Centralna napeljava in "luknja"

forumito

Zelenc'
4. okt 2008
2
0
1
Že nekaj časa črpalka za centralno neprestano dela/črpa. Poleg tega je potrebno vsake toliko spustiti zrak iz radiatorjev. Poleg tega je potrebno včasih popraviti znižan pritisk. Ker naj bi bila centralna načeloma zaprt sistem, me zanima simptom česa bi lahko bilo zgoraj našteto? Da je nekje "luknja" v sistemu? Kakšni so po izkušnjah najpogostejši vzroke te "luknje" in kaj se da storiti? Če ni to vzrok, kakšna bi lahko bila druga/tretja/... diagnoza?
 

Pongo

Pripravnik
19. jul 2007
644
0
16
Obišči stran
Pritisk posledično pada, če spuščaš zrak iz sistema. Priporočam ti ponovno filanje sistema z vodo, in sprotnim spuščanjem zraka iz radiatorjev, toliko da gre zrak ven. Potem mora biti za nekaj časa mir.
 

forumito

Zelenc'
4. okt 2008
2
0
1
Saj, sistem nafilam z vodo in spustim zrak. Vendar se kasneje zopet pojavijo "zračni žepki" (zrak v sistemu napeljave). Zakaj se to dogaja (kaj bi bili možni vzroki) in kako se odpravi, ker sicer črpalka nepretrgoma dela (tudi ponoči, ko je sicer centralna izklopljena)? Ali je pač to običajno stanje centralne?
 

alessio

Pripravnik
4. okt 2008
99
12
8
Poglej da ni počen balon v espanzijski posodi.
Meni se ju tudi to dogajalo. Velikokrat sem mogu prezračevat infilat sistem. Pol pa sem enkrat dodajal še en radiator in mi je majstr ugotovu da mi espanziska posoda ne drži pritiska.
Kupu sem novo, čeprav se pri nekaterih posodah da zamenjati samo balon.
 
Nazadnje urejeno:

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.590
498
83
Pri meni mislim da črpalka ves čas dela, razen če dejansko izklopiš centralno, potem pa tudi črpalka ne dela več. Nisem pa čisto 100%, bi moral še enkrat preveriti.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.391
1.009
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Fly pravi:
Pri meni mislim da črpalka ves čas dela, razen če dejansko izklopiš centralno, potem pa tudi črpalka ne dela več. Nisem pa čisto 100%, bi moral še enkrat preveriti.

Za črpalko se da vgraditi termostat, ki meri temperaturo vode v ceveh in če je ta nižja od nastavljene črpalka ugasne. Dostikrat pa tega termostata ni. Tudi v bloku mene moti, ker celo noč hladna voda kroži po radiatorjih in meni je šum moteč....
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.949
1.260
113
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik Fly pravi:
Pri meni mislim da črpalka ves čas dela, razen če dejansko izklopiš centralno, potem pa tudi črpalka ne dela več. Nisem pa čisto 100%, bi moral še enkrat preveriti.

Za črpalko se da vgraditi termostat, ki meri temperaturo vode v ceveh in če je ta nižja od nastavljene črpalka ugasne. Dostikrat pa tega termostata ni. Tudi v bloku mene moti, ker celo noč hladna voda kroži po radiatorjih in meni je šum moteč....

Sem stalno mislil da so vse črpalke vezane na termostat.
 

Pongo

Pripravnik
19. jul 2007
644
0
16
Obišči stran
Lahko imaš direktno vezano na elektriko in deluje vsezskozi, lahko pa je vezana na termostat in deluje v bistvu le takrat ko "termostat zebe".
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.379
5.896
113
pri taščici
misliš ko mu je "-vroče"? - ko je v cevi vroča voda.(ker jo požene termostat na cevi in ne v sobi)
Pri kolegu je nekoč nek centralaš pred leti "strokovno" zvezal črpalko na CK na drva. Celo poletje je laufala, ko pa si zakuril je pa ugasnila.

Kaj se lahko zgodi če v sistemu ni pritiska?Ker v eni peči že nekaj časa ni pritiska
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Mi imamo črpalko vezano na termostat . Tako da dokler voda v cevi ne doseže nastavljenih 38 stopinj, voda ne kroži ... ko se voda segreje pumpa zalaufa in požene vodo okoli.

Sem pa tudi jaz mislil, da imajo vsi pred črpalko še termostat, saj je škoda da kroži mrzla voda naokoli in črpalka deluje.

LP
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Pri nas voda kroži non-stop (razen ponoči ko peč ugasne), ker imamo termostatske ventile na vseh radiatorjih.
 

_jolly_

Fizikalc
3. sep 2007
2.141
2
38
mi pa imamo tak da črpalko za mojo in sosednjo sobo vkljaplja termostat, črpalka za preostali del pa dela skozi ko je temp. voda nad določeno temperaturo, termostat pa krmili mešalni ventil.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
pri taki simptomih najprej poglej ekspanzijsko posodo (tista 'bunka' v kurilnici
wink-1.gif
)....če je spustila veš tako, da potrkaš po njej...v kolikor doni, je še OK, če pa ni donenja, pa je že zalita z vodo (torej primerna za zamenjavo).

Glede zračenja se ti pa najbolj splača dat nanajvišji radiator samoodzračevalni vetil...stane kakih 12 EUR (zgleda kot kovinski lonček kapacitete 1 dl).....imaš pa mir z zračenjem.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.562
690
113
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Glede zračenja se ti pa najbolj splača dat nanajvišji radiator samoodzračevalni vetil...stane kakih 12 EUR (zgleda kot kovinski lonček kapacitete 1 dl).....imaš pa mir z zračenjem.

Vsaj za ALU radiatorje obstajajo takšni, ki so po izgledu in velikosti kot klasični,
le precej bolj uporabni.
 

ForeignBreed

Pripravnik
17. avg 2007
712
0
16
Bačka Palanka
če moraš kar pogosto zračit radiatoje, je 100% kriva ekspanzijska posoda, ki pušča in dovaja zrak v sistem. Posledično pa pada pritisk ker ga ekspanzija ne izenačuje...