Centralna kurjava

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
MORA ti očistiti dimnik, vse tuljave ter peč (torej noter prekate)...zdaj če je gorilec slabo nastavljen bo saj za znoret, kar lahko konkretno vpliva na izkoristek. Torej če so dimnikarji vsiljivi, se sam ne rabiš ubadati s čiščenjem in počakaš njega da pride.

Lahko pa sam tekom sezone pogledš v peč (na stani peči so vratca, kjer sa da priti do prekatov) ter pogeldaš kakiko saj je na stenah...če jih je dosti jih omedi in zdrgni.
 

pronet

Pripravnik
18. sep 2007
68
25
18
da se še jaz malo priključim

trenutno imam nastavljeno takole:
- mešalni ventil imam tako nastavljen, da gre povratna voda samo v peč in nič v radiatorje
- vodo ogrevam na 60 stopinj C
ogrevam pa takole:
- radiatorji zjutraj od 5. do 7. ure na 22 st.C
- radiatorji popoldne od 15. do 21. ure na 22 st.C
- ostale termine imam na 20 st. C
- talno gretje laufa non stop

S talnim ogrevam cca 60 m2, z radiatorji pa 110 m2

Pri trenutnih zunanjih temperaturah (ponoči je okrog -5 st. C) opažam, da v času, ko radiatorji ne ogrevajo, pade temperatura za cca 1.5 do max 2.0 st. C, torej se pumpa v tem času ne vklaplja. Ko pa začnem ogrevati pa rabim cca 1.5 ure, da segrejem iz dobrih 20 st. C na 22 st. C.
Hiša je zgrajena iz modularca 29cm + 12 cm tervol izolacije. Okna so K=1.1.

Merilca obratovalnih ur za gorilec nimam, zato se sprašujem ali bi bilo boljše oz. bi mogoče manj porabil olja, če bi hišo non stop ogreval na 22 st. C.

Ima kdo take izkušnje?

Hvala.
 

rajko0028

Fizikalc
22. avg 2008
1.327
1
36
15 km SV od LJ
Očistil dimnik ampak ne samo od spodaj ali zgoraj ampak iz obeh strani in pospravil za sabo vse drugo je nadstandard.

Vincent - kaj je po tvoje najnižja tem. ki še omogoča zadovolivo ogrevanje - pls bodi konkreten (pa povej kaken in kolikšen dimnik maš pa kako peč Thx
lp
r
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Citat:
Uporabnik Lokos pravi:
Fantje res me strašite s tole vlago oz. kondenzacijo. Nebi rad imel škode za par tisočakov ker si jih teško privoščim. Povejte kaj več o tem če kdo ve, lepo prosim.
Preden boš znižal temp. v peči pojdi na podstrešje in odpri vrstca dimnika ter pošlataj notranjost dimnika. Predvidevam da boš imel malo rjavo roko od saj, vendar suh občutek. isto naredi tudi v kurilnici .
Po nekaj dneh pojdi in ponovi kontrolo in če boš imel samo malo manj suh občutek v rokah je vredu, če pa bo na dnu dimnika začela nastopat voda je pa začel dimnik kondenzirat.
Kondenz je zopern ker zna udarit skozi zid in zato na steni zna nastat precej grd rjav flek.
 

Lokos

Pripravnik
17. okt 2007
383
0
16
faktor-x.blogspot.com
Hvala za nasvet. Trenutno je vse suho ko poper in imam nastavljeno na 55 celzija peč.

Me pa zanima še ena stvar. Pred dvemi leti sem prenavljal kuhinjo in sem zamenjal radiator pa je prišla taka situacija da nismo menjali navadnega za termostatski ventil vendar mi je vodovodar takrat povedal kako to naredim pa sem pozabil. Vem da je omenil da moram navadnega zavrteti v eno smer (nevem kero, zapreti ali odpreti vodo) do konca in potem malo trše tako da se dejansko sname. Potem naj bi pa enostavno privil termostatski ventil. Ve kdo še kaj o tem?

LP M

EDIT: mi je že ratalo. Malo googla pa zdrave logike in je. Drugače pa sploh ni tako teško
cheer.gif
 
Nazadnje urejeno:

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.228
717
113
KSZ

Berem tole debato okoli nastavitve položaja 3 oz 4 potne mešalne pipe pri centralnem ogrevanju, sem se odločil, da napišem nekaj več na to temo:

Predlagam, da tisti, ki vam ni škoda vsakega € investirate v elektromotorni pogon te mešalne pipe in v avtomatiko ki bo uravnavala temperaturo dvižnega voda (vode iz pipe proti radiatorjem) v odvisnosti od zunanje temperature.

Za to potrebujete:
Ustrezen elektromotorni pogon (3 točkvno delovanje)
Elektronski regulator, ki pripravlja vodo za radiatorje v odvisnosti od zunaje tempereture
Potopno ali naležno tipalo (tipa temperaturo vode proti radiatorjem)
Zunaje tipalo

Namen tega je, da vam regulator pripravi ravno takšno temperaturo vode, ki kompenzira toplotne izgube stavbe pri določeni zunanji temperaturi. S tem zmanjšate transportne izgube toplote po dovodnih ceveh, omogočite pravilno delovanje termostatkih ventilov in povečate udobje. (nekaj malega tudi prihanite)
Ko boste imeli vgrajeno avtomatiko boste opazili, da so radiatorji toplejši, ko je zunaj bolj mrzlo in obratno ko je unaj topleje.
Viške topolte v posameznh prostorih pa "porežete" z termostatskimi ventili.

V avtomatiki se nastavi parametre po katerih regulator izračnava temperaturo dvižnega voda. Ti parametri potem odražajo toploten izgube vaše hiše.

Če vas pa še kaj posebej zanima pa kar uprašajte.....
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Pravkar mi je montiral peč in nimam nobenega mešalnega ventila. Izza črpalke je protipovratni ventil, ki se odpre le ob delovanju črpalke. Če ni elektrike se prestavi (obrne ) gumb in dela termosifonsko. + bypass.