Avtomatske luči

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Včeraj smo se vozili domov z Lošinja. Čez komplet Cres in potem kasneje po avtocesti mimo Reke taka megla, da se je videlo mogoče dva avta naprej pod pogojem, da je imel seveda sprednji prižgane luči, siv avto brez luči se je opazil šele na 10m. Več kot polovica sodobnih avtov z avtomatskimi luči zadaj v temi. Sicer se bo kolega cappy spet repenčil, ampak vseeno. Tole včeraj je bilo precej nevarno, oziroma so postali novodobni avti z vso možno avtomatiko nevarni, ker ljudem sploh ne potegne, da so zadaj nevidni.
Brez zamere, ampak v takih pogojih se ROČNO vključi ZADNJE meglenke, ne pa običajne luči zadaj. Tako da niso krivi avtomobili, temveč megla v glavah voznikov, ki očitno nimajo niti najmanjše trohice nagona po samoohranitvi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

zakon

Guru
16. maj 2008
8.571
685
113
toti Maribor
Brez zamere, ampak v takih pogojih se ROČNO vključi ZADNJE meglenke, ne pa običajne luči zadaj. Tako da niso krivi avtomobili, temveč megla v glavah voznikov, ki očitno nimajo niti najmanjše trohice nagona po samoohranitvi.
Kako boš pa vklopil zadnje meglenke brez kratkih luči? Ker kolikor jaz vem, je meglenke možno vklopiti samo pod pogojem, da že gorijo kratke luči. V primeru da imaš avomatske luči in jih senzor ni vklopil, meglenke ne delajo.
 

krofica

Fizikalc
24. feb 2010
357
91
28
To da ne gorijo luči zadej ko so samo dnevne luči prižgane je totalna bedarija in ne razumem zakaj je temu tako.
Moja ima C3 (2018) in ima zadnje luči vedno prižgane, tudi v primeru da spredaj gorijo samo dnevne (serijsko!)
Jaz sem tudi pred kratkim menjal avto in prva ''predelava'' je bila vklop zadnjih luči... jbg tud Octavia (2019) tega ne premore...

Ni mi pa jasno kaj ljudje mislejo ko se ponoči ali zgodaj zjutraj ko je tema vozijo samo z dnevnimi in seveda zadej ne gori nič....
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
To da ne gorijo luči zadej ko so samo dnevne luči prižgane je totalna bedarija in ne razumem zakaj je temu tako.
Moja ima C3 (2018) in ima zadnje luči vedno prižgane, tudi v primeru da spredaj gorijo samo dnevne (serijsko!)
Jaz sem tudi pred kratkim menjal avto in prva ''predelava'' je bila vklop zadnjih luči... jbg tud Octavia (2019) tega ne premore...

Ni mi pa jasno kaj ljudje mislejo ko se ponoči ali zgodaj zjutraj ko je tema vozijo samo z dnevnimi in seveda zadej ne gori nič....
To men ni jasno kako lahko na Karoqu 2019 letnik zadne luci na auto svetjo skos, v oktaviji pa ne? A je oktavija slovenska? Karoq je kupljen v slo.
 

krofica

Fizikalc
24. feb 2010
357
91
28

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
So luci na octaviji matricni led? Razmisljam ce je to mogoce faktor, ker karoq ma full adaptive led, ne pa se matrix led (prsu 2021 z faceliftom)
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.547
8.900
113
Brez zamere, ampak v takih pogojih se ROČNO vključi ZADNJE meglenke, ne pa običajne luči zadaj. Tako da niso krivi avtomobili, temveč megla v glavah voznikov, ki očitno nimajo niti najmanjše trohice nagona po samoohranitvi.
V takih primerih se ročno vklljuči kratke luči in po potrebi zadnje meglenke, zadnje meglenke potem izklapljaš po podobnem principu kot dolge luči. Je pa res, da je neizklapljanje zadnje meglenke samo nadležno in ne nevarno kot vožnja z dnevnimi lučmi.
 

krofica

Fizikalc
24. feb 2010
357
91
28
So luci na octaviji matricni led? Razmisljam ce je to mogoce faktor, ker karoq ma full adaptive led, ne pa se matrix led (prsu 2021 z faceliftom)
Dobro vprašanje in iskreno - NE VEM :oops: ampak mislim da niso matrični. Avto pa je full LED...
S tem, da zadnje luči ne svetijo ni nič narobe, problem je v zanašanju na avtomatiko.
Ja sam če je zunaj tema, pa zadnje luči niso prižgane pa tud ni OK?:poreden:
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
V takih primerih se ročno vklljuči kratke luči in po potrebi zadnje meglenke, zadnje meglenke potem izklapljaš po podobnem principu kot dolge luči. Je pa res, da je neizklapljanje zadnje meglenke samo nadležno in ne nevarno kot vožnja z dnevnimi lučmi.
Drgac moras tud prednje meglenke izklapljat kot dolge luci pa tega noben ne ve. Jest se najbolj za zihr pocutim, da vedno vklopim kar imam. Se pravi zalaufas avto, vklopis dnevne, zasencene, meglenke spredaj, meglenke zadaj in dolge, daljinke, ce jih imas in speljes pocasi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: nacek in sajkek

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.216
4.700
113
S tem, da zadnje luči ne svetijo ni nič narobe, problem je v zanašanju na avtomatiko.
Seveda je narobe. Sprednje dnevne luči lahko preprečijo kako čelno trčenje, zadnje dnevne luči pa kak nalet. V razmerah res idealne vidljivosti so oboje nepotrebne.
Verjetno nek pomemben avtomobilski proizvajalec z območja Nemčije pred leti ni uspel narediti takih zadnjih luči, kjer bi bil zadovoljen z dizajnom in bi hkrati žarnice preživele dovolj dolgo ob stalnem delovanju. Zato je pač zlobiral, da zadnje luči ne rabijo delovati, ko delujejo dnevne luči. V dobi led tehnike to sicer ne bi bil več problem, ampak sedaj noben ne lobira za spremembo predpisa. Mislim, da sem zasledil, da so celo nagrajeni pri CO2 "pikah", če zadaj lučke ne svetijo. Bolje kaka nesreča v EU več, kot kaka tona CO2 več. Na koncu sicer gotovo ena nesreča prinese toliko dodatnega CO2 kot par mio km z avti, ki jim dodatno gorijo zadnje luči. Ampak kdaj pa so stvari res smiselne?
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in ales85

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Kako boš pa vklopil zadnje meglenke brez kratkih luči? Ker kolikor jaz vem, je meglenke možno vklopiti samo pod pogojem, da že gorijo kratke luči. V primeru da imaš avomatske luči in jih senzor ni vklopil, meglenke ne delajo.
:valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse:
In takšne ljudi srečujem v prometu?:mad:o_O
Ejga, ne morš, morda je pa to z razlogom tako narejeno, da @omejenci spotoma še kratke luči prižgejo.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.160
3.088
113
Drgac moras tud prednje meglenke izklapljat kot dolge luci pa tega noben ne ve. Jest se najbolj za zihr pocutim, da vedno vklopim kar imam. Se pravi zalaufas avto, vklopis dnevne, zasencene, meglenke spredaj, meglenke zadaj in dolge, daljinke, ce jih imas in speljes pocasi.
Jaz imam še kabino osvetljeno, ker me je strah voziti v temi.
 
  • Haha
Reactions: cappy in sad

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.547
8.900
113
Dobro vprašanje in iskreno - NE VEM :oops: ampak mislim da niso matrični. Avto pa je full LED...

Ja sam če je zunaj tema, pa zadnje luči niso prižgane pa tud ni OK?:poreden:
Če je zunaj tema avto prižge kratke luči in seveda tudi zadnje. Problem je dež in predvsem megla, ker senzor zazna, da je svetlobe dovolj in poči luči na dnevni režim. takrat bi pač morale možganske celice voznika zaznat, da morajo ročno rižgat luči.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.191
1.807
113
Pri marsikateri znamki, ni nima vklopljenih zadnjih luči pri dnevnih lučeh, se da le te vklopit naknadno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Pri marsikateri znamki, ni nima vklopljenih zadnjih luči pri dnevnih lučeh, se da le te vklopit naknadno.
Še n-tič: samo pri tistih kjer dnevna luč in pozicijska luč ni ena luč z omejevalnikom svetilnosti za pozicijo - ali po domače, če sveti ista luč spredaj podnevi kot dnevna in ponoči kot pozicijska, potem ob stalnem vklopu pozicijskih izgubiš funkcijo dnevne.