webru" tako pomemben in da zaradi tega ni mogoče, da bi bilo slabo pečeno?
Se strinjam, da je masa prvi pogoj, če bodo dobri za jest, ampak vseeno..... tisti, ko mislijo, da bo vse super, če imajo Webra za jurja se motijo.
Čevap se lepo spečejo (in še marsikaj drugega) tudi na odprtem , če zakuriš, daš na kamene rešetko in to je to.
Imam občutek, da je to zdaj trend..... drag avto pred bajto, pa drag weber
Govorimo o weber stilu žara in ne nujno webru.
 
  • Všeč mi je
Reactions: LjuboB

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.355
8.718
113
Pa kje ste vi videli čevape pokrivat,pa počas pečit, pa s pivom zalivat, pa ne vem kaj se boste še spomnili . Vroča rešetka, položiš počakaš minutko do dve obrneš ponoviš čakanje, v naslednjih petih minutkah še malo pomešaš in to je to. Zunaj zapečeni ,v notranjosti sočni. Z vsakim pokrivanjem in počasno peko jih samo izsušimo. To govorim iz cca 30 letne izkušnje peke, res pa imajo nekateri rajši posušene svaljke, ki pa nimajo nič skupnega s čevapi.
Suhe nikakor ne narediš zarad počasne peke, ampak ker jih prepečeš. 30 let gor ali dol.
 
  • Všeč mi je
Reactions: LjuboB

matej1990

Fizikalc
14. feb 2020
468
110
43
ZPS test čevapčičev!

Screenshot_20200717-140532.pngScreenshot_20200717-140615.png

Čevapčiči od Meso Kamnik bi naj bili senzorično najboljši.
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.427
858
113
Ksz
jaz jih vedno sam zmešam. Mleto meso, kombinacija svinjsko in goveje. Lahko tudi samo ena vrsta.

sol, poper, česenj, zmešam, narediš čevape. Pustiš počivati za čas, ko pripraviš žar.

Oglje razžariti do konca, ker imam ProQ-ja, je tako rešetka tik nad žerjavico (samo spodnji nivo). Cca pol ure, je temperatura na fulu, oglje raztegnem po celotni površini. Nadevam čevape in nato par minut. Dobijo zapečeno skorjo in sočno notranjost.

to je vsa umetnost. Daleč najboljši so po tej metodi. Vse ostalo pridejo “gumijasti”. Nobenega umikanja temperaturi, samo na direkt vročino.

enak postopek tudi za pleskavice, samo oblika je druga
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.355
8.718
113
Ksz
jaz jih vedno sam zmešam. Mleto meso, kombinacija svinjsko in goveje. Lahko tudi samo ena vrsta.

sol, poper, česenj, zmešam, narediš čevape. Pustiš počivati za čas, ko pripraviš žar.

Oglje razžariti do konca, ker imam ProQ-ja, je tako rešetka tik nad žerjavico (samo spodnji nivo). Cca pol ure, je temperatura na fulu, oglje raztegnem po celotni površini. Nadevam čevape in nato par minut. Dobijo zapečeno skorjo in sočno notranjost.

to je vsa umetnost. Daleč najboljši so po tej metodi. Vse ostalo pridejo “gumijasti”. Nobenega umikanja temperaturi, samo na direkt vročino.

enak postopek tudi za pleskavice, samo oblika je druga
Glej, ti ne bom veselja kvaril. Sam za balkan žar daš rešetko na proq mal višje, na vrh segmenta. Nau nič gumjasto.
 
  • Všeč mi je
Reactions: masevc