Balkan in Turčija 2009

Tusi

Fizikalc
3. sep 2007
1.233
1
38
Balkan in Turčija 2009
Od Kalifornije preko Irana v Turčijo. Ne, to ni bila naša pot, ampak potek idej kam na potovanje z motorjem. S potovanjem smo začeli 12. Junija 2009. Pot nas je vodila mimo Turjaka, Kočevja in Delnic do Plitviških jezer.
Ribice v jezeru.

Slapovi vsepovsod.

Po ogledu jezer smo se odpravili čez mejo in si privoščili večerjo in spanje na nekem travniku.
Opravljena pot, prvi dan.

Drugi dan smo se odpravili ogledat Jajce, pot pa smo nadaljevali po bližnjici (luknjasti makadam) do Sarajeva.
Na poti.

Jajce.

Opravljena pot, drugi dan.

Po jutranjem ogledu Sarajeva z domačinom smo šli pozirat na lokalno plezališče.

Kakor mora biti vsak pravi Slovenec na Triglavu, mora biti vsak pravi Bosanec na izviru reke Bosne – Vrelo Bosne.

In ker nas je čas priganjal, smo se odpravili dalje, v vas Mesiæi, kjer so nam domačini odstopili prijeten kotiček za kampiranje ob reki Prači.

Pot nas je vodila mimo mosta na Drini.

Preko Srbije v Kosovo, kjer smo imeli iz hotela božanski pogled.

Opravljena pot v četrtem dnevu.

Naslednji dan smo odšli za Skopje, ampak ker nam je ostajalo veliko časa, smo skočili še malo v hribe, na Šar planino.

Pot, dan 5.

Po hitrem jutranjem sprehodu po Skopju smo jo ucvrli proti Bolgariji.

Naslednji dan smo se zbudili v deževno jutro. Čez Rodope smo se odpeljali na drugi konec Bolgarije in se nastanili v Svilengradu. Na srečo je bil to edini dan z dežjem na našem potovanju.

In končno smo prispeli v Turčijo.

Nekaj časa smo ostali v Istanbulu.
Basilica Cistern ( http://en.wikipedia.org/wiki/Basilica_Cistern ).

In pa kar precej mošej vsepovsod.

Istanbul smo zapustili in odpotovali še bolj na vzhod.

Tukaj nekje smo spali.

Šli smo dalje v osrednji del Turčije. Ogledali smo si Caravanserai ( http://en.wikipedia.org/wiki/Caravanserai ).

Zvečer pa smo se odpeljali pod vznožje gore Hasan Dagi.

Pot je izgledala nekako takole.

Naslednje jutro smo se podali na goro.


Sledila je pot v Kapadokijo.

Tudi po takih cestah smo se vozlili.

Motorje smo parkirali po opravljeni poti in si zrentali bicikle.

Ter odkolesarili v noč in se zakampirali v osrčju Kapadokije.


Po obisku hamama smo šli dalje.

V Kayseriju smo si ogledali bazar in preproge.

In odšli dalje.

Sledil je obisk policijske postaje.

In vožnja do vznožja gore Nemrut Dagi ( http://en.wikipedia.org/wiki/Mount_Nemrut ).

Kampirali smo malo pod pobiralci cestin in se zjutraj podali peš na vrh.

Po vrnitvi v dolino smo šli na motorje in v Mardin.

Mardin in Sirija v Ozadju skozi moje lepe indijanske noge.

Dosegli smo našo skrajno vzhodno točko in čas je že bil, da se počasi začnemo vračati.


Plavali smo na otok (http://en.wikipedia.org/wiki/Corycus).

Naslednje jutro smo šli pogledat Adamove skale.

In se odpravili ob obali v turistične dele Turčije.

Takole se ljudje kopajo, če jih preveč opeče sonce.

Pot smo nadaljevali do Olymposa.

Nastanili smo se v drevesnih hišicah.

Privoščili smo si še malo plezanja.

Naslednje jutro pa odšli za Pamukkale.


Pot smo nadaljevali preko Izmirja do Troje.

Troja sama po sebi ni nič posebnega.

Pot smo preko prekopa Dardanele nadaljevali do Sofije.

Naslednji dan smo si pogledali trdnjavo v Nišu.

In šli za Beograd.

In zadnji dan še domov v Slovenijo, kjer nas je zopet pričakal dež. In takole ti strga poceni težno obleko.


In potovanja je bilo konec.

Lp, Tuši
 

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
11
38
Huh, lep kos poti ste prevozili. Nisem zasledil..., koliko časa ste bili na poti?
 

Tusi

Fizikalc
3. sep 2007
1.233
1
38
Vsega skupaj je bilo 26 dni Od 12. junija - 7.julija. Po števcu je pa motor kazal nekaj malega čez 8000km.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Sicer sem že pregledal tvoje slike, ampak takole s komentarji in zemljevidi je pa še 10x bolje. Sem šel še enkrat skozi in lahko rečem samo - WOW, what a trip. Brez letala, samo z jeklenim konjičkom (saj to velja tudi za motorje, ne?). Malo volje ter časa in si kaj hitro v povsem tujih in drugačnih krajih.

Vidim tudi, da so ti super ratali zemljevidi!


Imam še eno vprašanje... koliko stroškovno pride tako popotovanje. Čisto okvirno. Bencin, hrana, ostalo...


Pa ful sem ti fovš za lepo vreme na Nemrutu. Jaz sem lazil gor po snežno-dežnem viharju. Sicer sem se neznansko zabaval ob enem Japončku, ki je šel v sandalih in ogrnjen v deko iz hotela... ampak vseeno.. kipov praktično nismo videli.
 

Tusi

Fizikalc
3. sep 2007
1.233
1
38
Ja, zemljevidi so super. Sem jih naredil kar iz Mapsourcea, brez izvažanja, saj sem opazil, da imaš v Mapsourceu možnost View->View in Google Earth in tako so mi nastali najboljši.

Stroškovno pa so moja potovanja zelo poceni, kajti spali smo več kot pol potovanja v šotorih na divje, malo v cheap hotelih in pa preko CS (couchsurfing). Imeli smo skupni fond, tako da težko rečem zelo detajlno kam je denar šel, sem pa na koncu naračunal, da me je vse skupaj prišlo 680€, od tega je šlo za bencin 238€. Na koncu smo dodali še 200€ na osebo za stoške motorja (gume, servis, veriga). Torej vse skupaj okrog 900€ na osebo.

Mi smo imeli res samo eno dopoldne dež ob prečkanju Rodopov in pa zadnji dan od Zagreba do doma. Boljš si sploh ne bi mogli želet.

Poraba motorja in pa poceni bencin
ne-ne-1.gif

poraba.jpg


Še datoteka v excellu s stroški. Upam, da vam bo razumljiva.
http://dl.dropbox.com/u/1669592/Turcija_2009.xls

LpT
 
Nazadnje urejeno:

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Uhh... čisto pozabil, kako noro drag je bencin v Turčiji. Škoda, da nisi prečkal meje v Iran. Po mojem bi se ti oči osolzile (vsaj meni so se). 1 evro cent za liter dizla... dobesedno PRICELESS
smile-1.gif
.

Drugače pa super budget. Za tak denar še komaj dva tedna poležavaš kje na Hrvaškem, ti si pa videl šest držav in dve celini.
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Kul reportaza, edino skoda da ni vec slikc s potovanja. Sem ze sam razmisljal o roadtripu po Turciji, vendar ko sem videl cene becina v turciji sem si premislil
frown-1.gif


LP
 

Tusi

Fizikalc
3. sep 2007
1.233
1
38
Če boš tako razmišljal boš skoz doma
smile-1.gif

Stroški za bencin se delijo. Men je motor kuril, kakor vidiš, okrog 5l/100km, pa stroškov za bencin ni bilo ogromno.

Lp Tuši
smile-1.gif
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Saj je vse ostalo potem toliko cenejše doli. Sem že gledal za roadtrip po Turškem Egejskem morju. Ne bo prav dolgo, ko bo v planu.

Povej mi prosim Tuši, kako je z vstopno vizo za avto ali motor. Po pravici povedano niti tega še ne vem ali se bom spravil dol z avtom ali z mopedom. Na Wikitravel sem prebral včeraj, da za nekatere države za vstop do 90 dni ni problema, vendar Slovenija ni med njimi. Na AMZS nas obveščajo o vstopnih vizah. Veljavnost, cena?

Sicer pa pohvalno, lep izlet z mopedom
nahrung002.gif
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Citat:
Uporabnik Tusi pravi:
Če boš tako razmišljal boš skoz doma
smile-1.gif

Stroški za bencin se delijo. Men je motor kuril, kakor vidiš, okrog 5l/100km, pa stroškov za bencin ni bilo ogromno.

Lp Tuši
smile-1.gif

Verjem mi da nisem skoz doma
smirk-1.gif


Daj se kako sliko daj...ceprav vem da ponavadi ni veliko slik s motoristicnih tur.

LP
467716-post_slo.gif



edit:

Aha vidim da si mi poslal ZS. Lahko tudi tu objavis link do slik...bo videlo vec ljudi
grims-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Tusi

Fizikalc
3. sep 2007
1.233
1
38
No, prav poceni Turčija tudi ni, je kar na nivoju Slovenije ali malenkost dražja, vsaj po mojem mnenju. Pivo je v Istanbulu recimo v barih recimo od 2,5€ do 3,5€, trgovini 1,2€ (jaz večinoma po tem ocenjujem koliko kaka država stane)
evil.gif
. Na vzhodu države pa so cene zelo različne. Vse je brez računa, na uč, ampak kaj veliko te ne prinesejo pomoje okrog. Za vsak artikel se mi pa tud ni dalo spraševat, kolk je en paradajz, kolk je jogurt, ...

No naj vam bo, še vse slikce, ki smo jih pofotkali na tripu (na žalost so malce kronološko pomešane, ker en fotkič ni imel pravilno nastavljene ure in datuma):

http://picasaweb.google.com/tusigt/Turcija13#
http://picasaweb.google.com/tusigt/Turcija23#
http://picasaweb.google.com/tusigt/Turcija33#

Za potovanje v Turčijo rabiš uradno samo mednarodno vozniško dovoljenje. Sam sem pred potovanjem malce povprašal po forumih in so mi svetovali, da ne rabim. Sem jih upošteval in res nismo rabili. Če te dol ustavi policaj, te samo vpraša kam greš, ti pokaže pot, povabi na čaj, pospremi na pravo pot... Problemov na meji pa nismo imeli nobenih, samo na meji greš za en šalter in kupiš vizo za 15€. Velja pa 3 mesece od vstopa.
Sem se zanimal pa tudi za Iran, to je pa druga pesem, rabiš karnet (ni poceni), baje še neko provizijo plačaš, tko da tu pa ni kar tako.

Lp, Tuši
 

Tusi

Fizikalc
3. sep 2007
1.233
1
38
Je bilo normalno vroče. Za z motorjem ravno prav. V višinskih delih pa ponoči že kar malce hladno, predvsem za mestne srajce
evil.gif



LpT
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Za Iran so v Turčiji problemi že za samo osebe rihtat prestop meje, kaj šele za vozilo... Sem se menil z enimi, ki so čakali po par tednov v Erzurumu na vizo.

Čeprav ko si enkrat čez mejo, pa samo strmiš. Pristopi carinik, te povabi na čaj. Vmes pobere potne liste (sva malo sumničavo gledala), ampak jih samo odnese štempljat namesto tebe (da ti ni treba stat v vrsti), potem te osebno spremi do banke, kjer lahko zamenjaš denar (po super tečaju, čeprav sva spet vohala nateg), opremijo te z zastonjskimi zemljevidi in letaki ter te pospremijo do taksija ali avtobusa.
zmaga.gif
 

Tusi

Fizikalc
3. sep 2007
1.233
1
38
Premikali smo se vsak dan razen v Istanbulu smo spali 2x in pod goro Hasan Dagi 2x. Dnevne poti pa so zelo različno dolge. Slika iz Mapsourca to prikazuje. Pri nekaterih dnevih sem uporabil črki a in b zraven dneva, ker sem menjal mapo, tako da so kilometri za sešteti.