Boris Pahor - goodbye

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.201
5.584
113
Umrl je Boris Pahor

Opisovali so ga kot živ primer izkušnje treh totalitarizmov dvajsetega stoletja - fašizma, nacizma in komunizma. S fašizmom se je srečal še v ranem otroštvu, v rodnem Trstu, kjer je kot šestleten deček videl, kako v ognjenih zubljih sovraštva izginja Narodni dom. Nepojmljivemu zlu je dobrih dvajset let pozneje pričeval kot taboriščnik, novim krivicam pa nato v Jugoslaviji, kjer je njegovo delo dolgo časa ostalo neopaženo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: nacek in ales85

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.201
5.584
113
Se opravičujem, ni bilo mišljeno žaljivo.
V mislih sem imel spoštljivo slovo.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.557
271
113
sam da se od Pahorja poslovis z Goodbye... pomoje se obrača v grobu.

bil je karakter, premalo je takih... sploh v zadnjem času se kaže, da je takih veliko premalo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
Preživel je svoje zatiralce. Crknili so vsi režimi, ki so ga zatirali. Kaj si lahko človek lepšega želi?
Pa si ti glede tega ziher?
.
Komunizma v tej tvorbi na napačni strani Alp, niti še nismo prepoznali kot zločinskega sistema.
Da tega, da imamo spet v vladi njegove "ponosne naslednike", vseprisotnost rdeče zvezde in grožnje s smrtjo vsakemu, ki si drzne tozadevno predstaviti kakpšen mogoče malo drugačen pogled...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.209
4.690
113
Vsekakor se mi zdi, da je glede Boris Pahor doživel pravico na tem svetu. Tisti, ki so pomrli po takih in drugačnih taboriščih ali pa so bili oropani premoženja in dostojanstva, niso imeli te sreče.
Je tudi dokaz, kako odporen je v določenih primerih živ organizem na slabo ravnanje. Ko bereš Nekropolo, se vprašaš, kako lahko to preživiš in ti možgani še normalno delujejo. Denimo, da je lažje verjeti, da se mehanika telesa pri dovolj mladem zaceli in postavi nazaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888 in msenjur
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Dosti so ga kazali zadnja leta, ko je mel rojstni dan itd.

Po čem pa je bila znan dejansko? jaz za njega še prej nisem slišal, razen zadnja leta se je nekaj začelo oglašat.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.660
3.547
113
To pomeni, da ti je bilo tudi na splošno s knjigami v življenju bolj ali manj prizanešeno. Ne samo v zadnjih letih in ne samo s pahorjevimi knjigami.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mosseero