Blaženje vibracij zunanje enote klime

perofero

Pripravnik
27. feb 2013
405
0
16
Zunanja enota Panasonic RE9-NKX inverter klime mi kar konkretno prenaša vibracije na steno (v bloku). Sploh prvih 20 minut dokler se ne 'umiri', je vibriranje kar glasno. Potem je minimalno ampak še vedno prisotno. Zaradi tega sem jo imel pozimi tudi manj vklopljeno kot bi jo imel sicer. Pred letno sezono bi si pa rad to uredil in sicer sem zasledil, da se priporočajo gumi blažilci. Razmišljam o takšnih blažilcih dimenzije: 4×4cm (višina×premer) ali mogoče celo 5×5... S takšnimi blažilci bi se onemogočil tudi prenos vibracij iz zunanje enote na nosilce preko vijakov.

Glede na to, da je tukaj kar nekaj klima majstrov, me zanimajo izkušnje z blaženjem vibracij.
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
A si prepričan, da pride do vibriranja zaradi klime same, ali te moti frekvenčna resonanca delovanja kompresorja/ventilatorja?
 

perofero

Pripravnik
27. feb 2013
405
0
16
Kako to misliš 'klime same'? Kolikor jaz vem je edini vir vibracij na klimi prav kompresor. Se motim?
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Mogoče sem se nerodno izrazil; treba je ugotovit, ali vibrira ohišje klime, ali resonanca, ki ga ustvari ventilator pri slabih 100Hz?
 

perofero

Pripravnik
27. feb 2013
405
0
16
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
nimaš na nosilcih gume?

Tiste gumijaste podložke so debele cirka 0,5 cm in nimajo nekega efekta.

Citat:
Uporabnik Simon_Vi pravi:
Mogoče sem se nerodno izrazil; treba je ugotovit, ali vibrira ohišje klime, ali resonanca, ki ga ustvari ventilator pri slabih 100Hz?

Ohišje tudi vibrira. Ampak ohišja vibrira zaradi kompresorja. Ohišje sem sicer kar dobro podložil. Vibracije pa se prenašajo tudi na steno. Se čutijo, če položim roko na steno ali na steklo.
 

flajr

Pripravnik
27. sep 2007
375
0
16
Mene je motila tudi zvočna resonanca, ki se je znotraj slišala kot vibriranje, zato sem dal klimo prestaviti. Tega blažilci zagotovo ne spremenijo.
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Citat:
Uporabnik perofero pravi:
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
nimaš na nosilcih gume?

Tiste gumijaste podložke so debele cirka 0,5 cm in nimajo nekega efekta.

Citat:
Uporabnik Simon_Vi pravi:
Mogoče sem se nerodno izrazil; treba je ugotovit, ali vibrira ohišje klime, ali resonanca, ki ga ustvari ventilator pri slabih 100Hz?

Ohišje tudi vibrira. Ampak ohišja vibrira zaradi kompresorja. Ohišje sem sicer kar dobro podložil. Vibracije pa se prenašajo tudi na steno. Se čutijo, če položim roko na steno ali na steklo.

Torej je zadeva jasna. Zunanja enota ti resonira pri dokaj nizki frekvenci in le ta se razvija, logično, z daljavo. Predvidevam, da je v hiši še bolj slišno. Rešitev ni enostavna, je pa dokaj poceni. Treba je izmerit to frekvenco in za klimo se postavi zvočno pregrado oziroma absorber.
grin1.gif
 

perofero

Pripravnik
27. feb 2013
405
0
16
Žal ne morem prestavit zunanje enote.

Živim v bloku in nimam veliko manevereskega prostora za 'absorber' med klimo in steno. Kako pa sploh to izgleda v praksi? Par cm stiroporja?
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Absorberji zvoka so različne debeline, strukture in velikosti. Odvisno od frekvence, ki jo hočemo zadušiti. V tvojem primeru bi morala biti plošča bolj goste mase, trdnejša, saj nizko frekvenco lahko omejiš samo z maso.

Saj pravim, prvo je treba izmerit frekvenco(e) in ukrepati dalje.
 

perofero

Pripravnik
27. feb 2013
405
0
16
Zdaj sem se spomnil... Pred zimsko sezono sem klimo že podložil z penasto izolacijsko cevjo. In dokler se ta cev ni sploščila pod težo klime (sploh na levi strani, kjer je kompresor), so vibracije za nekaj časa izginile. Zaradi tega sklepam, da se vibracije na steno prenašajo preko nosilcev.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.984
9.060
113
EU
Zamenjaj stare gumijaste distančnike (silent bloke) z novimi debelejšimi, pa bo OK.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.415
1.033
113
Celje
Obišči stran
Enkrat sem na to temo že pisal, zato kar copy/paste...


Ja vibracije so problematične. Še posebej je zadeva očitna in moteča pri večini cenejših klim. Je pa res, da tudi najbolj top klime občasno, v kombinaciji z določenim tipom stene, fasade,... pridejo v neko čudno resonanco in se vibriranje sliši v notranjost. En tak primer imam pri sebi Pa sem "pri koritu". Vmes so bila zamenjane tri klime (različni proizvajalci) in pri vseh je zadeva zelo podobna.

Blažilcih, ki si jih prilepil zgoraj so namenjeni za med konzolo in klimo. Imam zelo podobne montirane, vendar razlike skorajda ni, oziroma je zanemarljiva.

Konpresor je pa tako ali tako že sedaj montiran na gumicah.

Je pa nekaj čisto drugega, ali gre to za kako naj rečem "mikro vibracije" in pa vibracije, ko celo ohišje ropoče in se trese. Tam pač poskusi malce zategniti vijake ohišja, malce podložiti na kašni strani...


Tako da težka bo... če kdo najde pametno rešitev se priporočam!
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.287
23
38
Murska republika
Nenadzorovani tresljaji pri klimi lahko nastanejo tudi zaradi neuravnoteženega oz centriranega ventilatorja, podobno je bilo pri enem od mojih znancev kjer so šele po dveh menjavanjih krilc oz rotorja ventilatorja uspeli preprečiti tresljaje, te napake so pogosto vir teh resonančnih zadev ki se prenašajo potem po vseh možnih virih na sam objekt oz. mesto pritrditve enote.
 
Nazadnje urejeno:

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.984
9.060
113
EU
Prvi ukrep že imaš, da je klima na gumijastih blažilcih.
Težava je v nizkih frekvencah, ki jih silent blok ne more ublažiti v celoti. Pretrda guma je. Mehkejše ne moreš dati, ker nima nosilnosti.
Drugi ukrep je da daš dodatno na gumijaste blažilce celotno klimo z nosilci.
Blažilci bi še morali biti med zidno steno in nosilci klime. Zaradi nosilnosti bi morali biti v obliki gumijastih skoznikov, da se nosilec ne spela iz zidnega vijaka.