Celoletne pnevmatike

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
smile-1.gif
jaz sem tako pocel, ker meni je malo neumno, da moras imeti sredi zime, ko je vse suho in zunaj +10C zimske gume. vkolikor bi bil problem resen tako kot v sosednji avstriji kjer rabis po zakonu kramparice samo v zimskih razmerah (beri, ko se sneg prijemlje cestisca) bi ne bilo toliko tega pri nas.

zdej zimska guma se tako ali tako hitro postara in je po 4 letih voznje neuporabna tako ali drugace. zakaj je v 2 letih ne bi zvozil do tekalne plasti potem jeseni pa nove gor. se 60eur na leto prisparam za menjavo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.368
6.550
113
Kako hitro pa lahko človek pričakuje, da mu zimsko gumo "poje".

Namreč sem v veliki dilemi...vozim se dosti, nad 50.000km letno, a naše zime so tako kilave, da snega skoraj ne srečam. Potem pa imam zimsko gumo, ki drži toliko, da strošek gume preseže vrednost avta.

Razmišljal sem že o celoletnih, a jih večina ljudi kurca. Mene sama "varnost" toliko ne skrbi, saj se vozim le po prevoznih cestah (AC, regionalne, nič rovt), ampak bi me motilo če bi bile neudobne, glasne in recimo večja poraba goriva... 5% se pri takih kilometrih že lepo pozna.

Potem sem razmišljal, če bi rajši vsako sezono, oz 2x na leto, kupil rajši rabljene gume, pa jih pač vedno zamenjam.

Ali pa enostavno, da imam vedno letne, pa pač ketne odzadaj, a to mi najbolj ne diši, ker vseeno kdaj pa kdaj temperatura pri nas pade pod 0, kar je pa spet [censored] za letno.

Ideje, komentarji?
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Kaj pa celoletne za zimski čas in letne poleti?

Ni poceni ampak boš imel za pozimi bolj ''primerno'' gumo za naše razmere. Jaz sem sicer zimo normalno zvozil z letnimi, ko je bil sneg pač nisem šel na cesto, v mokrem pa ni bilo sploh nobenega problema.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.368
6.550
113
Bi šlo...ampak še kar ne vem, zanesljivo, kako je s temi "celoletnimi", če so res glasne, itd...pol je [censored]?

jaz sem lani tudi parkrat z letnimi naletel na sneg, pa ni bilo Frke, dok se ne prijema cestišča gre skozi.
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.396
3
38
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Kako hitro pa lahko človek pričakuje, da mu zimsko gumo "poje".

Namreč sem v veliki dilemi...vozim se dosti, nad 50.000km letno, a naše zime so tako kilave, da snega skoraj ne srečam. Potem pa imam zimsko gumo, ki drži toliko, da strošek gume preseže vrednost avta.

Razmišljal sem že o celoletnih, a jih večina ljudi kurca. Mene sama "varnost" toliko ne skrbi, saj se vozim le po prevoznih cestah (AC, regionalne, nič rovt), ampak bi me motilo če bi bile neudobne, glasne in recimo večja poraba goriva... 5% se pri takih kilometrih že lepo pozna.

Potem sem razmišljal, če bi rajši vsako sezono, oz 2x na leto, kupil rajši rabljene gume, pa jih pač vedno zamenjam.

Ali pa enostavno, da imam vedno letne, pa pač ketne odzadaj, a to mi najbolj ne diši, ker vseeno kdaj pa kdaj temperatura pri nas pade pod 0, kar je pa spet [censored] za letno.

Ideje, komentarji?

Jaz jih naredim 30.000 km na leto pa mi na kraj pameti ne pade, da nebi zamenjal gum. Pozimi je skoraj vsako jutro okoli ali pa pod nič stopinjami. Takrat je zaviralna pot pri letnih kar pošteno daljša. Letne pa tudi gor nataknem zaradi lepše vožnje, manjše porabe in spet zaviralne poti.
Če butneš avto samo enkrat zaradi slabih ali napačnih gum in zbiješ luč pa blatnih pa še kaj skriviš in hitrno nabereš za kar nekaj kompletov gum.
Mi je vulkanizer lepo razložil. Pod 7 stopinjami naj bi zimske gume držale bolje kot letne. OK skoraj celo zimo je čez dan nad sedem stopinj. Ampak avto v večini primerov rabim zjutraj za v službo in popoldne iz nje. Zjutraj je 0 ali pa minus, ko se pa vračam iz službe po peti uri pa tudi sonce že zgine in temperatura pade pod 10.
Moj predlog je menjajte gume in ni težav z zaviralno potjo ali pa s snegom.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.360
9.786
113
kod Džej-Zija
To o 7 stopinjah je že večkrat demantiral SJTV1. Menda so pri Avtomagazinu delali test zavornih poti in je letna guma na suhi ali na mokri podlagi vedno najboljša. Je pa res, da v snegu je pa čisto zanič.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.368
6.550
113
bi bilo vse OK, če mene 4 penvmatike ne bi prišle blizu jurija, pol pa je že za razmislit
wink-1.gif
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
ksz
Raje delam kak dan več in zaslužim za dobre gume, kot pa da se celo leto vozim z gumami, ki niso ne tič ne miš. Ne moreš šparat na lastni varnosti za božjo voljo. A pol si boš pa v invalidskem vozičku rekel, evo sem pa prišparal eno menjavo na leto, pa 100€. Noro.
 

B81

22. jul 2007
34.523
8.970
113
To mi sploh ni jasno. Maribor in okolico vozim, večinoma po omejitvah, pa še nisem imel priložnosti razbit avta.
O kaki zavorni poti vi to? V naselju imam 30 metrov, ker peljem lagano, na AC peljem po desni, v nedeljo zjutraj pa po levi in ni problema.
Hočem rečt, da še nisem imel primera, kjer bi lahko rekel škoda, da nisem imel letnih gum, ziher bi prej ustavil. Če pa prd semaforjem gledaš na mobite pa se onemu spredaj noter zaletiš, pa se boš z m+s ali z letno.
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
ksz
Raje delam kak dan več in zaslužim za dobre gume, kot pa da se celo leto vozim z gumami, ki niso ne tič ne miš. Ne moreš šparat na lastni varnosti za božjo voljo. A pol si boš pa v invalidskem vozičku rekel, evo sem pa prišparal eno menjavo na leto, pa 100€. Noro.

potem pa raje zjutraj kar v postelji ostani, da ti kaksna opeka ne pade na glavo.
grin1.gif
ce bi bili vsi tako presrani, bi danes se vedno v jamah ziveli.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.933
1.095
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Ali pa enostavno, da imam vedno letne, pa pač ketne odzadaj, a to mi najbolj ne diši, ker vseeno kdaj pa kdaj temperatura pri nas pade pod 0, kar je pa spet [censored] za letno.
Dokler na asfaltu ni snega in ledu, so (ne glede na temperaturo) letne itak boljše.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.368
6.550
113
Ja kaj te [censored] naj pol mam letne? Četudi bo -15, bo letna boljša?
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.396
3
38
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik Smjs pravi:
Mi je vulkanizer lepo razložil. Pod 7 stopinjami naj bi zimske gume držale bolje kot letne.
Vulkanizer te je lepo nategnil (če si mu verjel).

Gume bi kupil v vsakem primeru. Pač si ne morem privoščiti, da zaradi snega nebi prišel v službo.

Za gume dam okoli 500-600 eur jih menjam na okoli tri leta in to letne in zimske. Tudi meni bi pasal če bi kakšne celoletne gume bile dobre. Ampak samo enkrat nasloniš avto zaradi gum pa imaš pokrito vse pa še nekaj dni ti ni treba peš hodit ko popravljajo avto.
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
ksz

Imam m+s in to je to, normalno vozim, vcasih malo hitreje cez ovinke ampak ne agresivno in guma sluzi svoji funkcij. Ne rabim pa menjavat in se hebat stem ko je najvec guzve, razmisljat o tem , poceni guma je itd itd.