Barvanje kovine

BrunoMars

Fizikalc
9. jan 2020
224
50
28
Pozdravljeni, naredil sem kovinski nadstrešek. Za temeljno barvo sem uporabil epolor nato pa rezistol. Nadstrešek sem barval s pištolo. Ob prevozu in montaži pa so se nekje pojavile majhne praske in bi ga sedaj, ko je že zmontiran še enkrat prebarval. Zanimajo me vaša priporočila glede samega valjčka (tip). S čim lahko nadstrešek prej očistim (nadstrešek je od praha, kakšen ptičji drekec je gor ...)? Ker je sedaj zunaj že bolj vroče me zanima ali je vseeno kdaj barvam, ali pa ga pobarvam dopoldne ko ni direktnega sonca. Kakšno je pravilno razmerje za redčenje pri barvanju z valjčkom, oziroma kako optimalno pripraviti barvo (da se ne poceja ...).

Hvala
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.265
5.822
113
pri taščici
Pozdravljeni, naredil sem kovinski nadstrešek. Za temeljno barvo sem uporabil epolor nato pa rezistol. Nadstrešek sem barval s pištolo. Ob prevozu in montaži pa so se nekje pojavile majhne praske in bi ga sedaj, ko je že zmontiran še enkrat prebarval. Zanimajo me vaša priporočila glede samega valjčka (tip). S čim lahko nadstrešek prej očistim (nadstrešek je od praha, kakšen ptičji drekec je gor ...)? Ker je sedaj zunaj že bolj vroče me zanima ali je vseeno kdaj barvam, ali pa ga pobarvam dopoldne ko ni direktnega sonca. Kakšno je pravilno razmerje za redčenje pri barvanju z valjčkom, oziroma kako optimalno pripraviti barvo (da se ne poceja ...).

Hvala
Običajno na embalaži piše s čim se redci in do kakšnega razmerja.
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Nadstrešek operi in razmasti. Potem obstoječo barvo zmatiraj z brusnim papirjem ter ponovi nanos končnega sloja.

Jaz barvo mešam najprej po navodilih potem po občutku dodam redčilo. Namočim palčko in pogledam kako poteče. V kolikor je dovolj tekoča... Paljba.

Lahko pobarvaš zjutraj, poskusi en dan ko ne piha toliko, da ti nebo nosilo praha na svežo barvo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N in Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.265
5.822
113
pri taščici
Pa pametno je da razlocujes razredčilo od redčila ( pa se nitro....) . Najbolje da se držiš istega proizvajalca in navodil na barvi.
 

BrunoMars

Fizikalc
9. jan 2020
224
50
28
Kupil sem vse tri stvari od istega proizvajalca - barvo, trdilec in razredčilo. S čim lahko razmastim nadstrešek? Ali obstajajo dejanske razlike med različnimi valjčki?
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Epolor je Color Medvode, Rezistol .. Helios .. , ok, danes je vse Helios. Torej se greš sistem Rezistola. Prebrusiš, prebrišeš z nitroredčilom, na koncu pa še z VA redčilom od Heliosa. Bistvo je, da nazadnje opereš površino z istim redčilom kot boš uporabil pokrivno barvo (v tem primeru Rezistol). Tako ne moreš zgrešiti.

Tako, zelo na hitro.
Imaš še neka 'antisilikonska redčila' če so zadeve zares mastne, toda kakor praviš da je zadeva že bila pobarvana, je to - to.

Mimogrede še moja kritika (ker sem zayeban človk itd :zavijazocmi: ), bi bilo prav da bi Helios šel malce v korak s časom in zamenjal tesarole in rezistole z malce modernejšimi zadevami. Prepozno itak, toda vsaka kritika je konstruktivna. Morda sploh ne vejo kwa jih yeblje ... :zavijazocmi:

Aja, valjček ... tam v štacuni ti ga bodo dali. Tak spužvast je.
 

BrunoMars

Fizikalc
9. jan 2020
224
50
28
Evo vojsko! ;) hvala za priporočila. Glede valjčka pa sem mislil, da so dejansko kakšne razlike. Bom poizkusil pa javim ;)
 

Priponke

  • 20210604_064617_copy_2016x902.jpg
    20210604_064617_copy_2016x902.jpg
    396,1 KB · Ogledi: 131
  • Všeč mi je
Reactions: RoMeX

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
vzami en ročaj ter valjčke posamezno.. pa samo zamenjaš, če ti struktrura ni všeč..

p.s. za doma je vse dobr :D
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja - to je pa 2K pur. Kaj se temu tudi reče 'Rezistol' :sprasujemse:

Rezistol je VA (vinilacetat) in je enokomponenten sistem. Tole je pa dvokomponenten sistem poliuretan. Ja, to je dobra stvar. :zmaga:

Pazi na zračno vlago. Trdilec je higroskopičen in zelo občutljiv na zračno vlago. Dobiš mlečno površino itd, veliko problemov. Sicer je pa to dobra barva.