avtomobili niso dvoživke

tomi

Guru
1. sep 2007
17.977
9.090
113
39
MB
veš ono ko te youtube potegne v vrtinec, več ur gledanja videov pa sploh ne veš kak si zašel tja.


zakaj ljudje to počnejo?

vidni so znaki da je cesta zaprta.

drugače pa vsaka čast tipu, lepo biznis bo nardil s temi videi :D
 
  • Všeč mi je
Reactions: koliko in sajkek

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.863
113
To je podobno kot arabci gledajo in se čudijo ko pri nas vidijo zastoj na avtocesti (verižni zdrsi tovornjakov) zaradi sneženja ali pa folk ki se na vse način trudi prilest v zasnežen klanec. V angliji je pač folklora da zalije potok cesto in se tam vozi, zakaj pa ne. Ko je voda dovolj visoka, postavijo zaporo pa se še vedno najdejo "avanturisti" ki s landroverji s snorklom lazijo tam čez .. samo zato ker lahko.

Da bo tema še malo tehnična. Ko enkrat zapelješ čez tako vodo je nujen obisk servisa ali pa samoaktiviacija pri menjavi olja v diferencialih/menjalniku odvisno kje in kako so postavljene dihalne odprtine. Mulj v kakšne bolj ohlapne ležaje tudi ni dobrodošel. Pa slabe manšete zglobov z malo premalo masti znajo bit problem.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.361
9.103
113
ja, gledaš in se čudiš, sem tudi par njegovih pogledal, svašta, kolk je folk fsekan.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.977
9.090
113
39
MB
to da z snorkli letijo prek mi je razumljivo, da pa folk z navadnimi avti rine v 60+ cm visoko vodo pa mi ni tak logično :D
 

koliko

Guru
21. avg 2007
4.229
2.057
113
SV SLO
V večini primerov gre motor v tri krasne. Rešitev je drug motor. Moraš bit prav poseben, da sploh upaš voziti po vodi, kjer ne vidiš dna.
 
  • Haha
Reactions: RoMeX

erikson

Guru
25. avg 2007
21.408
5.388
113
pot-kajak-planinsko-polje-v08.jpg

fotografija je simbolična

Pri nas imaš Planinsko polje. Postavijo table za zaporo, kakšen pogumnež pa občasno poizkusi srečo in upa, da ga tok vode ne odnese s ceste.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.212
3.367
113
to da z snorkli letijo prek mi je razumljivo, da pa folk z navadnimi avti rine v 60+ cm visoko vodo pa mi ni tak logično :D
Če veš kaj delaš, se da. Do sedaj sem samo enega videl, pa še ta je zapeljal iz dvorišča hiše na videu. Model je šel rikverc v globoko vodo in po gasu. Za avtom je gladina vode precej upadla in voda se je dejansko umaknila od zajema zraka.
Ko ti pa enkrat potegne vodo not je pa itak game over, ker voda se noče stiskat.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.863
113
Sej na enak princip lahko greš naprej ob predpostavki, da ima avto zajem zraka znotraj motornega prostora in ni obrnjen v smeri vožnje. S pravo hitrostjo ustvariš odbojni val ki poriva vodo in dejansko je gladina pri vozilu (in v motornem prostoru) tudi par 10cm nižja kot dejanska gladina vode. Ne smeš pa it prepočasi ali pa prehitro, se lepo vidi modrega citroena na prvem kadru kako se to pravilno dela.

Pa če je gladina vode višja od pragov začne avto dobivat vzgon in avto zaplava še preden sploh doseže točko ko bi zalilo motor. Sploh sodobni avti tako lepo tesnijo da se potem da še precej časa plut naokoli dokler se ne dokončno potopi.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.212
3.367
113
Če odrivaš vodo pred sabo si prehiter, to je vsa znanost. Voda se prav nič ne umika, ampak jo še narineš v motorni prostor.
 
  • Všeč mi je
Reactions: koliko

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.863
113
Ne, vodo je treba odrinit, naredit val (bow wave) in ga lovit. V tem primeru nastane negativen tlak vode tik ob vozilu kar omogoča da se gladina neposredno ob vozilu zniža (voda NE prehaja v motorni prostor). Če greš prehitro uloviš val in imaš višji nivo vode ob vozilu s pozitivnim tlakom, če greš prepočasi ti val uide in si na nivoju kot ga ima voda sama po sebi.
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Baje elektricna vozila dobro prenasajo tole kolovratenje po vodi. Samo dovolj zatesnjene elektromotorje morajo imeti. V bistvu logicno
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.863
113
Sej ravno po tej mlaki lepo skozi odplava Tesla. Dejansko s stališča tehnike so EVji še najmanj dovzetni za kakšno težavo ki jo prinese voda.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.212
3.367
113
Ne, vodo je treba odrinit, naredit val (bow wave) in ga lovit. V tem primeru nastane negativen tlak vode tik ob vozilu kar omogoča da se gladina neposredno ob vozilu zniža (voda NE prehaja v motorni prostor). Če greš prehitro uloviš val in imaš višji nivo vode ob vozilu s pozitivnim tlakom, če greš prepočasi ti val uide in si na nivoju kot ga ima voda sama po sebi.
Dej ne nakladej. Ko se z avtom zapodiš v tako vodo, to takoj narineš v motorni prostor, saj sprednja maska deluje kot zajemalka. Sicer pa imaš mnogo takih teoretikov kot si ti na videu. Zmagajo pa še tisti, kateri potem probajo zalaufat mašino. In to večkrat in se čudijo zakaj štarter dela samo klik klik.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.230
5.791
113
še dobro, da schimmwagnov ni izdeloval bmw, ker bi švabi še bolj tenko piskali med vojno
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Glede na to, da sem večkrat potopil cel avto lahko tukaj vse "pametne odgovore" ovržem.

Še vsak je vžgal, če si ga le pravi čas ugasnil.. za debile kateri ne dojamejo da je motor popil vodo pač ni pomoči... včasih je treba oprat filter, še nikol pa štarter ni delal klik-klik :)

Fantje mal manj pametovanja po forumih in malo več prakse bo treba ;)

Lahko dodam še slikovno gradivo, če slučajno kdo ne verjame ;)
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.914
4.973
113
Evo pa imamo supermena. Pravi Alteraš v polnem pomenu besede.

Nihče pri zdravi pameti ne rine v vodo ki je višja od robnika pločnika. Dejstvo pa je da pač vsi ljudje niso pri zdravi pameti. Tudi ti ne. Pa če se imaš za nevem kakšnega mojstra ki v tisti pravi stotinki sekunde vgasne motor ker on ve da v naslednji stotinki bi pa motor vsrkal vodo.
Vsi moji avti so do sedaj imeli dotok zraka spredaj na maski ob ali celo na sredi znaka avtomobilske firme. Ko se val dvigne do tja, ne rabim razlagat kako je naprej. Sploh pa malokdo ve kje je zajem zraka, zato se to preprosto ne dela.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.914
4.973
113
Nena zdaj v temo vleči predelane offrouderje. Ker lahko tudi sliko tanka prilepiš pa nima ravno veze z vsakodnevnim prometom.