Brušenje rje

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Torej, imam za pobrusit rjo dol z železa. Če bi tega bilo par cm, bi pač vzel ''šmirgl'' papir in par minut bildal z roko.
Ker pa je kvadratura ''malce''
rolleyes-1.gif
.
A obstaja še kakšna opcija? Razmišljam, da bi v bistvu potreboval nekaj za na vrtalni stroj in sicer morda kakšna železna preja, katera bi potem zbrusila dol rjo. Ali kaj takega?
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Očitno si imel premehko krtačo ali pa si se napačno lotil problema.
 

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.348
243
63
Še ena možnost je: krtača iz jeklenih nitk, ki jo natakneš na vrtalni stroj. Dela super.
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.466
227
63
pred kratkim sem imel enak problem, kako zbrusiti ograjo. Na roke je bila nekako zadnja možnost, ker je kar zajetna dolžina ograje. v merkurju sem našel brusni papir za na vrtalni stroj. mislim da je bila zadeva že znižana. Imaš pa različne velikosti in grobost papirja. Cena cca 2€ za en kolutek.
1027948-041020101087[1].jpg
 

Priponke

  • 1027948-041020101087[1].jpg
    1027948-041020101087[1].jpg
    82,9 KB · Ogledi: 1.195

reality

Vudu lešinar
24. jul 2007
4.731
0
36
Ceneje in boljše je peskanje, kupiš lambr peska, pištolco in kompresor ma dons že vsakdo..

je najlažje in najbolj temeljito...
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.466
227
63
No ja, najceneje je res, najlažje pa vprašanje. Odvisno kaj bo brusil. Npr ograje ne moreš peskat (oz jo lahko, samo potem imaš vse povsod polno peska naokrog
ne-ne-1.gif
 

reality

Vudu lešinar
24. jul 2007
4.731
0
36
če je ograja, z fleksarco itak nima kej počet (brusni papir pa gas)... pesek se pa posesa lai pomete, to pa res ni kak problem...

Drgač pa če so ravne površine, pa je peskanje najboljše, pa še temeljito je in enakomerno..
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Citat:
Uporabnik reality pravi:
Ceneje in boljše je peskanje, kupiš lambr peska, pištolco in kompresor ma dons že vsakdo..

je najlažje in najbolj temeljito...
Imam pesek, imam kompresor, imam nekaj nastavkov za na kompresor, kaj še rabim?
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Citat:
Uporabnik sad pravi: Imam pesek, imam kompresor, imam nekaj nastavkov za na kompresor, kaj še rabim?
Hm.
Vse to sem nabral skupaj pred leti tudi sam, z namenom peskanja platišča ('feltne')
Po parih urah sem uspel speskati slabo polovico platišča, kremenčev pesek je bil povsod naokrog in sem - odnehal.
Za dokončanje dela sem platišče odnesel profesionalcu ki ga je dokončal v komori in z nekaj-desetkrat večjim pretokom peska.

Še najboljši predlog, od vseh do sedaj je tisti z grobim, elastičnim brusnim diskom, recimo granulacije 24 ali 36 na kotni brusilki ('fleksarci'). Nato pa očala, staro haljo in gas!

LP
 

cresh

Fizikalc
2. sep 2007
1.137
6
38
Litija
pa potem da se ne bo pozabil dati zaščito, ker če samo speskaš in daš barvo čez nisi nič naredu. Spodaj more biti temu primeren temelj.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Za rjo odstranit je najboljše peskanje, ampak to je že industrija. Za doma se pa vzame žičnata krtača za na kotno brusilko ali vrtalni stroj in se v grobem rja odstrani. Pravim: v grobem, ker potem zadevo premažeš s Ferrosan-om (vsaka trgovina z barvami ga ima), počakaš en dan, da se posuši in to je že tudi obenem temeljni nanos. Je pa treba izbrati suh, sončen dan, ker ni zaželjena zračna vlažnost. In potem barvanje, seveda.

Zadeva je s tem trajno rešena, ker si železov oksid spremenil v fosfatno obliko. Bolj enostavnega načina ni.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Za rjo odstranit je najboljše peskanje, ampak to je že industrija. Za doma se pa vzame žičnata krtača za na kotno brusilko ali vrtalni stroj in se v grobem rja odstrani. Pravim: v grobem, ker potem zadevo premažeš s Ferrosan-om (vsaka trgovina z barvami ga ima), počakaš en dan, da se posuši in to je že tudi obenem temeljni nanos. Je pa treba izbrati suh, sončen dan, ker ni zaželjena zračna vlažnost. In potem barvanje, seveda.

Zadeva je s tem trajno rešena, ker si železov oksid spremenil v fosfatno obliko. Bolj enostavnega načina ni.
Nekaj takega imam v planu. Edino Ferosan je bolj blažev žegen. Sem ga že uporabljal in zadeva je dobra za mesec, dva potem pa rukne rja spet ven. Se pa dobi alternativen zadeve, katere pa niso poceni. Cca. 60 EUR za 1 liter, manj pa ne moreš dobit. Bom videl, če bo res to delovalo.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ferrosan nikakor ni blažev žegen. Z njim fosfatiraš jekleno površino, železove okside in prosto železo v fosfat. Točno kemijsko sem že pozabil, kako gre. Fosfatiranje je dobra protikorozijska prevleka, vendar je občutljiva za vlago, ker je porozna, pa še higroskopična povrhu. Npr. bruniranje je takšen primer. Če imaš puško vedno očiščeno in namazano, bo čez 300 let še vedno kot nova.

Torej: grobo rjo očistiš, ostalo pa v lepem in suhem vremenu premažeš s Ferrosanom in počakaš do popoldne, da se površina posuši. Potem zadevo prebarvaš z neko kvalitetno barvo, temeljne barve ni treba, ker je že Ferrosan naredil protikorozijsko zaščito in zagotovil oprijem barve. Barvaš vsaj 2x.

Železova rja je avtokatalitični proces in če ostane pod barvo samo malce proste rje, bo ta napredovala in čez 2 meseca bo zopet zunaj. Prav zato je ferrosan tako elegantna rešitev. Saj teh pripravkov je na trgu kar nekaj, pa sem se vedno vračal k ferrosanu, ker je preprosto učinkovit, pa še poceni.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
@Demz: kvaliteten odgovor, ki se v popolnosti ujema tudi z mojimi izkušnjami.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Žal moje praktične izkušnje glede Ferosana govorijo drugače. Isto še par znancev. Zadeva je držala cca. 2 meseca, potem pa je rja udarila spet ven. Pa sem zadevo zbrusil, premazal s Ferosanom, počakal več kot 3 ure in še enkrat ponovil celoten postopek. Potem pa čez s končno barvo in lakom. 2 meseca in je bila rja spet zunaj.
Imam pa sedaj alternativo in bomo videli, če bo zadeva držala...