Bel prah na stropnem opažu ?

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.193
3.353
113
Lak se prav nič ne topi, ker se nima od česa. Enostavno na drobno napoka in se začne krušit.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.193
3.353
113
Ja, tudi prav. Na podlagi slike postavljena diagnoza alter strokovnjakov je itak čista zmaga.
Sem imel priliko na prstih imet povsem enak vzorec, tako da zaradi mene lahko nadaljujete s plesnijo.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Luščenje laka sigurno ni.
Plesen kot plesen, bi bila tud neka čudna.
V vsakem primeru pa opaž dol iz stropa.
Ne vem, ampak meni se zdi, da bi bil to prej soliter. Vzrok pa seveda kapilarna vlaga v vmesnem prostoru med opažem in betonsko ploščo.
 
Nazadnje urejeno:

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.193
3.353
113
@butl Ne, sem jo šparal zate, tako da imaš priliko pridet oblizvat, da boš ziher v svojo slika diagnozo.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
plesen je drugo in se je ne da lahko odstraniti oz počistiti napadeni zid. (potrebna dezinfekcija )
Soliter lahko samo pobrišeš in ga ni več. Seveda treba pa vzrok nastanka solitra odstraniti. V tem primeru se mi zdi, da je to kapilarna vlaga
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
plesen je drugo in se je ne da lahko odstraniti oz počistiti napadeni zid. (potrebna dezinfekcija )
Soliter lahko samo pobrišeš in ga ni več. Seveda treba pa vzrok nastanka solitra odstraniti. V tem primeru se mi zdi, da je to kapilarna vlaga
Kapilarna vlaga v stropu?
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.599
1.061
113
Ja, tudi prav. Na podlagi slike postavljena diagnoza alter strokovnjakov je itak čista zmaga.
Sem imel priliko na prstih imet povsem enak vzorec, tako da zaradi mene lahko nadaljujete s plesnijo.
kako lahko naredim kakšno diagnozo ? Npr. kako ugotoviti ali gre za kaj škodljivega, ali samo za nekaj kar obrišeš z mokro krpo ?
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Bela plesen ali soliter?

Bela plesen je posledica stalne vlage in ostalih ugodnih pogojev za rast plesni. Ko jo bomo recimo zmočili in podrgnili, bo le ta še vedno na površini. Večinoma posledica kondenzacijske vlage.

plesen ali soliter


Slika zgoraj: bela plesen

Soliter je po drugi strani res posledica vlage, vendar kapilarne. Ponavadi preko temeljev po konstrukciji prehaja vlaga navzgor. Pri tem se iz materiala izločajo soli, ki jih vidimo na površini. Ko jih podrgnemo, enostavno odpadejo.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.599
1.061
113
Tole ki plesen ampak razpadajoči lak na vodni osnovi.
tole mi je dalo idejo da sem za mnenje vprašal dve slovenski tovarni lakov; odgovora:

1. če je les macesnov, skoraj sigurno ni plesen, ampak kristalizirana olja macesnovega lesa;
2. iz slik je lepo razvidno da gre za plesen.
:)

Kakorkoli - treba bo nekako odpreti stropni opaž, vsaj nekaj lat da se vidi kaj je spodaj, potem pa naprej.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.599
1.061
113
odprl sem zaključno letev; pričakoval sem da bo med opažem in stropom kakšna steklena volna, pa ni nič. Tisto malo kar se vidi stropa, ni videti plesnivo.




 

javr

Guru
6. dec 2011
1.599
1.061
113
ima potem ta opaž sploh kakšno drugo funkcijo kot samo dekorativno ?
 

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
508
79
28
Nekje si napisal, da je hiša prazna. Če je res cela hiša prazna potem bi dal manj možnosti da je to plesen, ker če ljudje ne bivajo potem vlažnost ne bi smela biti prevelika in je manj možnosti za nastanek. Če je to plesen v takem razponu kot je vidno na sliki, bi se jo moralo tudi takoj zavohati v zraku, ko stopiš not.

Kakorkoli ali je plesen ali ni, zakaj za vraga bi to zadevo iz prejšnjega tisočletja sploh želel imeti na stropu?